Specialiųjų poreikių vaikus bendrose klasėse matyti nori mažiau nei pusė gyventojų – tyrimas

ŠaltinisBNS

Vaikus su negalia ar turinčius specialiųjų poreikių bendrose klasėse matyti nori mažiau nei pusė gyventojų, rodo Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos šią savaitę paskelbtas tyrimas.

Jo duomenimis, su teiginiu „Vaikai su negalia ir (ar) turintys specialiųjų ugdymo poreikių turėtų mokytis kartu su vaikais be negalios tose pačiose klasėse“ visiškai arba iš dalies sutiko 43 proc. respondentų.

Visiškai arba iš dalies nesutinkantys teigė 32 proc., o 25 proc. apklaustųjų neturėjo aiškios nuomonės šiuo klausimu, šių metų rugsėjį atlikto reprezentatyvaus tyrimo duomenis skelbia Lygių galimybių kontrolieriais tarnyba.

45 proc. apklaustųjų teigė, kad visiškai arba iš dalies sutiktų, kad jų vaikas (-ai) bendrąjį išsilavinimą įgytų mišriose klasėse kartu su vaikais su negalia ir specialiaisiais ugdymo poreikiais. Visai arba iš dalies nesutiktų 31 proc., neapsisprendę buvo 24 proc. apklaustųjų.

„Norisi atkreipti dėmesį į didelę dalį respondentų, kurie neturi aiškios nuomonės. Į abu klausimus taip atsakė apie ketvirtadalis apklaustųjų. Tikėtina, kad būtent šie žmonės greičiausiai pakeis savo nuomonę – arba į teigiamą, arba į neigiamą pusę. Todėl labai svarbu skatinti supratimą, kad įtraukusis ugdymas naudingas mums visiems: tiek žmonėms su negalia, tiek negalios neturintiems“, – apklausos duomenis komentavo lygių galimybių kontrolierė Birutė Sabatauskaitė.

Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos užsakymu atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų centras „Vilmorus“. Tyrimo metu rugsėjo 15–24 dienomis apklausta 1000 vyresnių nei 18 metų respondentų.

Nuo 2024 metų įsigalioja Švietimo įstatymo nuostata, kad bendrojo ugdymo mokyklos turi būti pasirengusios priimti specialiųjų poreikių vaikus, jei jų tėvai išreikš tokį pageidavimą.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skelbia, kad specialiųjų poreikių vaikų ugdymui mokyklose per 2023–2029 metus bus papildomai skirta 136,1 mln. eurų.

Klasėje mokantis specialiųjų poreikių vaikams, kartu su mokytoju turi dirbti ir kiti specialistai: specialieji pedagogai, psichologai, logopedai ir kiti pagalbą teikiantys pedagogai, taip pat mokytojų padėjėjai. Praėjusiais mokslo metais šalyje buvo užimti 3836 švietimo pagalbos specialistų etatai, taip pat dirbo 3415 mokytojo padėjėjų. 

Dabar bendrojo ugdymo mokyklose mokosi apie 90 proc. visų specialiųjų ugdymosi poreikių mokinių. Praėjusiais mokslo metais specialiųjų ugdymosi poreikių mokinių buvo 71,4 tūkst., jie sudarė apie 15 proc. visų moksleivių.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

10 KOMENTARAI

  1. Kaip parapijose tarp dvasingų ir tikinčių žmonių? Ar laukiamas neįgalus žmogus? Kuris taip pat yra ir turi būti gerbiamas jo orumas? Kažin ką rodo praktika tarp bažnyčios ir negalios?

  2. speciali aplinka. Sutrikusio intelektinio vystymosi vaikams reikalinga pritaikyta mokymo programa. Reikalinga ypatinga aplinka – nedidelės klasės (po kelis vaikus), tausojantis darbo režimas (pamokos trumpesnės, nes jiems sunkiau išlaikyti dėmesį. Ir dar daug ko reikia. Kai to nėra, kenčia bendrose didelėse klasėse ir specialių poreikių turintys vaikai ir kiti.

    • labai pritariu. Nieko neturiu prieš neįgaliuosius, bet negali vienas neįgalusis vaikas klasėje smukdyti likusių vaikų mokymosi tempo.

  3. Turėjo, visus aštuonis metus nuo pat nulinės turėjo… Turėjo normalūs vaikai kantrybės, turėjo mokytojai.. Tai gerai, kad tik su viena per visą mokyklą. O jei kiekvienoj klasėj po neprognozuojamą? Bet kada, bet kur einantį, visada garsiai kalbantį, niekaip negebantį apylygiai mokytis? Kam nuo to geriau? Ir vis tiek išėjo iš mokyklos be draugų, be bendruomenės.. Bet kažkur švietimo skyriuj, ministerijoj pliusuką pasidėjo.

  4. Džiugu, kad pati Bažnyčia kalba apie negalios žmones. Norėčiau pacituoti Popiežiaus mintis iš straipsnio Negalios ir trapumo magisteriumas: „žmonių su negalia teikiamas mokymas praturtina visą Bažnyčią, keičia ją, skatina būti svetingesne bei suprasti, kad be trapumo ir be kliūčių, kurias reikia įveikti, nebūtų ir žmonijos. Todėl žmonių su negalia įsitraukimas į Bažnyčios sinodinį kelią yra vertingas ir primena, jog Bažnyčia turi paisyti to, ko moko pati“. Ačiū, kad tokios mintys sklinda ir pokyčių bus negalios perspektyvoje. Te laimina Dievas tuos, kurie dirba su negalios žmonėmis, kuriems itin reikia supratimo ir jautrumo, nes tai labai sužeisti likimo žmonės. Tęsiant Popiežiaus mintį, jog „kovoti su atskirties ir išmetimo kultūra“. Tad neišmeskime (kiek patiria kaltinimų, patyčių, šmeižto, apkalbų) tų visuomenės narių, kuriems ir taip nėra lengva ir kad atrama, ypač dvasinė būtų suteikta Bažnyčios dvasininkų. Juk riekia tiek nedaug.

      • papildau savo komentarą: tai buvo apie bendras pamokas. Nėra diskusijos, kad neįgalūs vaikai negalėtų susilaukti visuomenės supratimo ir pagalbos. Jie irgi mūsų artimieji, todėl jais būtina pasirūpinti. Klausimas: ar reika tai daryti tai kitų vaikų sąskaita?

  5. pagalvojama apie tai, kad neįgaliam labai daug reikia pagalbos? Sistema ir negalios reformos kuriamos, kad ligotą žmogų padaryti sveiku (gal kreivu kūnu virs balerina ir šoks balete arba rankos priaugs ir kojos). Prisidengiama negaliomis žmonių, kad galėtų naudotis jais, nes tai silpni žmonės. Pvz., imti neįgaliųjų vardu paskolas, naudotis jų parašais, kas padės šiuo atveju? Kiek apsaugoti bus žmonės su negalia, ypač mergaitės ir moterys. Jau nekalbu apie protinę negalią. Prisidengiama gražia įtrauktimi, bet niekas negalvoja apie pasekmes. Ar kam rūpi, kaip jausis neįgalus asmuo? Ar jam bus gerai, pvz., klasėje būti su sveikais vaikais, kurie ne visi mylės tą neįgalų klasioką? Jau nekalbant, kai tėvai rinks parašus, kad iškelti iš klasės neįgalų mokinį. Kaip jaustis neįgalaus vaiko tėvams ir pačiam. Sistema kuriama, kad dar daugiau depresijos būtų tiems, kurie ir taip suluošinti likimo. O konfliktai bus nuolat. O kur atjauta, meilė, empatija, jautrumas likimo pažeistam?

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS, PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte