„Šeimų sąjūdis“ Vilniaus savivaldybės sprendimą neleisti mitinguoti apskundė teismui – politologų komentarai

Vilniaus miesto savivaldybei nusprendus neišduoti leidimo „Šeimų sąjūdžiui“ rengti dar vieno, šįsyk trijų dienų, mitingo prie Seimo, organizatoriai tokį sprendimą apskundė teismui. „Šeimų sąjūdžio“ atstovas spaudai Arvydas Daunys informavo, kad pirmadienį yra paduotas skundas nagrinėti Administraciniam teismui. Taip pat organizatoriai formulavo naują prašymą Vilniaus miesto savivaldybei dėl „supaprastintų sąlygų“, kuris atitiktų jų keliamus renginio saugumo reikalavimus.

Laikmetis.lt paprašė pakomentuoti savivaldybės sprendimą politologų Vytauto Sinicos ir Andriaus Švarplio.

„Remigijaus Šimašiaus sprendimas neleisti mitinguoti Šeimų maršui rodo arba visišką kvailumą, arba sąmoningą norą kurstyti vertybinius konfliktus visuomenėje. Spėčiau, kad susiduriame būtent su kurstymu, nes tą patį modelį jis jau taikė kurdamas paplūdimį Lukiškių aikštėje. Neišduotas leidimas savaime aktualizuoja renginį ir įtikinamai parodo esant diskriminaciją situacijoje, kai Seime buvo bent laikinai atsitraukta nuo visų leftistinių šeimą griaunančių projektų ir tarytum nebebuvo konkrečių klausimų, prieš kuriuos mitinguoti dabar būtų įtikinama būtinybė. R. Šimašius tokį klausimą paduoda ant lėkštutės – juo tapo pati tradicinių pažiūrų cenzūra“, – Laikmetis.lt komentavo V. Sinica.

Vytautas Sinica
Politologas Vytautas Sinica / Asmenino archyvo nuotr.

„Šiaip šokiruoja gal net ne tiek pats Vilniaus miesto savivaldybės sprendimas, o tai kaip jį komentavo Vilniaus meras R. Šimašius. Meras ėmėsi vertinti protesto turinį ir neradęs ten tinkamų politinių idėjų, uždraudė renginį. Teisė į taikius susirinkimus yra laikoma viena pagrindinių prigimtinių žmogaus teisių“, – sakė A. Švarplys.

Teisė mitinguoti yra užfiksuota mūsų Konstitucijos 36 straipsnyje, taip pat mūsų kalbintas pašnekovas prisiminė ir JAV Konstitucijos pirmą pataisą, kurios prasmė yra būtent apsaugoti nuo tokių veiksmų, kaip Laisvės partijos dominuojamos Vilniaus savivaldybės.

Esame 99 proc. tikri, kad teismo sprendimas bus mūsų naudai.

„Ši prigimtinė teisė saugo piliečių teisę į protestą nuo valdžios politinių ir administracinių ribojimų. Dabar būtent taip ir atsitiko, ko neslepia net pats meras. Jis ėmėsi vertinti piliečių susirinkimo turinį: jam nepatiko, kad Šeimų Maršo metu sveikinimo žodį tarė pats valstybės Prezidentas G. Nausėda, taip pat minėjo, kad tai yra „politinis festivalis“, kad „nėra dėl ko protestuoti“, – tęsė A. Švarplys.

„Esame 99 proc. tikri, kad teismo sprendimas bus mūsų naudai, nes savivaldybės sprendimas remiasi tik prielaidomis, kad susirinks per daug žmonių ir neužteks vietos, kad žmonės nedėvės kaukių. Visas šis sprendimas yra grįstas jeigu, jeigu, jeigu…Nors mes sakome, kad gali atvykti mažiau žmonių, nei telpa aikštėje. Kitas dalykas, susirinks šeimos, kurioms nereikia laikytis socialinio atstumo. Gali būti keturi ar penki žmonės, kurie stovės grupelėmis. Įstatymiškai negalima pagrįsti neleidimo mitinguoti“, – Laikmetis.lt sakė A. Daunys.

Vilniaus meras Remigijus Šimašius trečios kadencijos nesieks
Vilniaus meras Remigijus Šimašius trečios kadencijos nesieks / BNS nuotr.

„Visuomenės santarvei Vilniaus savivaldybės sprendimas yra labai blogas ėjimas, tačiau jis yra labai naudingas Šeimų sąjūdžio raidai. Protestuotojai tikrai gali laimėti šį ginčą teisme. Pirmiausiai todėl, kad susirinkimų laisvė yra viena iš taikomų beveik besąlygiškai, ką matėme ir iš to, kad mitingai buvo leidžiami karantino metu, kai riboti net šeimų susitikimai. Egzistuoja ir praktika, ir loginis pagrindas leisti piliečiams reikšti pilietinę poziciją“, – teigė V. Sinica.

„Bet dar akivaizdžiau tai, kad pats R. Šimašius absurdiškai motyvavo savo draudimą, apsiėmęs vertinti ir spręsti, ar tai tikrai protestas ir ar yra prieš ką protestuoti. Meras ar joks kitas politikas negali spręsti, ar yra prieš ką protestuoti – tai sprendžia patys žmonės. Juo labiau, kai protestuojama iš esmės prieš mero partijos veiksmus ir politiką. Šiame kontekste R. Šimašiaus sprendimas ir ypač argumentai natūraliai primena žmonėms diktatorių savivaliavimą. Neturiu abejonių, kad jeigu teismas bus sąžiningas, protesto rengėjai turėtų laimėti. Visos šios įtampos galėjo nebūti, jei ne R. Šimašiaus veiksmai“, – Laikmetis.lt teigė V. Sinica.

„Vyksta pilietinės visuomenės konstitucinės laisvės apribojimas remiantis politiniu angažuotumu. Vilniaus valdžia (konkrečiai Laisvės partija ir TS/LKD) į pilietinės visuomenės renginį pažiūrėjo kaip į politinį konkurentą ir panaudojusi administracinę galią susidorojo su juo. Įdomu tai, kad dabar šiomis dienomis Baltarusijoje vyko nedidelis protestas, kurį leido šiaip diktatoriškais, brutaliais, fizinio susidorojimo veiksmais prieš oponuojančius savo piliečius pasižymintis A. Lukašenkos režimas. Turbūt neatsitiktinai tarp lietuvių šaipokų atsirado nauja pavardė Šimašenko…“, – ironizavo A. Švarplys.

Pagal įstatymus Administracinis teismas sprendimą turėtų priimti per tris darbo dienas. „Šeimų sąjūdis“ planavo protesto mitingą birželio 15 – 17 d.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

3 KOMENTARAI

  1. O Armonaitės partijai tai nereikėjo leidimo net Rotušės aikštėje ir su galinga apsauga. O gal dėl to,kad buvo renkamas pirmuoju pavaduotoju Armonaitei?n O ką jis pavaduos ir kokias funkcijas- ar vyrą,ar Raskevičiui padės?

  2. paziurejau i Simasiaus foto siame str. ir pagailo zmogaus – toks suvarges, prislegtas… Gal del skyrybu, gal del itampos darbe ar politikoje, gal su sveikata nelabai? Visi mes zmones – turime savo problemu.
    Telaimina ji Dievas ir tesuteikia jam atsivertimo malone. Gal tada pasikeis ir jo sprendimai, ir elgesys, ir vertybes.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis