Tarptautinis skandalas: Minsko oro uoste nutupdytas bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių

ŠaltinisBNS

Sekmadienio vakarą iš Minsko oro uosto skristi į Vilnių pakilo keleivinis „Ryanair“ lėktuvas, kuris tą pačią dieną buvo nutupdytas Baltarusijos sostinėje.

„Lėktuvas ką tik pakilo“, – Vilniaus oro uoste esantiems žurnalistams patvirtino Lietuvos oro uostų Komunikacijos vadovas Marius Zelenius.

Lietuvos institucijos pranešė, jog iš Atėnų į Vilnių sekmadienį kompanijos „Ryanair“ lėktuvu skrido 171 keleivis, tarp jų – 94 Lietuvos piliečiai.

Lėktuvas Vilniuje turėjo nusileisti sekmadienį 13 val., tačiau skrendant per Baltarusijos teritoriją, jau buvęs netoli Lietuvos sienos, netikėtai pasuko į Minską ir ten nusileido.

Kompanija „Ryanair“ sekmadienį pranešė, jog lėktuvas nusileido Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Atlikus lėktuvo patikrą ši informacija nepasitvirtino.

Pasak Lietuvos prezidento vyriausiosios patarėjos užsienio politikai Astos Skaisgirytės, apgręžti civilinį orlaivį panaudoti du Baltarusijos karo orlaiviai – naikintuvas MiG-29 ir sraigtasparnis Mi-24.

Baltarusijos opozicija sako, jog tai padaryta, kad būtų sulaikytas šiuo lėktuvu skridęs Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir blogeris, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas  Ramanas Pratasevičius. 

Sekmadienį į Lietuvos užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas laikinasis Baltarusijos reikalų patikėtinis ir pareikalauta nedelsiant paleisti visus keleivius. To paties iš Aliaksandro Lukašenkos režimo pareikalavo ir Lietuvos, Europos Sąjungos valstybių vadovai. Prezidentas Gitanas Nausėda pareikalavo paleisti režimo sulaikytą Baltarusijos žurnalistą. 

„Ryanair“ lėktuvas / „Twitter“ nuotr.

Lenkijos premjeras: Baltarusijos įvykdytas lainerio nutupdymas – „valstybinis terorizmas“

Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis (Mateušas Moraveckis) sekmadienį pareiškė, kad baltarusių opozicijos aktyvisto Ramano Pratasevičiaus sulaikymas, kai jį skraidinusį oro bendrovės „RyanAir“ keleivinį lainerį Baltarusijos valdžia privertė neplanuotai nusileisti Minske, yra „valstybinio terorizmo aktas“.

Minsko oro uoste sekmadienį nutupdytas bendrovės „RyanAir“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, jis buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.

Pasak Lietuvos prezidento vyriausiosios patarėjos užsienio politikai Astos Skaisgirytės, tam pasitelkti du Baltarusijos karo orlaiviai – naikintuvas MiG-29 ir sraigtasparnis Mi-24.

Šiuo lėktuvu skrido Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir tinklaraštininkas, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas ir vyriausiasis redaktorius Ramanas Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas.

„Kuo griežčiausiai smerkiu Baltarusijos valdžios įvykdytą Ramano Pratasevičiaus sulaikymą, kai buvo užgrobtas „RyanAir“ keleivinis orlaivis. Tai yra smerktinas valstybinio terorizmo aktas“, – per „Twitter“ parašė lenkų premjeras.

M. Morawieckis taip pat nurodė paprašęs Europos Vadovų Tarybos pirmininko Charles’io Michelio (Šarlio Mišelio), kad pirmadienį ES surengtų diskusijas dėl „nedelsiamų sankcijų“ Baltarusijai, pabrėžęs, kad R. Pratasevičiaus sulaikymas „negali likti nenubaustas“.

Baltarusijos ambasados Varšuvoje laikinasis reikalų patikėtinis buvo iškviestas į Lenkijos užsienio reikalų ministeriją pasiaiškinti dėl šio incidento, pranešė televizija TVN24.

„Įvykiai Baltarusijoje, susiję su priverstiniu keleivinio lėktuvo nutupdymu, yra dar vienas tarptautinės teisės pagrindinių taisyklių pažeidimimo pavyzdys. Tarptautinė bendrija negali likti abejinga. Būtini ryžtingi veiksmai Baltarusijos valdžios atžvilgiu“, – per „Twitter“ parašė Lenkijos prezidentas Andrzejus Duda (Andžejus Duda).

Lenkija griežtai kritikuoja Baltarusijos prezidento Aliaksandro Lukašenkos režimą ir kartu su Lietuva ėmėsi vadovaujamo vaidmens Europoje, ragindamos Minskui įvesti vis griežtesnių sankcijų už kruviną susidorojimą su protestuotojais ir tolesnes represijas.

Buvęs Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas, kuris taip pat yra buvęs Lenkijos premjeras, per „Twitter“ sekmadienį parašė, kad A. Lukašenka „tapo grėsme ne vien savo paties piliečiams, bet ir tarptautiniam saugumui“.

Jis pareiškė, kad šis incidentas turi sulaukti „nedelsiamos ir griežtos visų Europos vyriausybių ir institucijų reakcijos“.

NATO reikalauja tyrimo dėl „pavojingo“ keleivinio lainerio nutupdymo Baltarusijoje

NATO sekmadienį pareikalavo atlikti tarptautinį tyrimą dėl incidento Baltarusijoje, kai iš Atėnų į Vilnių skridęs keleivinis lėktuvas buvo priverstas nusileisti Minske ir buvo sulaikytas vienas iš keleivių – ieškomas baltarusių opozicijos veikėjas Ramanas Pratasevičius.

Lėktuvas paliko Minsko oro uostą

„Atidžiai stebime į Vilnių skridusio [lėktuvo] priverstinį nutupdymą #Baltarusijoje ir pranešimus apie opozicijos veikėjo Ramano Pratasevičiaus sulaikymą, – per „Twitter“ parašė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas. – Tai rimtas ir pavojingas incidentas, reikalaujantis tarptautinio tyrimo.“

„Baltarusija privalo užtikrinti įgulos ir visų keleivių saugų grįžimą“, – pridūrė jis. 

Baltarusijos valdžia grasino numušti „Ryanair“ lėktuvą, teigia opozicijos atstovas

Baltarusijos opozicijos koordinavimo tarybos prezidiumo narys, buvęs šalies kultūros ministras Pavelas Latuška pareiškė turintis duomenų, kad Minske priverstinai nutupdyto „Ryanair“ lėktuvo įgulai buvo grasinta ginklų panaudojimu.

„Remiantis informacija, kuria disponuoja Tautos antikrizinė valdyba, Baltarusijos civilinės aviacijos institucijos – Minsko antrojo oro uosto dispečeriai pagrasino, kad civilinis „Ryanair“ orlaivis su keleiviais gali būti numuštas. Tam buvo pakeltas naikintuvas Mig-29“, – sekmadienį savo „Telegram“ kanale parašė P. Latuška.

„Tai dar kartą patvirtina, kad šis įvykis yra valstybinio terorizmo aktas, į kurį Europos valdžios institucijos ir viso pasaulio bendruomenė turi nedelsiant reaguoti“, – nurodė P. Latuška. 

Airijos aviakompanija „Ryanair“ sekmadienį pranešė, jog lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių, buvo priverstas nusileisti Minske, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Atlikus lėktuvo patikrą ši informacija nepasitvirtino.

Baltarusijos opozicija sako, jog tai padaryta siekiant sulaikyti šiuo lėktuvu skridusį Baltarusijos opozicijos aktyvistą ir blogerį, informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėją Ramaną Pratasevičių.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis