Pirmadienį, gegužės 12 dieną, popiežius Leonas XIV susitiko su tarptautinės žiniasklaidos atstovais, kurie pastarosiomis savaitėmis būdami Romoje sekė su konklava susijusius įvykius ir apie juos informavo viso pasaulio visuomenę. Šiame susitikime Šventasis Tėvas dėkojo žurnalistams už jų darbą ir atsidavimą tiesos sklaidai.
„Dėkoju už jūsų darbą, atliktą ir tebeatliekamą dabartiniu metu, kuris Bažnyčiai yra malonės metas“, – kalbėjo popiežius. Jis priminė, kad žurnalistai sekė Didžiosios savaitės liturgiją ir liudijo Bažnyčios vienybę, išgyvendami kartu su tikinčiaisiais popiežiaus Pranciškaus netektį. Pasak Leono XIV, konklavos pradžią taip pat lydėjo ypatinga Velykų šviesos nuotaika, kurioje galėjo atsispindėti Kristaus meilė – meilė, jungianti visus tikinčiuosius į vieną Dievo tautą.
Kalboje popiežius priminė Kristaus žodžius iš Kalno pamokslo: „Palaiminti taikdariai“. Šis palaiminimas, pasak Šventojo Tėvo, glaudžiai susijęs su žiniasklaidos darbuotojų pašaukimu – skatinti taiką, vengti agresijos, nesiekti pritarimo bet kokia kaina, neatskirti tiesos nuo meilės, o kiekviename žodyje siekti nuolankumo. „Taika prasideda nuo to, kaip mes žiūrime į kitus, kaip kalbame apie juos. Turime atmesti karo logiką žodžiuose ir vaizduose, atmesti karo paradigmą“, – pabrėžė popiežius.
Šia proga Leonas XIV išreiškė ypatingą Bažnyčios solidarumą su žurnalistais, kurie dėl tiesos skleidimo yra persekiojami ar įkalinti. Pasak jo, šių žmonių kančios yra iššūkis visų tautų ir tarptautinės bendruomenės sąžinei, kviečiantis saugoti žodžio ir spaudos laisvę. „Bažnyčia žavisi drąsa tų, kurie gina žmogaus orumą, teisingumą ir teisę žinoti. Tik turėdami galimybę prieiti prie tiesos žmonės gali laisvai rinktis“, – sakė jis.
Popiežius taip pat paragino žurnalistus nepasiduoti vidutiniškumui. Pasak jo, Bažnyčia ir žiniasklaida negali būti už istorijos ribų, nes kiekvienas laikmetis reikalauja atsakomybės ir drąsos. Citavęs šv. Augustiną – „Gyvenkime gerai, ir laikai bus geri. Mes esame laikai“ – Šventasis Tėvas padėkojo žurnalistams, kad pastarosiomis savaitėmis jie nesivadovavo paviršutiniškais stereotipais, bet gebėjo perteikti Bažnyčios gyvenimo esmę.
Pasak Leono XIV, vienas svarbiausių šiandienos iššūkių – komunikacija, kuri padėtų išeiti iš susiskaldymo, nepakantumo ir ideologijų chaoso. Žurnalisto žodis ir stilius turi kurti kultūrą, o ne ją griauti. Kalbėdamas apie technologijų pažangą, popiežius atkreipė dėmesį į dirbtinio intelekto keliamus iššūkius ir jo potencialą, kuris turi būti nukreiptas visų žmonių labui, atsakingai ir išmintingai.
Susitikimo pabaigoje popiežius priminė paskutinę savo pirmtako Pranciškaus žinią apie komunikacijos priemonių nuginklavimą. Jis paragino atsisakyti išankstinių nuostatų, pykčio, fanatizmo ir agresijos, o vietoje to kurti jautrią, įsiklausančią, silpnuosius girdinčią žiniasklaidą. „Mums reikia ne griausmingos, bet įsiklausyti gebančios komunikacijos. Nuginkluokime žodžius ir padėkime nuginkluoti pasaulį“, – savo kalbą užbaigė popiežius Leonas XIV.