REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

S. Nėries ir S. Kovalevskajos gimnazijos Vilniuje prašo pakeisti jų pavadinimus

ŠaltinisBNS

Vilniaus Sofijos Kovalevskajos ir Salomėjos Nėries gimnazijų tarybos kreipėsi į miesto savivaldybę prašydamos pakeisti ugdymo įstaigų pavadinimus.

Tai BNS patvirtino Vilniaus miesto tarybos narė, Istorinės atminties komisijos pirmininkė Kamilė Šeraitė-Gogelienė. Komisija svarstys šiuos klausimus vasario 21-ąją, o dar po savaitės galutinius sprendimus turėtų priimti ir sostinės savivaldybės taryba.

S. Kovalevskajos gimnazija prašo būti pervadinta Vilniaus Sostinės gimnazija, S. Nėries gimnazijos taryba yra pasiūliusi keturis galimus pavadinimų variantus: Vilniaus medijų, Vilniaus Šventos Kotrynos, Vilniaus senamiesčio ir Vilniaus senamiesčio medijų gimnazijos.

„Neabejoju, kadangi pačios mokyklos kreipėsi, kad komisija pritars jų norams. Neturime svertų palikti tuos pavadinimus. Jeigu bendruomenė prašo, su malonumu tai padarysime“, – sakė K. Šeraitė-Gogelienė.

Vilniaus vicemeras Arūnas Šileris BNS nurodė, kad „visiškai formalūs standartiniai dokumentai“ pateikti savivaldybės Bendrojo ugdymo skyriui. Jais prašoma pritarti gimnazijų tarybų sprendimams keisti ugdymo įstaigų pavadinimus.

Neturime svertų palikti tuos pavadinimus. Jeigu bendruomenė prašo, su malonumu tai padarysime

Sofijos Kovalevskajos gimnazija tokį prašymą yra pateikusi prieš keletą mėnesių. Pasak vicemero, vyko paruošiamieji darbai, be pavadinimo keitimo, gimnazija kaip vieną iš ugdomųjų kalbų nusprendė įsivesti lietuvių prie anksčiau buvusios tik rusų kalbos – taip būtų leista klases formuoti ir lietuvių ugdomąja kalba, o dalis iš rusakalbės aplinkos atėjusių vaikų devintoje klasėje turėtų galimybę mokytis lietuviškai.

„Šį gimnazijos sprendimą labai sveikiname, juo džiaugiamės. Tai yra viena iš keturių Vilniaus mokyklų, kuri prideda lietuvių kalbą kaip papildomąją lietuvių kalbą“, – kalbėjo A. Šileris.

Abu klausimus dėl minėtos gimnazijos savivaldybės taryba svarstys artimiausiame Vilniaus tarybos posėdyje vasario pabaigoje.

Vicemero teigimu, nors Sofija Kovalevskaja buvo iškili mokslininkė, šį pavadinimą vicemeras laiko rusų pasaulio riboženkliu, kurių prismaigstyta buvusi posovietinė erdvė.

„Nors iškili moteris, ji niekuo neiškilesnė už Kantą, Hėgelį ar bet kurį kitą Vakarų pasaulio mokslininką“, – teigė A. Šileris.

Istorinės atminties komisija savo nuožiūra sostinės politikams turės pasiūlyti ir tinkamiausią S. Nėries gimnazijos pavadinimą.

Anot vicemero, dėl šios, jautrioje senamiesčio zonoje esančios gimnazijos, sprendimas „iš principo, jau dabar priimtas, nes bendruomenės to nori“.

„Tai bus formalus galutinis sprendimas“, – sakė vicemeras.

Pasak jo Vilniaus mieste dar laukia tam tikri pokyčiai, susiję su ugdymo įstaigų pavadinimais. Nagrinėdamas Vasilijaus Kačialovo gimnazijos vardo suteikimo istoriją, jis tvirtino radęs du faktus, kurie „atrodo gana keisti“.

„Pirma, tai Stalino premijos laureatas, nors ir aktorius, bet tai labai garbinga sovietų meno veikėjo premija. Antras dalykas, kuris įstrigo – tai Felikso Dzeržinskio klasiokas, kurio ryšys su Lietuva net nežinau, ar yra, ar kokios jis svarbos. (…)

Man labai sunku pagrįsti, kodėl einant ketvirtam nepriklausomos Lietuvos dešimtmečiui sovietinių ar „didžiosios“ Rusijos veikėjų vardais vadiname savo gatves, mokyklas ir aikštes“, – sakė A. Šileris.

Vicemero teigimu, pokyčiai minėtose S. Kovalevskajos ir S. Nėries mokyklose turėtų įsigalioti jau nuo rugsėjo.

A. Šileris anksčiau yra skelbęs apie planus Vilniaus mieste nuo ateinančio rugsėjo šeštokams nebesiūlyti rinktis rusų kalbos kaip antrosios užsienio kalbos.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

3 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte