Tarptautinę darbo dieną pasaulyje lydėjo protestai ir demonstracijos

ŠaltinisAP-BNS

Darbininkai ir profesinių sąjungų lyderiai šeštadienį nusivalė dulkes nuo megafonų ir vėliavų, pamirštų dėl karantino, ir Gegužės 1-osios proga surengė audringų eisenų, per kurias reikalavo geriau apsaugoti dirbančiuosius, pandemijai aukštyn kojomis apvertus darbo santykius ir ištisas ekonomikas.

Šalyse, kur gegužės 1-oji minima kaip Tarptautinė darbo diena, kasmetinės darbuotojų teisių šventės minėjimas leido išvysti retą reginį: gausias ir glaudžiai susibūrusias minias, taip pat petys į petį žygiuojančius demonstrantus, sugniaužusius kumščius už transparantų. Tačiau Turkijoje ir Filipinuose policija dėl karantino uždraudė rengti Gegužės 1-osios protestus.

Tarptautinė Darbo diena Madride, Ispanijoje

Profsąjungų lyderiams ši diena buvo išbandymas dėl gebėjimo mobilizuoti darbininkus reikšmingų ekonominių sutrikimų akivaizdoje.

Prancūzijoje tūkstančiai žmonių išėjo į gatves, laikydami profsąjungų transparantus ir vėliavas. Kaukės, kurias dėvėjo daugelis dalyvių, priminė, kaip pasikeitė gyvenimas nuo Gegužės 1-osios minėjimo 2019-aisiais – pandemija visiškai pakeitė gyvenimo ir darbo būdus bei pakirto pilietines laisves, neretai ir teisę protestuoti.

Gegužės 1 – osios neramumai Paryžiuje, Prancūzijoje / „Twitter“ nuotr.
Neramumai Paryžiuje, Prancūzijoje

Indonezijoje, Pietryčių Azijos didžiausioje ekonomikoje, tūkstančiai žmonių išliejo pyktį dėl naujo darbo vietų kūrimo įstatymo. Kritikų teigimu, šis teisės aktas pakenks darbuotojams – pavyzdžiui, gali būti sumažintos išeitinės išmokos ir įvesti apribojimai užsienio darbuotojams. Tuo metu įstatymo iniciatyvos autoriai teigia, kad ji padės pritraukti daugiau investicijų.

Protestuotojai padėjo gatvėse kapaviečių atvaizdų, simbolizuojančių jų beviltiškumą. Indonezijos profesinių sąjungų konfederacija tikėjosi, kad prie 200 miestų rengiamų eitynių prisijungs apie 50 tūkst. darbuotojų iš 3 tūkst. įmonių ir gamyklų.

Tuo metu Filipinų sostinėje Maniloje policija šimtams darbuotojų neleido demonstruoti vienoje aikštėje, pareiškė protestuotojų lyderis Renato Reyesas (Renatas Rejesas).

Tačiau demonstrantai vis gi trumpam susirinko judriame Manilos prospekte, reikalaudami išmokų dėl epidemijos ir darbo užmokesčio subsidijų, šalyje augant nedarbo ir bado lygiams.

„Darbuotojai iš esmės yra palikti likimo valiai ir tuo pat metu priversti karantinuotis“, – pareiškė profsąjungos vadovas Josua Mata (Džosua Mata).

Turkijoje kelių profsąjungų vadovams buvo leista padėti vainikus Stambulo Taksimo aikštėje, tačiau riaušių policija daugeliui kitų demonstrantų neleido pasiekti tos viešos erdvės. Progresyviųjų teisininkų asociacijos duomenimis, buvo sulaikyta daugiau nei 200 žmonių.

Siekiant suvaldyti koronaviruso plitimą, turkams iki gegužės 17 d. uždrausta palikti namus, išskyrus atvejus, kai reikia įsigyti būtiniausių maisto prekių ir vaistų. Taip pat uždrausta rengti protestus Taksimo aikštėje.

Prancūzijoje kraštutinių dešiniųjų ir kraštutinių kairiųjų politiniai lyderiai, kurie, kaip prognozuojama, bus pagrindiniai prezidento Emmanuelio Macrono (Emaniuelio Makrono) varžovai, jeigu šis sieks perrinkimo ateinančiais metais, užsipuolė valstybės vadovą dėl jo politikos ir atsako į pandemiją.

Ultrakairiųjų lyderis Jeanas-Lucas Melenchonas (Žanas Liukas Melanšonas) eisenos dalyviams pareiškė: „Tikiuosi, kad 2022 metų gegužės 1 dieną galėsiu vėl pasimatyti su jumis kaip respublikos prezidentas.“

Transliuotojas BFMTV pranešė, jog prancūzų riaušių policija panaudojo nedidelį kiekį ašarinių dujų per du iš dešimčių nacionaliniu mastu organizuotų mitingų. Paryžiaus policija pareiškė sulaikusi 10 asmenų.

Paryžius mini Tarptautinę darbo dieną

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis