REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Talibanas mini pergalės Kabule metines: pasitikėjimas Dievu atnešė šią didžią pergalę ir laisvę

ŠaltinisABC NEWS

Pirmadienį sukako metai, kai Talibanas užėmė Afganistano sostinę Kabulą, dėl ko skubiai pabėgo Vakarų remti šalies vadovai, smuko ekonomika ir iš esmės pasikeitė šalies padėtis.

Barzdoti Talibano kovotojai, kai kurie iškėlę šautuvus ar baltas savo judėjimo vėliavas, sostinės gatvėse surengė nedidelius pergalės paradus pėsčiomis, dviračiais ir motociklais. Viena nedidelė grupė žygiavo pro buvusią JAV ambasadą, skanduodama „Tegyvuoja islamas” ir „Mirtis Amerikai”.

Praėjus metams po dramatiškos dienos, Afganistane daug kas pasikeitė. Buvusiems sukilėliams sunkiai sekasi valdyti šalį ir jie lieka izoliuoti tarptautiniu mastu. Dėl ekonominio nuosmukio milijonai afganistaniečių skurdo ir net badavo, nes užsienio pagalbos srautas sumažėjo iki minimumo.

Tuo tarpu Talibano vadovaujamoje vyriausybėje įsitvirtino griežtosios linijos šalininkai, kurie įvedė griežtus apribojimus mergaitėms ir moterims gauti išsilavinimą ir darbą, nors iš pradžių žadėjo priešingai. Praėjus metams, paauglėms mergaitėms vis dar draudžiama lankyti mokyklą, o moterys viešumoje turi būti prisidengusios nuo galvos iki kojų, kad matytųsi tik akys.

Kai kurie bando rasti būdų, kaip neleisti jaunų moterų kartai sustoti mokytis, ir namuose atsirado pogrindinių mokyklų.

JT seksualinės ir reprodukcinės sveikatos agentūros vykdomoji direktorė Natalija Kanem pareiškime teigė, kad Afganistano moterys neturi būti pamirštos.

„Pasauliui susiduriant su daugybe persidengiančių krizių, neturime pamiršti Afganistano moterų ir mergaičių. Kai paneigiamos pagrindinės moterų ir mergaičių teisės, mes visi liekame menkesni”, – sakė ji.

Prieš metus tūkstančiai afganų skubėjo į Kabulo tarptautinį oro uostą bėgti nuo Talibano, vykstant chaotiškam JAV kariuomenės pasitraukimui iš Kabulo po 20 metų trukusio karo – ilgiausio Amerikos konflikto.

Po tų chaotiškų dienų kai kurie skrydžiai buvo atnaujinti gana greitai. Pirmadienį keli komerciniai skrydžiai turėjo leistis ir kilti iš pakilimo tako, kuriuo praėjusią vasarą afganistaniečiai laikėsi įsikibę į kylančių lėktuvų ratus, o kai kurie iš jų žuvo.

Mokyklų kiemai pirmadienį stovėjo tušti, nes Talibanas paskelbė valstybinę šventę šiai dienai, kurią vadina „išdidžia rugpjūčio 15-osios diena” ir „pirmosiomis sugrįžimo į valdžią metinėmis”, paminėti.

„Pasitikėjimas Dievu ir žmonių parama atnešė šią didžią pergalę ir laisvę šaliai”, – rašė Talibano valdomos naujienų agentūros „Bakhtar News Agency” vadovas Abdul Wahid Rayan. „Šiandien, rugpjūčio 15 d., minime Afganistano Islamo emyrato pergalę prieš Amerikos ir jos sąjungininkų okupaciją Afganistane”.

Šiandien, rugpjūčio 15 d., minime Afganistano Islamo emyrato pergalę prieš Amerikos ir jos sąjungininkų okupaciją Afganistane

Per jubiliejaus proga surengtą susirinkimą Talibano ministro pirmininko pavaduotojas Abdul Salam Hanafi pasveikino „visą tautą su Kabulo atkariavimo diena, kuri buvo visiškos okupacijos pabaigos pradžia”.

Per valstybinį radiją ir televiziją tiesiogiai transliuojamose pastabose jis gyrėsi, jo žodžiais tariant, „dideliais pasiekimais” valdant Talibanui, tokiais kaip tariama korupcijos pabaiga, pagerėjęs saugumas ir uždraustas aguonų auginimas.

Jubiliejaus išvakarėse buvęs Afganistano prezidentas Ašrafas Ganis (Ashraf Ghani) gynė, jo teigimu, sekundės tikslumu priimtą sprendimą bėgti, sakydamas, kad norėjo išvengti pažeminimo pasiduoti sukilėliams. Jis sakė CNN, kad 2021 m. rugpjūčio 15 d. rytą, kai Talibanas stovėjo prie Kabulo vartų, jis buvo paskutinis prie prezidento rūmų, kai dingo jo sargybiniai.

Europos Sąjungos specialusis pasiuntinys Afganistane Tomas Niklassonas sakė, kad valstybių blokas tebėra įsipareigojęs Afganistano žmonėms ir „stabilumui, klestėjimui bei tvariai taikai Afganistane ir regione”.

„Tam reikės įtraukaus politinio proceso, kuriame visapusiškai, lygiomis teisėmis ir prasmingai dalyvautų visi Afganistano vyrai ir moterys, ir pagarbos žmogaus teisėms”, – rašė T. Niklassonas.

Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock sakė, kad tarptautinė atsakomybė Afganistano atžvilgiu išlieka ir po NATO pasitraukimo.

„Režimas, kuris trypia žmogaus teises, jokiomis aplinkybėmis negali būti pripažintas”, – sakė ji pareiškime. „Tačiau mes neturime pamiršti Afganistano žmonių, net ir praėjus metams po Talibano užgrobimo”, – sakė ji.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

2 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte