REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Prancūzai reikalauja laisvės – masiškai protestuoja prieš sveikatos pasus

ŠaltinisAFP-BNS

Per Prancūziją šeštadienį ketvirtą savaitgalį iš eilės nuvilnijo naujų protestų banga, šalyje ruošiantis įvesti koronaviruso sveikatos pasus, kurių prireiks norint patekti į kavinę ar keliauti tarpmiestiniu traukiniu. Masiniai protestai patraukė šimtus tūkstančių žmonių visoje šalyje.

Nepageidaujami suvaržymai Prancūzijoje turėtų įsigalioti nuo pirmadienio. Naujosios taisyklės numato, kad norint mėgautis įprastomis veiklomis, reikės būti paskiepytu, persirgusiu arba turėti neigiamą testą dėl koronaviruso.

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas (Emaniuelis Makronas), sieksiantis perrinkimo kitais metais vyksiančiuose rinkimuose, tikisi, jog naujoji tvarka paskatins prancūzus skiepytis ir taip suvaldyti delta atmainos plitimą.

Protestai Prancūzijoje / Twitter nuotr.

Tačiau oponentai, pastarosiomis savaitėmis masiškai suplūdę į gatves, tvirtina, kad taisyklės pažeidžia pilietines teises šalyje, kurioje ypač branginama asmens laisvė.

Nuo pirmadienio sveikatos paso reikės, norint pavalgyti ar išgerti tiek restorano viduje, tiek lauke. Jis bus privalomas tarpmiestiniam transportui, įskaitant greituosius traukinius ir vidaus skrydžius, tačiau nebus reikalingas metro ir priemiestiniam transportui.

Nuo liepos 21 dienos toks dokumentas jau reikalingas norint apsilankyti kultūros įstaigose, tokiose kaip kino teatrai, teatrai ir muziejai.

Viename iš kelių Paryžiuje suplanuotų protestų šimtai žmonių iš vakarinių priemiesčių žygiavo į centrą, skanduodami „Laisvę“ ir „Macronai, mes nenorime tavo leidimo!“

Dėvėdamas veido kaukę, 34-metų Alexandre’as Fourez (Aleksandras Furė) teigė protestuojantis pirmą kartą ir pabrėžė, jog pats yra sirgęs COVID-19.

„Problema, jog tai daroma prievarta“, – sakė rinkodaros specialistas, pridūręs, jog abejoja, kad šis sprendimas bus laikinas.

Kiti protestai planuojami vėliau po pietų visoje šalyje, įskaitant Lilį šiaurėje ir Tuloną Viduržemio jūros pakrantėje.

Sanitarinio paso patikra Prancūzijoje / Twitter nuotr.

„Skiepykitės“

Nors daugelis protestuotojų yra skiepų priešininkai, kai kurie iš jų yra vakcinuoti, tačiau prieštarauja sveikatos paso principui iš esmės.

Vyriausybės atstovas Gabrielis Attalis (Gabrielis Atalis) teigė, jog paso, kuris turėtų galioti iki lapkričio 15 dienos, reikia norint išvengti naujų apribojimų, šaliai kovojant su ketvirtąja epidemijos banga.

„Tai yra papildomas suvaržymas, bet suvaržymas, kuris leis verslams likti atviriems“, – sakė jis.

Atstovas pabrėžė, jog vartotojams ir įmonėms bus suteiktas vienos savaitės „lengvatinis laikotarpis“, kad šie priprastų prie naujų taisyklių.

E. Macronas, kuris šiuo metu atostogauja pietų Prancūzijoje, pastarosiomis dienomis ne kartą dalinosi vaizdo įrašais jaunimo pamėgtoje platformoje „Tik Tok“, norėdamas perduoti savo žinią.

„Skiepykitės. Skiepykitės. Skiepykitės, – sakė Prancūzijos prezidentas naujausiame įraše. – Tai būdas būti geru piliečiu, (…) mūsų laisvė nieko verta, jei užkrėsime savo draugus, kaimynus ar senelius. Būti laisvam – tai būti atsakingam.“

Dienraštis „Le Monde“ teigė, kad E. Macrono sprendimas nekreipti dėmesio į protestuos gatvėse buvo rizikingas net ir tokiam lyderiui, kuris panašiose konfliktinėse situacijose tiesiog klesti. Kaip pavyzdį dienraštis nurodė 2018–2019 metų „geltonų liemenių“ protestus.

„Tai pavojinga strategija. Žaisti su protestuotojais gatvėse – žaisti su ugnimi“, – rašoma tekste.

Prancūzijoje protestuose prieš „sveikatos pasus“ dalyvavo beveik ketvirtis milijono žmonių

Prancūzijoje protesto akcijose prieš vadinamuosius sveikatos pasus 150 miestų dalyvavo mažiausiai 237 tūkst. žmonių, o vien Paryžiuje į gatves išėjo 17 tūkst. žmonių, pranešė televizijos kanalas BFM TV, remdamasis vidaus reikalų ministerijos duomenimis.

Savaitę anksčiau protestuose, VRM duomenimis, dalyvavo 204 tūkst. žmonių.

Paryžiuje šeštadienį buvo surengtos ketverios eitynės. Apskritai padėtis, BFM TV duomenimis, buvo rami, tačiau keliose vietose visgi būta susirėmimų su policija ir pareigūnai buvo priversti panaudoti ašarines dujas.

Ašarines dujas prieš demonstrantus policija panaudojo ir Liono mieste, kur dvejose eitynėse dalyvavo apie 2,5 tūkst. žmonių.

Apie 10 tūkst. žmonių, policijos duomenimis, dalyvavo eitynėse Nicoje, 19 tūkst. – Tulone, 8 tūkst. – Monpeljė, apie 6 tūkst. – Marselyje ir Perpinjane.

Iš viso šalyje buvo surengtos 198 protesto akcijos ir sulaikyti 35 žmonės. Septyni policininkai patyrė nesunkių sužalojimų.

Sveikatos pasų priešininkams nesutrukdė net smarkios liūtys daugelyje šalies miestų. Paryžiuje protesto akcijos pasibaigė siaučiant krušai.

Prancūzijoje pilnai paskiepyta daugiau nei pusė gyventojų.

Nuo tada, kai buvo paskelbtas planas įvesti sveikatos pasą, Prancūzijoje skiepijimosi tempai įgavo pagreitį. Vyriausybė siekia, kad mažiausiai viena doze iki rugpjūčio pabaigos būtų paskiepyta bent 50 mln. žmonių. Šiuo metu tokių yra per 42 milijonus.

Šalyje penktadienį nustatyta 25 tūkst. naujų ligos atvejų – šis rodiklis aukštas, tačiau stabilus. Nerimą kelia padėtis užjūrio teritorijose, tokiose kaip Gvadelupa ir Martinika, taip pat Viduržemio jūros pakrantėse, įskaitant Korsiką, į kurias suplūdo poilsiautojai.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte