REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Nebinarinė Žana d’Ark garsiame Londono teatre?

ŠaltinisCNA

Londono Šekspyro teatras „Globe” iš naujo kuria šventosios Joanos Arkietės (Žanos d’Ark) istoriją būsimame spektaklyje „Aš, Joana”, kuriame prancūzų katalikė herojė bus vaizduojama kaip nebinarinis „queer” personažas, save įvardijantis įvardžiais „jie ar jos”.

Ši žinia sukėlė atgarsį tarp katalikų, o kai kurie iš jų ėmė piktintis tviteryje sakydami, kad tokia interpretacija menkina didvyrišką Joanos Arkietės gyvenimą ir naikina moterišką orumą.

Apie savo sprendimą „Globe” paskelbė ketvirtadienį tviteryje: „Mūsų naujajame spektaklyje „Aš, Joana” Joana vaizduojama kaip legendinė lyderė, kuri vartoja įvardžius „jie/jos”. Nesame pirmieji, kurie taip pristato Joaną, ir nebūsime paskutiniai. Negalime sulaukti, kada galėsime pasidalyti šiuo spektakliu su visais ir atrasti šią kultūros ikoną”. Žinią teatras paskelbė rugpjūčio 11 d.

Savo pareiškime spektaklio meno vadovė Michelle Terry (Mišelė Teri) teigė: „Istorija pateikė nesuskaičiuojamą daugybę nuostabių pavyzdžių, kai Joana buvo vaizduojama kaip moteris. Šis pastatymas tiesiog siūlo galimybę pažvelgti į ją kitu kampu”.

M. Terry teigė, kad pjesių adaptacijos viską daro įmanoma, nes „teatrai nesusiduria su istorine tikrove”.

Spektaklis, kurį teatras apibūdina kaip „keistą ir kupiną vilties”, pradedamas rodyti rugpjūčio 25 d. Pagrindinį vaidmenį atliks aktorė Isobel Thom (Izobel Tom). Ji save identifikuoja kaip nebinarinę asmenybę.

Spektaklyje bus vaizduojamas Joanos vaidmuo Šimtamečiame kare tarp Prancūzijos ir Anglijos, tačiau neaišku, kokie istoriniai įvykiai bus įtraukti.

Katalikams šventoji Joana Arkietė yra skaistumo ir drąsaus moteriškumo simbolis – tai moteris, kuri paaukojo savo gyvybę dėl tiesos siekio, todėl kai kurie pasisakė prieš tai, kad spektaklyje būtų naudojamasi menine laisve.

„Prašome liautis sakyti, kad nuostabios moterys nėra tikros moterys”, – rašė katalikė profesorė, lyčių studijų ir feministinės literatūros kritikos ekspertė Abigail Favale (Abigailė Favalė). Ji yra knygos „The Genesis of Gender: A Christian Theory” (liet. „Lyčių genezė: Krikščioniška teorija” (Ignatius Press, 2022) autorė. Joje į lytį žvelgiama iš perspektyvos, pagrįstos Bažnyčios mokymu.

Teatre teigiama, kad pats Šekspyras „nerašė istoriškai tikslių pjesių” ir „žaidė su tapatybe, galia, malonumo idėja ir visomis diskusijos pusėmis”.

Teatro „Globe” žingsnis perrašyti Joanos Arkietės istoriją yra dalis siekio skatinti LGBTQ temas scenos menuose. Niujorke Brodvėjaus teatras „Roundabout” paskelbė, kad mėgstamas Brodvėjaus miuziklas „1776″ iškeliaus į tarptautines gastroles, kuriose Amerikos revoliucijos tėvus įkūrėjus vaizduos tik „aktoriai, kurie identifikuoja save kaip moteris, translyčiai ir nebinariniai asmenys”.

„Tebūnie prakeikta istorija”, – rašė vienas kritikas.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

3 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte