Pasiūlymas: Vyriausybė per ekstremalią situaciją žmones galėtų riboti pusmetį

ŠaltinisBNS

Siūloma nustatyti, kad Vyriausybė per ekstremalią situaciją žmogaus teises ir ūkinę veiklą galėtų riboti pusmetį, o pratęsti dar pusmečiui galėtų tik Seimas.

Tokią Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymo pataisą registravo Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas konservatorius Laurynas Kasčiūnas ir opozicinių demokratų atstovas Tomas Tomilinas.

Pasak L. Kasčiūno, pusės metų terminas pasirinktas kaip kompromisas, nes svarstant visą krizių valdymo sistemos pertvarką opozicija siekė, kad terminas turėtų būti peržiūrimas Seime jau po trijų mėnesių.

„Galutinėje stadijoje opozicija buvo pasiūliusi pataisą, kad ekstremalios situacijos atveju, kai ribojamos ūkinė veikla ir žmogaus teisės, jie norėjo, kad kas tris mėnesius ateitų į Seimą. Mes atmetėm, tada opozicija planavo procedūriškai stabdyti priėmimą. Kad taip neatsitiktų, aš pažadėjau viešai ir dabar tęsiu pažadą, kad tokiu atveju kas pusę metų reikėtų ateiti į Seimą ir prasitęst dar pusei metų“, – BNS sakė L. Kasčiūnas.

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas T. Tomilinas teigia, kad pandemijos metu buvo palikta didelė spraga įstatymuose, Vyriausybei leidus apriboti žmogaus teises ir laisves.

„Net karo metu vykdomoji valdžia, premjeras negali riboti žmogaus teisių be Seimo leidimo ir labai trumpą laiką, tuo tarpu dėl viruso ar gaisro iš esmės galima neribotą laiką neleisti žmonėm išeiti iš namų ar vykti į kitą savivaldybę. Taip negali būti. Demokratija paremta principu, kad Seimas kontroliuoja Vyriausybę, o ekstremalios situacijos negali būti išnaudojamos valdžios užgrobimui“, – pataisas BNS komentavo T. Tomilinas.

Anot jo, gaisro, potvynio, ligos protrūkio ir panašiais atvejais Vyriausybei reikia laiko suvaldyti krizei, bet jei ji užsitęsia daugiau nei du–tris mėnesius, „normalu suteikti Seimui galią spręsti dilemas, kontroversiškus klausimus“.

Projektu siūloma nustatyti, kad paskelbus valstybės lygio ekstremaliąją situaciją Vyriausybės nustatytas pagrindinių žmogaus teisių ir laisvių ribojimas negalėtų trukti ilgiau kaip šešis mėnesius. Esant poreikiui, Vyriausybės motyvuotu teikimu Seimas galėtų šį terminą pratęsti dar iki šešių mėnesių. To nepadarius būtų laikoma, kad įvesti apribojimai atšaukiami.

„Šiais pakeitimais būtų nustatytas optimalus Vyriausybės ir Seimo galių balansas priimant sprendimus dėl Konstitucijoje įtvirtintų žmogaus teisių ir laisvių apribojimo“, – sakoma pataisų aiškinamajame rašte.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

5 KOMENTARAI

  1. yra geras V.Rachlevičiaus straipsnis apie šiuos netikrus konservatorius ir pseudokrikščionis.Kada bažnyčia nusiplaus rankas nuo šių atskalūnų ,jei nenori tapti Lietuvos sužlugdymo ,įvedant šių neišmanėlių ,kanapių šalininkų ,šeimos naikintojų,istorijos falsifikuotojų,tironiją, bendrininke?Tai reiktų padaryti aiškiai ir viešai.

  2. rūpintis covido gydymu,kaip ir gripo,nes užsienyje jau yra atvejų,kai žmonės mirė,nes sirgo gripu ir covidu tuo pačiu metu.

  3. Pusė metų šalies užsarymui vienašališku Šimonytes sprendimu yra per ilgas laiko tarpas. Net ir trys mėnesiai savavališko uždarymo ir šalies žlugdymo dėl melo pandemijos yra per ilgas laiko tarpas. Savavliškam uždarymui pilnai pakaktų nuo 2 savaičių iki mėnesio laiko maksimum. Per šį laiko tarpą, manau, seimas rastų laiko susirinkti ir priimti sprendimą dėl tolimesnio karantino.

  4. Apie kokius dar uždarymus kalbate? Tai iš viso nediskutuotina. Tai neadekvatu! Skamba kaip pritarimas siautėjančioms blogio jėgoms.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte