Ukrainos įstatymų leidėjai ketvirtadienį pritarė susitarimo su Jungtinėmis Valstijomis dėl naudingųjų iškasenų ratifikavimui, pranešė viena vyriausybės narė.
Kyjivas viliasi, kad šis susitarimas sudarys sąlygas Vašingtono karinei paramai ateityje.
„Šis dokumentas yra ne tik teisinis konstruktas – tai naujo sąveikos su pagrindiniu strateginiu partneriu modelio pagrindas“, – socialiniame tinkle pareiškė Ukrainos ministro pirmininko pirmoji pavaduotoja Julija Svyrydenko.
Praėjusią savaitę Vašingtone pasirašyta sutartis numato, kad JAV ir Kyjivas kartu plėtos Ukrainos gamtinius išteklius ir naudingąsias iškasenas.
Susitarimas buvo sudarytas po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas (Donaldas Trampas) pareikalavo kompensacijos už JAV karinę ir kitokią pagalbą, suteiktą Ukrainai jo pirmtako Joe Bideno (Džo Baideno) administracijos laikais.
Tačiau dokumente nėra jokios nuorodos į skolą už anksčiau JAV Ukrainai suteiktą karinę pagalbą.
„Mums pavyko užtikrinti, kad susitarimas būtų teisingas. Pagrindinis principas – valdymas yra 50–50. Nei viena pusė neturi pranašumo, nėra vienos pusės diktatūros, sprendimai priimami bendru sutarimu“, – anksčiau ketvirtadienį sakė J. Svyrydenko.
Šis susitarimas laikomas diplomatine Kyjivo sėkme po to, kai vasario pabaigoje planuotas pasirašymas žlugo dėl D. Trumpo ir Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio ginčo prieš kameras.
Kyjivas nuo pat pradžių tikėjosi, kad JAV suteiks Ukrainai saugumo garantijas mainais į galimybę Vašingtonui naudotis šalies gamtiniais ištekliais.
Tačiau Vašingtonas pareiškė, kad susitarimas naudingas abiem šalims, atitinka Ukrainos interesus ir pats savaime yra apsaugos priemonė nuo Rusijos.
Tačiau dar nėra aišku, kada ir kaip Ukraina pajus konkrečią šio susitarimo naudą.
Rytų Ukrainoje tęsiasi intensyvūs karo veiksmai, o daugelis šalies gamtinių išteklių yra Rusijos okupuotose teritorijose.
Vašingtono teigimu, šis susitarimas yra būtinas, jei Ukraina nori gauti tolesnę karinę paramą iš JAV, kuri yra didžiausia Kyjivo rėmėja nuo Rusijos plataus masto invazijos pradžios.
Pagal susitarimą nauja Vašingtono karinė pagalba galėtų būti įskaityta kaip jo įnašas į bendrą investicijų fondą.