Visa visuomeninė žiniasklaida, „buvusios vyriausybės ruporas”, bus likviduota – Lenkijos kultūros ministras

Visa visuomeninė žiniasklaida, „buvusios vyriausybės ruporas”, bus likviduota, pareiškė Lenkijos kultūros ministras, rašo BBC.

Lenkijos naujoji proeuropietiška koalicinė vyriausybė paskelbė, kad likviduos šalies visuomeninę televiziją, radiją ir naujienų agentūrą.

Šis žingsnis yra dalis jos pažado atkurti valstybinės žiniasklaidos nešališkumą.

Praėjusią savaitę šalies kultūros ministras Bartlomiejus Sienkiewiczius (Bartlomejus Senkevičius) nutraukė valstybinio 24 valandų per parą transliuojamo naujienų kanalo „TVP Info” transliaciją ir atleido valstybinės žiniasklaidos valdybas.

Lenkijos opozicinės partijos „Teisė ir Teisingumas” (lenk. Prawo i Sprawiedliwość, PiS) parlamento nariai atleidimą pavadino neteisėtu ir atsakė sėdimaisiais protestais.

PiS sąjungininkas prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda) pridūrė, kad atleidimai sukėlė „anarchiją”, ir paragino naująją vyriausybę laikytis teisinės tvarkos, rašo BBC.

Trumpame pareiškime B. Sienkiewiczius teigė, kad likvidavus įmones, jos galės tęsti veiklą, kol bus vykdomas restruktūrizavimas. Jis taip pat sakė, kad taip būtų išvengta darbuotojų atleidimų, ir pridūrė, kad įmonių savininkė – Kultūros ministerija – bet kada gali jas likviduoti.

Ministras teigė, kad tokį sprendimą priėmė dėl to, kad prezidentas A. Duda trečiadienį nusprendė vetuoti vyriausybės įstatymo projektą, kuriame numatyta kitais metais skirti 3 mlrd. zlotų (695 mln. eurų) finansavimą visuomeninei žiniasklaidai.

Teigiama, kad veto A. Duda motyvavo tuo, kad naujosios vyriausybės įsteigta nauja vadovybė pažeidė šalies Konstituciją.

Anksčiau trečiadienį ministras pirmininkas Donaldas Tuskas sakė, kad dabar jo vyriausybė planuoja pinigus skirti vėžio gydymui ir psichiatrinei pagalbai vaikams. Jam atstovavęs Romanas Giertychas, kuris dabar yra jo partijos parlamento narys, sakė, kad kultūros ministro sprendimas „užbaigia teisinį ginčą” ir leidžia vyriausybei paskirti likvidatorius, galinčius vykdyti restruktūrizavimą.

Prezidento A. Dudos biuro vadovas Marcinas Mastalerekas teigė, kad pranešimas apie likvidavimą yra vyriausybės „pralaimėjimo pripažinimas”, kurį ji pasirinko po to, kai nerado teisinio būdo pakeisti visuomeninės žiniasklaidos valdybas.

Trečiadienį PiS lyderis Mariuszas Blaszczakas pranešė, kad Seimo pirmininkui buvo pateiktas pasiūlymas pareikšti nepasitikėjimą Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos vadovu B. Sienkiewicziumi. Jis pridūrė, kad Pis tikisi, jog pasiūlymas bus svarstomas kitame Seimo posėdyje.

Apie nepasitikėjimo Kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos vadovu pasiūlymo pateikimą PiS politikai pranešė penktadienį spaudos konferencijoje.

Kaip tuomet įvertino M. Błaszczakas, B. Sienkiewiczius įvykdė „Konstitucijos pažeidimą atimdamas teisę į informaciją, taip pat pažeidė kitus įstatymus, visų pirma Radijo ir televizijos įstatymą”, rašoma Dziennikzwiazkowy.com.

Trečiadienio rytą jis „X” platformoje paskelbė, kad pateikė Seimo pirmininkui pasiūlymą dėl nepasitikėjimo B. Sienkiewicziumi. „Jei Bartłomiejus Sienkiewiczius, specialiųjų tarnybų pulkininkas, Donaldo Tusko deleguotas į Kultūros ministeriją, turėtų bent truputį garbės, jis atsistatydintų. Bet mes negalime to tikėtis, todėl ką tik pateikėme pasiūlymą pareikšti nepasitikėjimą Seimo pirmininkui”, – rašė PiS vadovas.

Teisių gynimo grupės suabejojo atleidimo iš darbo būdu. Helsinkio žmogaus teisių fondas teigė, kad visuomeninę žiniasklaidą reikia skubiai reformuoti, nes valdant PiS vyriausybei, kuri sukūrė politines ir teisines sąlygas, dėl kurių tokią reformą D. Tusko vyriausybei „labai sunku įgyvendinti”, ji tapo „valdančiosios stovyklos propagandos ruporu”.

„Tačiau negalime nepastebėti, kad permainų visuomeninėje žiniasklaidoje pradžios būdas kelia rimtų abejonių”, – teigė grupė.

3 KOMENTARAI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Exit mobile version