REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Per Kalėdas Ukrainos šventyklas aplankė beveik 10 mln. žmonių

Ukrainos Nacionalinė policija patikino, kad 2023 m. gruodžio 25 d. Ukrainos šventyklas aplankė beveik 10 mln. žmonių. Apie tai trumpame pasitarime pareiškė Nacionalinės policijos prevencinės veiklos departamento vadovas Maksimas Ahramejevas, praneša “Ukrinform”.

Pasak jo, “šią dieną 10 mln. žmonių aplankė 7 tūkst. šventovių, kuriose vyko pamaldos”.

Nacionalinės policijos atstovas taip pat sakė, kad sausio 6 ir 7 d., kai Kalėdas švęs Ukrainos Ortodoksų Bažnyčia (UOB), teisėsaugos pareigūnai bus pasiųsti į “jos religinius pastatus, kad užtikrintų viešąją tvarką”.

Ukrainos stačiatikiai pirmą kartą šventė Kalėdas gruodžio 25 dieną, vyriausybei atkėlus jų datą iš sausio 7-osios, kai dauguma stačiatikių švenčia Kalėdas, Kyjivui taip siekiant atsiriboti nuo Rusijos.

Kalėdiniame kreipimesi Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė, kad „visi ukrainiečiai yra kartu. Mes visi kartu švenčiame Kalėdas. Tą pačią dieną, kaip viena didelė šeima, kaip viena tauta, kaip viena vieninga šalis“.

„Laikas prieš Kalėdas – ilgiausių metų naktų metas. Tačiau diena jau pradeda ilgėti, šviesa pradeda laimėti. Šviesa tampa vis stipresnė. Ir žingsnis po žingsnio, diena po dienos tamsa pralaimi“, – sakoma jo žinutėje socialiniame tinkle „Telegram“.

„Ir galiausiai tamsa pralaimi. Blogis pralaimi“, – pridūrė jis.

„Šiandien tai yra mūsų bendras tikslas, mūsų bendra svajonė. Ir būtent už tai šiandien meldžiamės bendrai. Už mūsų laisvę. Už mūsų pergalę. Už mūsų Ukrainą“, – sakė prezidentas.

„Manome, kad Kalėdas tikrai turėtume švęsti su visu pasauliu, toli, toli nuo Maskvos. Man tai dabar nauja žinia“, – sakė Odesos maldos namuose sutikta Olena, kurios sūnus yra fronto linijos medikas.

„Tikrai norime švęsti naujai. Tai šventė su visa Ukraina, su mūsų nepriklausoma Ukraina. Mums tai labai svarbu“, – sakė ji naujienų agentūrai AFP.

Dauguma Rytų krikščioniškų bažnyčių naudoja Julijaus kalendorių, pagal kurį Kalėdos švenčiamos sausio 7 dieną, o ne Grigaliaus kalendorių, naudojamą kasdieniame gyvenime ir Vakarų Bažnyčiose.

Ukrainos prezidentas V. Zelenskis liepą pasirašė įstatymą, kuriuo šventė perkeliama į gruodžio 25 dieną, sakydamas, kad tai leidžia ukrainiečiams „atsisakyti rusiško paveldo primesti Kalėdų šventimą sausio 7 dieną“.

Ortodoksų Bažnyčia Ukrainoje oficialiai atsiskyrė nuo Rusijos Ortodoksų Bažnyčios dėl 2014 metais Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos ir paramos separatistams Rytų Ukrainoje.

Ši Bažnyčia sparčiai auga ir perėmė keletą UOB pastatų. Šiuos žingsnius parėmė ir vyriausybė. V. Zelenskio kalėdinis sveikinimas buvo nufilmuotas Kyjivo Pečorų lauros vienuolyne, kur valdžia siekia keldina UOB vienuolius.

Sekmadienį kalbinti ukrainiečiai išreiškė paramą Kalėdų datos pakeitimui.

„Norėjome palaikyti tai, kas dabar vyksta Ukrainoje. Juk pokyčiai visada yra sunkūs, o kai jie vyksta, reikia, kad juos palaikytų daugiau žmonių, kad įvyktų kažkas naujo“, – sakė bažnyčioje apsilankęs jaunuolis Denysas.

Tačiau jis buvo pasirengęs kompromisui. „Galime švęsti ir [gruodžio] 25-ąją, ir [sausio] 7-ąją“, – sakė jis. „Dabar daug mano draugų švenčia 25-ąją kartu su mumis, o 7-ąją – su savo tėvais“, – pasakojo vaikinas.

Vakariniame Lvivo mieste kariuomenės medikas Tarasas Kobza sakė, kad „turime prisijungti prie civilizuoto pasaulio“.

Tatjana, tradicinės muzikos grupės „Jahody“ dainininkė, pritarė: „Labai džiaugiuosi, kad pagaliau švenčiame Kūčias ir Kalėdas kartu su visu pasauliu. Tai tikrai šaunu.“

Ukrainos graikų katalikų bažnyčia taip pat nusprendė Kalėdų pamaldas rengti gruodžio 25 dieną.

Tačiau UOB toliau laikosi nuostatos Kalėdas minėti sausio 7-ąją. Ši Bažnyčia teigia, kad dėl karo nutraukė ryšius su Maskva, tačiau ukrainiečių valdžia į tokius pareiškimus žiūri skeptiškai.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte