Į naujosios Vyriausybės programą civilinės partnerystės klausimas įtrauktas nebus, sako paskirtasis premjeras socialdemokratas Gintautas Paluckas.
„Koaliciniame susitarime šio klausimo nėra, Vyriausybės programoje jis taip pat nebus pateiktas, bet atskiri Seimo nariai ir atskiros frakcijos turi teisę į iniciatyvą ir šis klausimas gali atsidurti Seimo darbotvarkėje, nepaisant to, kad jo nebus Vyriausybės programoje“, – po trečiadienio vakarą vykusio valdančiųjų partijų lyderių susitikimo kalbėjo jis.
Socialdemokratas pažymėjo, jog šiam klausimui atsidūrus parlamento darbotvarkėje jis savo nuomonės nekeistų ir balsuodamas partnerystę palaikytų, kaip ir anksčiau.
„Jei toks klausimas bus darbotvarkėje aš esu pasiruošęs palaikyti“, – sakė G. Paluckas.
Savo ruožtu Seimo pirmininkas, valdančiųjų Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas Saulius Skvernelis teigė, kad per susitikimą šis klausimas aptartas nebuvo, tačiau jei visi trys parneriai nesutars dėl sprendimų, jų ir nebus programoje.
„Jei toks klausimas bus darbotvarkėje aš esu pasiruošęs palaikyti“, – sakė G. Paluckas.
„Mano pozicija yra labai paprasta, kad vienokia ar kitokia forma kartu gyvenančių žmonių teisinės apsaugos įstatymas turėtų atsirasti. Mes tikrai šios iniciatyvos neturėjome, bet jei bus tarp partnerių sutarimas, kad toks įstatymas yra reikalingas, tai bus palaikymas“, – pažymėjo jis.
„Ne politikai turi reguliuoti lovos reikalus”
Vyriausybės programos nuostatoms dėl Civilinės sąjungos įstatymo projekto nepritarė vyriausioji Seimo narė, socialdemokratė Birutė Vėsaitė, kuri feisbuko įrašu pareiškė:
„Partnerysės įstatymas turi būti įrašytas į Vyriausybės programą, nori Žemaitaitis to ar nenori, Civilinės sąjungos įstatymą reikia priimti ir pamiršti. Ne politikai turi reguliuoti lovos reikalus.”
Netrukus į parlamentarės repliką savo socialinio tinklo paskyroje sureagavo teisininkė Kristina Zamarytė-Sakavičienė, komentuodama:
„Kur buvus, kur nebuvus į Seimą grįžo politikė Birutė Vėsaitė ir griežtai pasisakė partnerystės klausimu.
Teisingai, p. Birute, ne politikai turi reguliuoti lovos reikalus. Būtent todėl partnerystės įstatymo įrašyti į Vyriausybės programą nereikia – nereikia įteisinti tos pačios lyties šeimų.
Šeimos institutas yra skirtas vyro ir moters sąjungai, nes tokioje sąjungoje potencialiai gali gimti vaikai – nauji šalies piliečiai, papildomos apsaugos reikalinga pažeidžiama grupė. Šeimos instituto normos daugiausiai reguliuoja vaikų ir tėvų tarpusavio santykius. Nes tokia šeimos esmė. Nes būtent dėl galimybės gimti vaikams Konstitucijoje šeima laikoma visuomenės ir valstybės pagrindu.
Tos pačios lyties porose vaikai negimsta. Tikrai politikai neturi reguliuoti tiesiog „lovos reikalų“, romantinių, emocinių ar pan. santykių.”
Jai atitarė ir europarlamentaras Aurelijus Veryga:
„Tai ir nereguliuokit. Žmonės susireguliuos patys, be jūsų vyriausybės programos. Šiuo metu joks įstatymas nedraudžia nesusituokusiems ar vienos lyties asmenims sugulti į lovą ir ten ką nors veikti,” – ironizavo „valstietis”.
Praėjusių metų pavasarį Seimas po svarstymo minimalia balsų persvara pritarė Civilinės sąjungos įstatymo projektui, kuriuo būtų įteisinta tos pačios lyties asmenų partnerystė. Liko vienintelis balsavimas dėl šio projekto priėmimo.
Lietuvoje partnerystė šiuo metu nėra įteisinta nei vyro ir moters, nei vienos lyties poroms. Ankstesni bandymai tą padaryti parlamente buvo nesėkmingi.
Civilinės sąjungos įstatymo projektas numato, kad ją sudarę partneriai kurtų bendrą dalinę nuosavybę, tačiau turėtų galimybę atskiru susitarimu nustatyti ir kitokį turto teisinį režimą, paveldėtų pagal įstatymą ir nemokėtų paveldėjimo mokesčių, turėtų galimybę veikti vienas kito vardu ir interesais, atstovautų vienas kitam sveikatos priežiūros srityje, galėtų gauti su sveikata susijusią informaciją.