SAM skelbia – trečdaliu didina finansavimą itin retoms ligoms gydyti

ŠaltinisBNS

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) trečdaliu didina finansavimą itin retoms ligoms gydyti – nuo pernai buvusių per 15 mln. iki 20 mln. eurų.

Kaip penktadienį pranešė SAM, taip pat greičiau ir efektyviau bus priimami sprendimai dėl gydymo kompensavimo, tad pokyčiai leis greičiau ir didesnei daliai pacientų pasinaudoti valstybės pagalba.

Sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė teigia, kad itin retų ligų gydymui iki šiol buvo skiriamas nepakankamas dėmesys ir ši tendencija egzistuoja jau kelis dešimtmečius, todėl buvo imtasi pertvarkymų, kurie gerins sergančiųjų ir jų artimųjų padėtį. 

„Dažnai kalbant apie itin retas ligas nurodomas kitų šalių pavyzdys, kur didesnė dalis labai retomis ligomis sergančių pacientų gali pasinaudoti tiek gydymo, tiek vaistų kompensacijomis. Užmirštama, kad ten sveikatos apsaugai tenkantis finansavimas dažnai du tris kartus viršija Lietuvos mokesčių mokėtojų skiriamas lėšas“, – nurodo viceministrė.

„Visgi, nepaistant ribotų finansų, ministerija ėmėsi iniciatyvos pertvarkyti procesus, kurie pagerintų šiomis ligomis sergančių pacientų situaciją. Pakeitimai susiję su greitesniu sprendimu priėmimu, didesniu vaistų prieinamumu ir papildomu finansavimu“, – tvirtino ji.

Anot ministerijos, nuo 2017 metų finansavimas itin retoms ligoms gydyti padidintas penkis kartus – nuo 4 iki 20 mln. eurų. Šiemet, lyginant su 2022 metais, labai retoms ligoms skirtų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimui skirta trečdaliu daugiau lėšų – nuo 15,63 iki 20,53  mln. eurų, kai bendras Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetas didėja 9,3 proc.

Taip pat parengtos Sprendimų dėl labai retų žmogaus sveikatos būklių gydymo išlaidų kompensavimo priėmimo tvarkos aprašo pataisos, kuriomis sukurta aiškesnė prašymo kompensuoti gydymą forma, išskirtas jos supaprastintas variantas, teikiant prašymus pakartotinai gydymui tęsti, aiškiau aprašyta skubaus atvejo sąvoka.

Pasak ministerijos, siekiant efektyviau naudoti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšas, Derybų komisija visais atvejais tarpininkaus derybose su gamintojais dėl vaistų, kai vieno paciento gydymo atitinkamu vaistiniu preparatu išlaidos per metus viršija 100 tūkst. eurų.

Pranešama, kad SAM suburta darbo grupė, kuriai pavesta peržiūrėti teisinį reglamentavimą ir pateikti siūlymus, kaip dar būtų galima pagerinti labai retų žmogaus sveikatos būklių gydymo išlaidų kompensavimo procesus, toliau tęs darbus.

Ateityje planuojama galimybė, kad daugiau labai retoms ligoms gydyti skirtų vaistų būtų įtraukti į pagrindinį kompensuojamų vaistų sąrašą, kuomet vaistas kompensuojamas visai pacientų grupei, o ne pavieniam pacientui. 

Labai reta žmogaus sveikatos būklė yra sveikatos sutrikimas, kai 200 tūkst. Lietuvos gyventojų tenka ne daugiau kaip vienas naujai diagnozuotas atvejis per metus.  Labai retų būklių, kurios didžiąja dalimi yra genetinės bei neišgydomos, tiek ankstyva diagnostika tiek gydymas yra sudėtingi ir reikalauja itin didelių kaštų.

2021 metais buvo 287 pacientai, kuriems kompensuotas gydymas pagal labai retų sveikatos būklių gydymo kompensavimo tvarką, 110 atveju pacientai gydyti naujai, 138 pacientai buvo iki 18 metų, 125 pacientai – 18–65 metų, dar 24 pacientai buvo sulaukę 64 metų ir vyresni.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

  1. ne didina,o atima iš kitų pacientų,kurie gaus pigesnius ir prastesnius vaistus,o tai reiškia,kad gerus vaistus,kuriuos vartojo ,pirks iš savo kišenės.Perteklinės mirtys šienauja Lietuvą.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS, PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte