Šarūnas Vaitkus. Priesaika negalioja?

Priesaika negalioja, nes prisiekėme Lietuvos Respublikos Konstitucijai?

Nuo šios kadencijos tiek savivaldybių tarybos, tiek merai turės dirbti vadovaudamiesi naująja Vietos savivaldos įstatymo redakcija ir nauju vietos savivaldos veiklos modeliu. Tačiau tai nėra vienintelis iššūkis mums – pasirodo, tam, kad mūsų įgaliojimai taptų teisėti ir mes galėtume pradėti dirbti, mums teks prisiekti iš naujo.

Taip nusprendė ir Palangos savivaldybės rinkimų komisijai nurodė Vyriausioji rinkimų komisija (VRK). Tokios situacijos dar niekada nėra buvę.

Tokios situacijos dar niekada nėra buvę.

Praėjusį pirmadienį, balandžio 17 d., dešimtojo šaukimo Palangos miesto savivaldybės taryba jau rinkosi į pirmąjį savo posėdį, jame prisiekė ir naujosios kadencijos miesto Tarybos nariai, ir aš.

Visi prisiekusieji perskaitėme ir pasirašėme po tokiu priesaikos tekstu: „Aš, (vardas, pavardė), prisiekiu gerbti ir vykdyti Lietuvos Respublikos Konstituciją ir įstatymus, sąžiningai ir garbingai atlikti savo pareigas ir susilaikyti nuo veiksmų, pažeidžiančių savivaldybės gyventojų teises ir viešuosius interesus. Tepadeda man Dievas!“. Prisiekiant paskutinis sakinys nebuvo privalomas.

Ir jau visai netrukus po posėdžio prasidėjo, mano manymu, sveiku protu sunkiai suvokiami dalykai.

Vyriausioji rinkimų komisija konstatavo, kad mums prisiekiant buvo perskaitytas priesaikos tekstas, kuriame buvo du pertekliniai žodžiai. O tie du žodžiai – Lietuvos Respublika.

Anot VRK, prisiekti reikėjo ne mūsų valstybės Konstitucijai, o tiesiog Konstitucijai. Todėl laikytina, kad visi mes, kurie priesaikos metu ištarėme, jog gerbsime ir vykdysime „Lietuvos Respublikos Konstituciją“, perskaitėme neva klaidingą priesaikos tekstą, ir turime prisiekti iš naujo.

Praėjusį trečiadienį Palangos savivaldybės rinkimų komisija raštu kreipėsi į VRK, išdėstydama savo poziciją, kad priesaikos metu perskaitytas pilnas pagrindinio mūsų šalies dokumento pavadinimas neturėtų būti traktuojamas kaip klaida.

Palangos miesto savivaldybių rinkimų komisija taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuvos Respublikos Prezidentas, Seimo, Vyriausybės nariai, teisėjai, prokurorai, pareigūnai ir kariai prisiekia Lietuvos Respublikai ir jos Konstitucijai. Tapdami mūsų šalies piliečiais asmenys taip pat prisiekia laikytis Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir įstatymų.

O štai savivaldybių tarybų nariai ir merai, pasirodo, nuo šiol turi prisiekti tik Konstitucijai (nesvarbu, kad neaišku, kokiai), kitaip jų priesaika ir įgaliojimai neįgyja teisėtumo. Nes toks priesaikos tekstas, be žodžių „Lietuvos Respublikos“ įrašytas naujojoje Vietos savivaldos įstatymo redakcijoje. Tačiau net pačioje mūsų šalies Konstitucijoje vienuose straipsniuose ji minima pilnu pavadinimu, kituose – vienu žodžiu.

Vien tam, kad galėtume kuo greičiau vykdyti Palangos rinkėjų mums patikėtas pareigas ir mums netektų varstyti teismų duris, ateinantį trečiadienį mes prisieksime iš naujo. Tačiau, koks bus tos priesaikos „skonis“, kai visiems ateinantiems laikams žinosime, kad dėl nesuprantamos VRK rekomendacijos reikalaujant priesaikoje nevartoti žodžių „Lietuvos Respublika” priesaika, duota mūsų malstybei, yra niekinė.

Nesuprantu ir niekada nesuprasiu, kaip galima taip pažeminti ir mūsų valstybę, ir mus, ir pagrindinį mūsų šalies dokumentą, jei Lietuvos Respublikos Konstitucijai duota priesaika laikytina negaliojančia.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

5 KOMENTARAI

  1. Mintis aiški: jei taip atsitiks, kad vieną „gražią” dieną mūsų valstybėje nustoja galioti Lietuvos Respublikos Konstitucija ir pradeda galioti kaimyninės valstybės konstitucija, merai ir tarybos nariai privalės paklusti kaimyninės valstybės konstitucijai. Priesaikos tekstas palankesnis agresoriui.

  2. Jau 1940 metais buvo atsitikę, kad pranešė apie Lietuvos Respublikos konstitucijos sustabdymą, o vadovautis liepė Sovietų sąjungos konstitucija. Todėl ir dabar ruošiami valdininkai prisiekti tik konstitucija, kad po to nebūtų teisinio pagrindo priešintis.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte