REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Rašytojas Nicholas Sparksas: visada tvirtai tikėjau Dievu ir maldos galia

Bestselerių apie amžiną meilę autorius Nicholas Sparksas (Nikolas Sparksas) interviu metu pasidalino, kaip katalikiškas tikėjimas atsiskleidžia jo populiariuose romanuose, jų siužetuose ir veikėjų gyvenime. Rašytojas, praėjusiais metais parašęs naują knygą, šiuo metu prisipažino rašantis jau kitą.

Naujausia knyga

Naujausios bestselerių autoriaus knygos, išleistos 2021 metų rugsėjo mėn., pavadinimu „The Wish” (liet. „Noras”), siužetas primena kitas jo populiarias knygas.

Istorija, pasitelkiant retrospektyvas ir apmąstymus, pasakoja apie keturiasdešimtmetės Niujorko fotografės Maggie Dawes (Megės Dous), kuri paauglystėje buvo išsiųsta gyventi pas tetą Lindą – buvusią vienuolę – kol ji ruošėsi gimdyti neplanuotą ir netikėtą vaiką, gyvenimą. Gyvendama su teta mažoje atokioje Šiaurės Karolinos bendruomenėje, Maggie susipažįsta su Bryce’u Trickettu, šiek tiek vyresniu paaugliu, kuris tampa jos globėju ir galiausiai pirmąja tikra meile.

Istorijoje yra keletas beveik neįtikėtinų posūkių, tačiau pagrindinė pasakojimo įtampa – tobula meilė, kuri nugali likimą ir nelaimes – yra gerai nusistovėjusi N. Sparks rašymo formulė.

Tikėjimo tema kūryboje

Neseniai duodamas interviu N. Sparks kalbėjo ne tik apie savo požiūrį į romantiškus pasakojimus, bet ir apie katalikišką įtaką, kuri net ir subtiliai veikia jo kūrybą. Nors rašytojas labiau vertinamas kaip romantiškų istorijų kūrėjas, jis yra katalikų rašytojas, nevengiantis į savo kūrybą įterpti tikėjimo temos.

„Aš gimiau ir užaugau kataliku (ir tebesu) katalikas, – pasakojo interviu metu rašytojas. – Stengiausi kurti geriausius romanus, kokius tik galiu. O tikėjimo elementas iš tiesų priklauso nuo konkrečios istorijos ir jos veikėjų.”

Naujausios knygos veikėjų katalikiškas tikėjimas į Dievą lemia didžiąją dalį istorijos įtampos. Vienas stipriausių personažų – teta Linda, buvusi vienuolė, kuri cituoja šv. Teresę iš Lisieux, bandydama paaiškinti žmonių bendravimo komplikacijas.

„Katalikybė iš esmės išjudina visą istoriją”, – sakė rašytojas katalikiškam portalui. – Veikėjų tikėjimas į Dievą ir konkrečios su katalikybe susijusios praktikos bei doktrinos paskatino sukurti šią istoriją.”

Rašytoju pastūmėjo tapti mama

Praėjusių metų gruodžio mėnesį N. Sparks jau buvo parašęs 23 romanus, memuarus ir negrožinės literatūros kūrinį. Jo knygų visame pasaulyje parduota daugiau kaip 105 milijonai egzempliorių, jos išverstos į 50 skirtingų kalbų.

Sėkmingas rašytojas pasinėrė ir į filantropiją – įkūrė fondą, remiantį „kultūrinį ir tarptautinį supratimą per švietimą ir studentų patirtį”. Jis taip pat aukoja savo laiką ir lėšas, remdamas Notre Damo universiteto, savo alma mater, kūrybinio rašymo programą.

Įgijęs laipsnį šiame universitete, jis neturėjo aiškios idėjos, ką nori veikti gyvenime.

Autorius dėkoja savo motinai už tai, kad ji nukreipė pozityviu karjeros keliu. Gydantis po čiurnos traumos dar tuomet universitete, N. Sparks, kur užsiėmė lengvąja atletika, atsiliepė į motinos pasiūlymą „parašyti knygą”.

„Iš pradžių nemaniau, kad galėčiau pragyventi rašydamas romanus, – pasakojo N. Sparks. – Todėl ėmiau ir įgijau verslo finansų specialybę, o kai baigiau studijas, nebuvau tikras, ką tiksliai noriu veikti. Taigi išbandžiau įvairius darbus ir siekiau išsiaiškinti, kas esu kaip žmogus, kokie yra mano įgūdžiai, ir toliau rašiau.”

N. Sparks dėkoja savo motinai ne tik už karjeros patarimus, bet ir už tai, kad ji įskiepijo jam atkaklumo ir atsparumo jausmą gyvenimo krizių akivaizdoje. Kaip ir daugelyje katalikiškų šeimų, būtent motina pasirūpino, kad vaikai būtų tikintys.

Sentimentalūs romanai

1996 m. Sparkso knyga „Užrašų knygelė” (The Notebook) ne tik tapo bestseleriu, bet ir buvo ekranizuota filme, kuriame pagrindinius vaidmenis atliko Ryanas Goslingas (Rajanas Goslingas) ir Rachel McAdams (Reičel Makadams). Nuo to laiko dar 10 kitų rašytojo romanų buvo ekranizuoti.

Nors jo romanai gali pasirodyti pernelyg sentimentalūs, žymus rašytojas tiki istorijos galia sužadinti skaitytojams paslapties, nuostabos ir kitokio pasaulio pojūtį. Jo knygose paprastai idealizuojami meilės santykiai, tačiau jose taip pat užsimenama, kad jie neapsieina be skausmo, kančios ir nepataisomos netekties galimybės.

„Užrašų knygelėje” jis per pagrindinį veikėją Nojų išreiškia tam tikrą savo požiūrį į tikėjimą ir stebuklą: „Lenkiu galvą ir tyliai meldžiuosi už stiprybę, kurios, žinau, man prireiks. Visada tvirtai tikėjau Dievu ir maldos galia, nors, tiesą sakant, mano tikėjimas pateko į sąrašą klausimų, į kuriuos būtinai noriu gauti atsakymus, kai manęs nebebus.”

N. Sparks šiandien gyvena Naujojo Berne, Šiaurės Karolinoje, vietovėje, kuri tapo daugumos autoriaus istorijų veiksmo vieta. Nepaisant įtempto kelionių grafiko, garsus rašytojas kartais randa laiko dalyvauti šv. Mišiose Švento Pauliaus bažnyčioje.

Ryšys su skaitytojais

Rašytojo ryšį su skaitytojais iš dalies lemia autoriaus kuriamų personažų autentiškumas ir „dalykinės smulkmenos”. Akivaizdu, kad tai sulaukia ypatingo atgarsio tarp katalikų ir krikščionių skaitytojų.

„Daugelis mano romanų nemaža dalimi buvo parašyti iš mano paties patirties”, – sakė jis. – Augau labai katalikiškoje šeimoje. Iš tikrųjų pažįstu šeimą, kurios paauglė dukra pastojo. Jų sprendimas buvo išsiųsti ją gyventi pas giminaitį, kol gims kūdikis. Taigi nebūtinai į istorijas įterpiu save. Įterpiu tas patirtis, kurias žinau savo kelyje ir kurios, manau, gali suteikti autentiškumo tam tikriems romano elementams.”

Rašytojas šiuo metu dirba prie kitos savo knygos, kurią tikimasi išleisti dar šiais metais. Jis nelinkęs atskleisti siužeto detalių prieš išleisdamas naują knygą, tačiau CNS papasakojo, kad romano veiksmas vyks Šiaurės Karolinoje ir joje bus sudėtinga meilės istorija.

Kyla sudėtingų klausimų

„Manau, kad tikėjimas – tai procesas be įrodymų”, – sakė jis. – O žmogus tikėjimą be įrodymų turi kažkaip pagrįsti. Iš dalies tai yra klausimai, į kuriuos neįmanoma atsakyti. Kodėl pasaulyje egzistuoja kančia? Kodėl žmonės turi kentėti? Tai klausimai, kurie teologus ir filosofus kankina tūkstančius metų.

Tačiau, kita vertus, tikėjimas be įrodymų yra susijęs su paklusnumu. Tai mintis, kad yra Dievas – Tėvas; Jėzus, jo Sūnus, ir Šventoji Dvasia – ir mums ne visada lemta visa tai suprasti”, – savo įžvalgomis dalinosi rašytojas.

Kad ir kokią formą įgytų nauja knyga, veiksmas beveik neabejotinai atspindės autoriaus požiūrį į žmogaus jausmus ir į tai, kaip likimas, kančia, nusivylimas, tikėjimas, išmintis ir džiaugsmas veikia mūsų gyvenime.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte