Tai galėjo būti vienas audringiausių pastarojo meto konklavų – Romos Bažnyčios kardinolai išrinko, regis, vienijančią figūrą – popiežių Leoną XIV, rašo portalo „Newsmax“ apžvalgininkas Johnas Gizzi.
Stebėtina, kad popiežiumi tapo amerikietis Robertas Prevostas – ilgą laiką manyta, jog amerikiečiui toks vaidmuo būtų nepasiekiamas. Vis dėlto, pasak nepriekaištingos reputacijos Vatikano šaltinių, Prevostas nuo pat konklavos pradžios buvo laikomas stipriausiu kandidatu.
Kaip viskas klostėsi?
Konklava prasidėjo praėjusią savaitę slaptais balsavimais Siksto koplyčioje. Tačiau diskusijos apie įpėdinį prasidėjo beveik iš karto po Pranciškaus mirties balandžio 21 d.
Bendrosiose kongregacijose iš pradžių dalyvavo daugiausia Vatikane gyvenantys kardinolai, bet netrukus jų gretos išaugo atvykus kardinolams iš viso pasaulio. Šaltiniai teigia, kad šios diskusijos buvo atviros ir neretai įtemptos.
Vienas dalyvis jas apibūdino kaip chaotiškas. Pranciškus buvo paskyręs tiek daug kardinolų, kad dauguma jų net nebuvo susitikę.
Kai kurie kardinolai buvo šokiruoti išgirdę apie valdymo spragas ir piktnaudžiavimus Pranciškaus pontifikato metu. Nors popiežius kalbėjo apie dialogą ir atvirumą, kritikos netoleravo, o Bažnyčios tradicijoms, tokioms kaip lotynų kalbos liturgija, taip pat rodė priešiškumą.
Pranciškaus atsakas kritikams – dvasininkams, vyskupams ir kardinolams – dažnai buvo smulkmeniškas ir kandus. Kardinolai atvirai aptarė šias ir kitas problemas prieškonklaviniuose susitikimuose.
Tarp jų – ir nesėkminga Vatikano ir Kinijos sutartis, kurią kai kas laikė Bažnyčios išdavyste Pekinui, leidusia komunistiniam režimui faktiškai kontroliuoti katalikus Kinijoje. Daug kaltės dėl to teko Valstybės sekretoriui kardinolui Parolinui.
Taip pat buvo iškeltos finansinės problemos, tarp jų – 1,5 mlrd. dolerių siekianti neužtikrinta pensijų sistemos skola.
Dalis kardinolų reikalavo, kad naujasis popiežius paliktų Šv. Martos viešbutį ir grįžtų į tradicinius apaštališkuosius apartamentus – Pranciškaus pasirinktas gyvenimas viešbutyje kėlė saugumo ir erdvės problemų. Kaip žinome Leonas XIV jau persikėlė į apartamentus.
Iki konklavos pradžios Parolino galimybės buvo minimalios, nors iš pradžių jis laikytas favoritu. Vienas šaltinis teigė, kad Parolino išvaizda konklavos dieną bylojo apie jį kaip apie „palūžusį žmogų“. Kitas teigė, kad Parolinas – geras kunigas, bet buvo „kankinamas Pranciškaus“, kuris „kas penkias minutes keitė nuomonę“ ir buvo sunkiai prognozuojamas.
Parolinas ne kartą buvo prašęs atleidžiamas iš pareigų, bet jo buvo prašoma likti dėl stabilumo.
Konklavos eiga
Nors konklavos procesas yra slaptas, informacija vis tiek prasiskverbia į viešumą. Remiantis keliais Vatikano šaltiniais, pirmasis balsavimas trečiadienį buvo chaotiškas.
Nors Pranciškus buvo kontroliuojantis, jis nepaliko aiškaus plano, kaip turėtų atrodyti įpėdinystė. Atrodytų 108 iš 135 rinkikų buvo jo paskirti, tačiau jo šalininkai taip ir nesusivienijo apie vieną kandidatą. Vienas dalyvis sakė: „Jie buvo išsibarstę.“
Po antrojo ir trečiojo balsavimo išryškėjo trys kandidatai:
Kard. Erdo iš Vengrijos – jį palaikė konservatyvūs kardinolai.
Kard. Parolinas – turėjo dalį Pranciškaus šalininkų ir Italijos kardinolų paramą.
Kard. Prevostas – stipriai startavo su Š. Amerikos (ypač Čikagos kardinolo Cupicho) parama bei gavo visų Lotynų Amerikos kardinolų balsus kaip blokas.
Po ketvirtojo balsavimo tapo aišku, kad nei Parolinas, nei Erdo nelaimės. „Afrikos ir Azijos kardinolai suprato, kur link viskas eina, ir masiškai perėjo į Prevosto pusę“, – sakė šaltinis.
Prevostas ketvirtuoju balsavimu išrinktas užtikrintai – gavo daugiau nei 100 balsų (reikėjo 88).
Nors artimas Pranciškui, Prevostas laikomas centristu: liberalus ekonominiais ir socialinio teisingumo klausimais, bet konservatyvus doktrinos ir liturgijos srityse.
Keletas šaltinių nurodo, kad popiežius Leonas XIV ketina netrukus panaikinti apribojimus lotyniškoms Mišioms. Per kongregacijas konservatyvi dalis palankiai vertino Prevosto kalbas, kuriose jis dažnai minėjo „Mūsų Viešpatį“ ir pabrėžė sielovadinį Bažnyčios darbą.
Be abejo, Prevostas – amerikietis ir mažai žinomas – buvo drąsus pasirinkimas.
Dabar, jau kaip Leonas XIV, jis elgiasi kaip ryžtingas popiežius.
Visa kita parodys tik laikas.