REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Mirė su Lietuva sąsajų turėjęs vienas iš ortodoksinio judaizmo dvasinių lyderių (papildyta D. Lupshitzo komentaru)

ŠaltinisAFP-BNS

Sulaukęs 100 metų, antradienį mirė vienas iš ortodoksinio judaizmo dvasinių lyderių, rabinas Gershonas Edelsteinas (Geršonas Edelšteinas), pranešė oficialūs šaltiniai Izraelyje.

Izraelio prezidentas Isaacas Herzogas (Isaakas Hercogas) išreiškė gedulą dėl „žymaus dvasinio lyderio, kurio Toros išmanymas… darė įtaką mūsų kartai ir darys įtaką ateities kartoms“.

Izraelio vyriausiasis aškenazių rabinas Davidas Lau sakė, kad žydų tauta Izraelyje ir užsienyje liūdi dėl didžio rabino Gershono Edelsteino mirties, ir pridūrė: „Tegul šio teisaus žmogaus, vadovavusio žydų tautai, atminimas būna palaiminamas“.

2022 metų kovo mėnesį G. Edelsteinas pakeitė įtakingą rabiną Chaimą Kanievsky (Chaimą Kanievskį) Toros išminčių tarybos vadovo poste.

Ši institucija vadovauja Izraelio valdančiajai koalicijai priklausančiai partijai „Jungtinis Toros judaizmas“.

G. Edelsteinas gimė 1923 metais Rusijoje, o 1934-aisiais emigravo į tuo metu Jungtinės Karalystės valdytą Palestiną.

Būdamas rabino sūnus, jis visą gyvenimą paskyrė žydų šventraščių studijoms.

Jis dėstė ir vėliau vadovavo prestižinei Panevėžio ješivai – judaizmo dvasinei seminarijai, įkurtai 1919 metais Panevėžyje, o 1944-aisiais perkeltai į Bnei Beraką, esantį į rytus nuo Tel Avivo.

Niekada neskirstydavo žmonių pagal statusą

Žinią apie G. Edelsteino mirtį prašėme pakomentuoti visuomenininko, Vilniaus judėjo Danielio Lupshitzo.

„Rabinas Gaonas Gershonas Edelsteinas – vienas iš didžiausių, žinomiausių ir įtakingiausių judaizmo rabinų. Jis tarnavo Toros Išminčių tarybos prezidentu, buvo Lietuviškų ješivų vedlys, didysis komentatorius, Toros žinovas, akademikas ir vienas iš didžiausių judaizmo pasaulio šviesulių istorijoje.

Jis vadovavo Panevėžio jeišivai Jeruzalėje, Izraelyje (tai – viena pačių įtakingiausių ješivų pasaulyje). Kita kuri galėtų lygintis – gal tik Telšių ješiva. Rabinas prisimenamas, kaip didelis Toros ir Izraelio tautos mylėtojas, turėjęs labai gerą širdį, atjautą, pasišventimą. Rabinas buvo labai aštraus proto, jo pamokas lankė šimtai ir tūkstančiai studentų.

Rabiną Edelsteiną pažinojo ir prašė patarimo įvairūs žmonės, nuo aukščiausių šalies vadovų, ambasadorių, kitų lyderių iki paprastų mokinių ir studentų. Rabinas pasižymėjo atjauta, rodė gerumą visiems. Niekada neskirstydavo žmonių pagal statusą – visada su visais elgdavosi pagarbiai, šiltai ir atjaučiančiai.

Būdamas 100 metų, dar dėstė Panevėžio ješivoje, jo pamokos garsios visame pasaulyje. Rabinas Gaonas Gershonas Edelsteinas buvo visos lietuviško judaizmo minties dvasinis vedlys. Tegu būna šventas jo atminimas,“ – kalbėjo D. Lupshitzas.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

2 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte