Vilniaus arkivyskupas G. Grušas prakalbo apie pedofilijos skandalą, kurija žinojo apie K. Palikšos orientaciją

ŠaltinisBNS

Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas penktadienį pareiškė apgailestaujantis, jog neišsiaiškino tikrųjų kratos arkivyskupijos kurijoje priežasčių.

„Sužinojęs apie kratą, neišsiaiškinau tikrųjų kratos priežasčių, kokie rimti kaltinimai kunigui slypi už šios kratos veiksmo“, – žurnalistams sakė dvasininkas.

Taip jis kalbėjo prokuratūrai atnaujinus tyrimą dėl kunigo Kęstučio Palikšos galimo vertimo nepilnamečiui su juo lytiškai santykiauti.

Tyrimas atnaujintas po to, kai portalas „Delfi“ paskelbė 19-mečio liudijimą, kad su Vilniaus arkivyskupijos kancleriu palaikė intymius santykius, kai jam tebuvo 15 metų. Už tai jis teigė ne vienerius metus gaudavęs itin dideles pinigų sumas.

Teisėsauga tuomet pradėjo tyrimą dėl vertimo lytiškai santykiauti, atliko kratas. Galiausiai dvasininkui skirta bauda už pornografinio turinio laikymą, o kaltinimai dėl privertimo lytiškai santykiauti panaikinti, neįrodžius, jog jaunuolis tai daryti buvo verčiamas.

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė šią savaitę nusprendė atnaujinti ikiteisminį tyrimą dėl K. Palikšos įtariamų seksualinių nusikaltimų prieš nepilnametį.

Ką besakyčiau, tai neatpirks žalos, kurią padaro netinkamas dvasininkų elgesys su nepilnamečiais ir pažeidžiamaisiais.

Tuo metu pats jaunuolis kitoje byloje nuteistas už tai, kad iš minėto dvasininko sąskaitos pavogė pinigų.

Vilniaus arkivyskupija praėjusią savaitę teigė neturėjusi informacijos apie teisėsaugos atliekamą tyrimą K. Palikšos atžvilgiu, nors prokuratūra BNS informavo, kad pernai balandį Vilniaus arkivyskupijos kurijoje buvo atlikta krata, kurios metu dalyvavo ir kurijos teisininkas.

„Ką besakyčiau, tai neatpirks žalos, kurią padaro netinkamas dvasininkų elgesys su nepilnamečiais ir pažeidžiamaisiais, tai nekompensuos skriaudos, padarytos nusikaltimų aukoms, visai Bažnyčios bendruomenei, visuomenei, tai nepateisins ir nežinojimo“, – kalbėjo G. Grušas.

Vilniaus arkivyskupijos vadovas teigė, jog jei dvasininkui pasitvirtins įtarimai, jis bus pašalintas iš kunigystės luomo.

„Jei pasitvirtins lytiniai santykiai su nepilnamečiu, dėl to yra baudžiama iki grąžinimo į pasauliečių luomą – išmetimo iš kunigystės“, – sakė Vilniaus arkivyskupas.

Jis teigia ketinantis suburti komandą, kuri kurs pranešimų apie nederamą kunigų elgesį ir pagalbos sistemą.

„Bent kartą metuose atsiskaitysime visuomenei apie atliktas veiklas, esamą situaciją“, – teigė G. Grušas.

Jis sakė pripažįstantis kaltę, jog neįsigilino ir neuždavė svarbių klausimų kunigui K. Palikšai dėl įtariamos nusikalstamos veikos.

„Gailiuosi, kad to nepadariau laiku. Atsiprašau jaunuolio, kuris patyrė iš kunigo tai, ko neturėjo patirti, atsiprašau tikinčiųjų bendruomenės, brolių kunigų, kurie siekia eiti šventumo keliu, visų, kurie jaučiasi išduoti, nuvilti Bažnyčios“, – kalbėjo dvasininkas.

Vilniaus arkivyskupas teigė, jog kratos metu kurijoje nebuvo nė vieno vyskupo, nors teisėsauga siekė kurijos atstovo dalyvavimo. Galiausiai kratoje dalyvavo dvasininkams talkinantis teisininkas.

„Po kratos vyskupus pasiekė žinia, kad tai susiję su asmenine finansine byla ir kažkokiu šmeižtu“, – sakė G. Grušas.

Jis tvirtino, jog apie nuosprendžius bylose Vilniaus arkivyskupija negavo informacijos „nei iš kunigo Kęstučio, nei iš teisėsaugos“.

Prieš dešimtmetį K. Palikša užfiksuotas su pilnamečiu vyru

Vilniaus arkivyskupijos vadovas patvirtino ir tai, kad prieš daugiau nei dešimt metų K. Palikšai studijuojant Italijoje internete buvo pasirodžiusi jo ir kito pilnamečio asmens nuotrauka.

„Aš esu girdėjęs, kad tai yra du gulintys nuogi iki pusę nufotografuoti, bet daugiau tikrai negaliu pasakyti“, – sakė G. Grušas.

Anot jo, po šio įvykio kunigui Italijoje skirtos konsultacijos po kurių jis grįžo į Lietuvą.

„Kursai užbaigti, jis grįžo į Lietuvą, tokie dalykai nesikartojo. Kad žmogus turi orientaciją, nuotraukos parodė, o po to, kad būtų kokie nors veiksmai, manęs ir kitų vyskupų, kiek žinau, nepasiekė“, – kalbėjo jis.

Pasak dvasininko, su kunigu K. Palikša po pasirodžiusios informacijos jis susirašinėjo, ruošiasi susitikti. Jis pridūrė, kad prisipažinimo apie įtarimus iš kunigo negirdėjo.

Visas Vilniaus arkivyskupo žinios tekstas skelbiamas arkivyskupijos svetainėje.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

61 KOMENTARAI

  1. Ačiū už atsakyma. Bet dar labai norėtųsi išgirsti atsakymą apie G. Grušo pritarimą ar nepritarimą partnerystės įstatymui. Nes tyla kaip ir reiškia pritarimą tam, kas apie jus buvo pasklebta, o tai ne mažiau skandalinga, nei atvejis su kunigu K. Palikša.

    Dar įdomu būtų sužinoti, kur kunigas K, Palikša gyvena, O jis ne šalia kitų kunigų gyvena? Juk tas jaunuolis dažnai buvojo pas kunigą namuose. O tai kaimynai nieko nematė? Niekas nematė, kad kunigas vežioja automobilyje ir vedasi į namus 20 metų už save jaunesnį paauglį?

  2. Jau Vilniaus vyskupijos kunigai, rena parašus popiežiui dėl to Grušo atsistatydinimo, reikia būti vyrų ir palikti postą, nes skandalas po skandalo, karstų afiora, vėl nieko nežinojo, dabar šalia kambarį kancleris velnias žino ko užsiima.

  3. Neįsigilino į daromos kratos priežastį, tikslą ir rezultatą. Galėjo taip nutikti? Daugiau yra abejonės nei aiškumo. Tačiau arkivyskupo žinojimas, kad kunigas turėjo prieš keletą metų, mokydamasis Italijoje, „nuotykį” su pusnuogiu vyru, kad buvo vedamos kažkokios konsultacijos lytinio tapatumui nustatyti ir t.t. Visa tai yra ganytojui žinoma. Ir kunigas dirba kur? Arkivyskupo kancialiarijoje kaip niekur nieko. Va, šitas reikalas jau „neveža”.