Nedidelis plytinis namas Doltone, Ilinojaus valstijoje (JAV), kur savo vaikystę praleido popiežius Leonas XIV, netrukus gali būti parduotas už sumą, viršijančią vieną milijoną dolerių.
Trijų kambarių, 97 kv. m ploto namas adresu 212 East 141st Place buvo įsigytas dar 2024 m. gegužę už 66 tūkst. JAV dolerių, tačiau po to, kai buvęs šių namų gyventojas – kardinolas Robertas Prevostas – tapo pirmuoju Amerikos popiežiumi, jo vertė šoktelėjo dešimteriopai.
Interneto aukcionas, kuriame šiuo metu parduodamas namas, baigsis birželio 18 dieną.
Namai, tapę istorijos dalimi
Šie kuklūs namai buvo šeimos nuosavybė apie 40 metų – nuo pat būsimojo popiežiaus gimimo 1955 m. iki jo išvykimo į misijas Peru 1996-aisiais. Prie raudonų namo durų šiandien kabo rožinis, o kieme lankosi būriai žmonių. Vos 15 minučių pėsčiomis nuo šio namo meldėsi jaunasis Robertas – tai Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia, šiandien, deja, jau apleista.
„Tai garbė būti čia“, – sakė vietos pareigūnė Latonya Ruffin, budinti prie namo. „Žmonės jį myli. Jie myli šį žmogų“, – pridūrė ji.
Pasiūlymų virš milijono dolerių – nestinga
Pirminė šio namo kaina buvo 199 tūkst. dolerių, tačiau vos tik paskelbus žinią apie naują popiežių, dabartinis savininkas – su popiežiumi nesusijęs nekilnojamojo turto investuotojas – pašalino namą iš viešosios rinkos ir pradėjo privačią aukciono procedūrą.
„Manau, kad namas bus parduotas už daugiau nei milijoną“, – sakė savininko atstovas, brokeris Steve’as Budzikas. Pasak jo, daugelis potencialių pirkėjų reiškia norą šį namą įsigyti.
Muziejus ar paveldas?
Doltono miestelis jau svarsto galimybę paskelbti popiežiaus Leono XIV namus istoriniu objektu. Architektūriniu požiūriu – tai tipiško „Cape Cod“ stiliaus pastatas, pastatytas 1949 m.
Tiek Doltono savivaldybė, tiek Čikagos arkivyskupija bendradarbiauja, siekdamos, kad namas išliktų kaip istorinė vieta ar net muziejus. Jei derybos su dabartiniu savininku žlugtų, Doltonas neatmeta galimybės pasinaudoti išpirkos teise (eminent domain), kad įsigytų šį pastatą.
Kai žurnalistai paklausė, ar Vatikano atstovai rodo susidomėjimą šia nuosavybe, Budzikas atsakė trumpai: „Be komentarų.“