Parlamentarai patvirtino naują žiniasklaidos savireguliacijos modelį

ŠaltinisBNS

Seimas ketvirtadienį patvirtino atnaujintą žiniasklaidos savireguliacijos modelį – Visuomenės informavimo etikos komisijos veikloje dalyvaus ir LRT, ir Medijų tarybos deleguoti atstovai.

Už tai balsavo 81 Seimo narys, prieš buvo vienas, penki susilaikė.

Pagal priimtas pataisas, po vieną narį į Visuomenės informavimo etikos komisiją deleguos Visuomenės informavimo etikos asociacijos (VIEA) nariai, taip pat vieną atstovą skirs LRT ir tris Medijų taryba. Kandidatus Medijų tarybai teiks universitetai, vykdantys žurnalistikos studijų programą. 

Tokiu būdu nenustatytas galutinis Etikos komisijos narių skaičius – keičiantis VIEA narių skaičiui, keistųsi ir komisijos sudėtis. Būtent dėl to projektas buvo sulaukęs daugiausia kritikos.

Numatyta, kad Etikos komisijos nariai bus skiriami trejų metų kadencijai ir jais galės būti ne ilgiau kaip dvi kadencijas iš eilės.

Etikos komisijos nariu galės būti aukštąjį universitetinį išsilavinimą ir ne mažesnę kaip penkerių metų žurnalistinio, teisinio ar su žiniasklaidos veikla susijusio darbo patirtį turintis asmuo.

Pernai Kultūros komitetas Seimui teikė kitokį žiniasklaidos savireguliacijos modelį. Tada Visuomenės informavimo etikos komisiją siūlyta sudaryti iš devynių narių: tris būtų skyrę Visuomenės informavimo etikos asociacijos nariai, vienijantys viešosios informacijos rengėjus ir skleidėjus, du – asociacijos nariai, vienijantys žurnalistus, vieną narį skirtų nacionalinis transliuotojas LRT, tris – Medijų taryba.

Žiniasklaidos atstovai šį projektą sukritikavo, nes Etikos komisijoje negalėtų dalyvauti dalis jos sektoriaus, pavyzdžiui, nacionaliniai televizijos transliuotojai, regioninės ar vietinės televizijos transliuotojai

Žiniasklaidos atstovai šį projektą sukritikavo, nes Etikos komisijoje negalėtų dalyvauti dalis jos sektoriaus, pavyzdžiui, nacionaliniai televizijos transliuotojai, regioninės ar vietinės televizijos transliuotojai, regioninė arba nacionalinė spauda, regioniniai radijai ir nacionaliniai radijai. Jų teigimu, dėl to sumažėtų spaudos laisvė.

Šio projekto svarstymas Seime kelis kartus buvo atidėtas.

Peržiūrėti žiniasklaidos savireguliacijos modelį imtasi 2021 metais po LRT kreipimosi į Seimą. Nacionalinis transliuotojas atkreipė dėmesį, kad jo veiklą etikos požiūriu pavesta vertinti net kelioms institucijoms – LRT etikos kontrolieriui ir tai pačiai Visuomenės informavimo etikos komisijai, o šioje ji nėra net atstovaujama.

LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė tuomet nepagrįstu ribojimu vadino reikalavimą žiniasklaidos priemonėms, norinčioms dalyvauti savireguliacijos organizacijoje, priklausyti asociacijoms.

Dabar Visuomenės informavimo įstatyme numatyta, kad žurnalistų profesinės etikos laikymąsi užtikrina viešosios informacijos rengėjus, skleidėjus ir žurnalistus vienijanti Visuomenės informavimo etikos asociacija. Sprendimus dėl konkrečių skundų priimta iš asociacijos narių deleguotų narių sudaryta Visuomenės informavimo etikos komisija.

Asociacija šiuo metu turi devynis narius – tai Lietuvos žurnalistų sąjunga, Lietuvos žurnalistų draugija, Interneto žiniasklaidos asociacija, Lietuvos radijo ir televizijos asociacija, Regioninių televizijų asociacija, Lietuvos kabelinės televizijos asociacija, Nacionalinė rajonų ir miestų laikraščių leidėjų asociacija, Regioninių radijo stočių asociacija ir asociacija „Nacionalinė spauda“.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte