Simne iškilmingai atidengta atminimo lenta LKB Kronikos leidėjams ir platintojams

Kovo 19 d. Simne (Alytaus r.) atidengta lenta pogrindinio leidinio Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika (LKBK) leidėjams ir platintojams atminti, už juos aukotos šv. Mišios. Dalyvavo buvęs LKBK redaktorius ir leidėjas – kardinolas Sigitas Tamkevičius, taip pat Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvila, kiti aukštieji dvasininkai.

Atminimo lentą inicijavo ir pagamino Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovai ir darbuotojai. Jie dalyvavo šv. Mišiose ir atminimo lentos atidengimo renginyje.

Renginio metu dr. Arūnas Bubnys apžvelgė pogrindinio leidinio atsiradimo priežastis ir įvertino jo svarbą.

„Pernai minėjome Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos išleidimo 50 metų sukaktį. Seimas paskelbė 2022-uosius LKBK metais. Ta proga Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras atliko įvairių darbų šiai reikšmingai sukakčiai paminėti. Nusprendėme, kad vienas iš tokių darbų galėtų būti ir atminimo lentos pagaminimas bei atidengimas ant Simno klebonijos pastato sienos. Tai – mūsų visų pagarbos ženklas šio pogrindinio leidinio, skelbusio tiesos žodį, bendradarbiams”, – sakė LGGRTC vadovas dr. A. Bubnys.

Padėkos žodį LKBK leidėjams ir atminimo lentos įrengimo iniciatoriams – Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui tarė Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas ir Simno parapijos klebonas kunigas Raimundas Žukauskas.

Kardinolas Sigitas Tamkevičius pašventino atminimo lentą bei pasidalino prisiminimais apie pogrindinio leidinio rengimą, slaptą platinimą.

Renginyje dalyvavo gausus būrys Simno miesto gyventojų, atvyko svečių iš Lietuvos Respublikos Seimo bei Vyriausybės.

Ši atminimo lenta primins, kad Simnas įrašė labai svarbų puslapį į Lietuvos nepriklausomybės susigrąžinimo, rezistencinės kovos su sovietų okupacijos režimu istoriją.

1972 m. kovo 19 d. Simne parengtas ir išleistas pirmasis šio pogrindinio leidinio numeris. Žinias rinko, redagavo, spausdino rašomąja mašinėle ne tik tuo metu Simne kunigu tarnavęs dabartinis kardinolas Sigitas Tamkevičius, bet ir seserys vienuolės, jiems talkinę parapijiečiai. LKBK rašė apie okupacinės  sovietų valdžios persekiojimus, diskriminaciją, tikinčiųjų gyvenimą.

Leidinys tapo labai populiarus, buvo platinamas daugelyje pasaulio šalių, verčiamas į kitas kalbas. Nors pogrindyje dirbusius redaktorius ir leidėjus valdžia persekiojo, LKBK gyvavo net 17 metų, buvo išleistas 81 šio leidinio numeris. Simne LKBK buvo leidžiama 1972 – 1975 m.

Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronika yra reikšmingiausias pogrindinis leidinys, leistas sovietų okupuotoje Lietuvoje 1972 – 1989 m. Sovietmečiu tai buvo vienas iš informacijos šaltinių apie okupacinio režimo vykdomą tikinčiųjų persekiojimą.

„Kroniką“ leido Tikinčiųjų teisėms ginti katalikų komitetui artimi kunigai, seserys vienuolės ir pasauliečiai katalikai. Nors buvo suimtas ne vienas jos bendradarbis, per 17 metų sovietų KGB nesugebėjo likviduoti šio leidinio.

Iš viso išleistas 81 „Kronikos“ numeris. Vakaruose jis leistas anglų, italų, ispanų, vokiečių ir kitomis kalbomis.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

12 KOMENTARAI

 1. Kunigas Robertas Grigas atsisakė LR Seimo apdovanojimo už savo disidentinę pasipriešinimo ir patriotinę veiklą. Tamjevičiui skanus Matijošaičio saldainis. Gal galimai kokia demencija ar alchaimeris jam, kad nesigaudo vietinėj politikoj.

 2. Koks bebūtų meras, jis yra žmonių išrinktas, todėl negalima jo ignoruoti. Reikėtų nepalaikyti tik tais klausimais, kur jis neteisingai elgtųsi.

  • Brazauskas buvo pirmasis žmonių išrinktas Prezidentas. Kaip Tamkevičius nekreipė dėmesio į Lietuvos žmonių pasirinkimą. Katalikiškos šalies Prezidento karstas neįleidžiamas į Vilniaus katedrą. Ar tai ne Tamkevičiaus sprendimas. Melagiai ir veidmainiai jūs.

   • Brazauskas buvo palikes teiseta zmona ir gyveno nuodemeje su Bufetava is Draugystes, todel neileido, bet ne Kauno Gagarinas, Vilniu tvarke Backis.

 3. Tai spjuvis i veida toks Tamkeviciaus zygis pas Kauno mera ir apdovanojimo priemimas is jo ranku. Vertybes ir principai ant zemes, kad tik garbes trupinys i kisene. Visai kas kita yra kunigas Robertas Grigas. Jis mums sviesulys, is kurio reikia mokytis.

  • Ambicingas melagis pilnas didelių psichologinių problemų. O dabar dasideda senatvė, puikybė ir godumas. Labai daug tikinčiųjų ir kunigų patyrė visą šitą gėrį šito „ganytojo“. Kaunas mažas. Per 20 metų tiesa išlindo į dienos šviesą. Atgailautų jėzuitų celėj, ne lentų iškabintų ir prorusiškų merų medalių ieškotų.

   • būtent, kaip pirštu į akį. kas su juo tiesiogiai susidūrė, tas patyrė melą. Jau nekalbant apie simpatijų-antipatijų barikadas. Jezuitai -išsilavinę eruditai, daug laiko skiriantys savišvietai, mokslui, o šitas kaimietis tyčiojosi iš mokslų….

  • putinui irgi vapsie px tas suemimo orderis. Konservams visi kaltinimai ir gi kai nuo žasies. Jurbarko smurtautojui ar pedofilui ulvydui irgi kaip nuo zasies? masiuliui su kysiu irgi kaip nuo zasies…. dar vardinti? pagauni minti?

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS, PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte