Marius Kundrotas. Artimiausi Seimo rinkimai: pilvas prieš papilvę?

Neoliberalų koalicija su neobolševikiniais elementais skaičiuoja dvejus paskutinius savo metus. Toliau tokio formato koalicija, ko gero, pasikartoti gali tik po dviejų ar trijų Seimo kadencijų. Nebent jos oponentai vėl susimautų su visuomenės daugumos lūkesčiams prieštaraujančiais sprendimais, kaip verygmečiu – su alkoholio prekybos ribojimais ir karantinu.

Jei oponentai pasižiūrės į Lenkijos ir Vengrijos pavyzdžius ir įsiklausys į daugumos balsą, neoliberalai gali išvis išnykti iš politinio žemėlapio.

Deja, dabartinėje opozicijoje vyraujantis balsas pabrėžia, kad žmonės nori valgyti, o ne žydrų sąjungų. Iš esmės tai – politinė skirtis tarp pilvo ir papilvės. Vieniems svarbiausia – sočiai valgyti, o kitiems – mėgautis papilvės teikiamais malonumais.

Moralinio skirtumo tarp šių dviejų linijų nėra. Ir vieni, ir kiti atstovauja gyvūniškajam pradui. To, kas daro žmogų žmogumi – dvasinių ir dorovinių idealų – nėra nė vienoje šių stovyklų arba tai paliekama antrame plane.

Tie, kurių svarbiausi akcentai glūdi aukštesnėse sferose – galvoje ar bent jau širdyje – pagal dabartines apklausas lieka už parlamento barjero. Priežastys – gana aiškios. Pirmiausiai tai – susiskaldymas ir susipriešinimas. Net žiūrint aritmetiškai susiskaldžiusių partijų balsai išsisklaido.

O kur dar psichologinis momentas: kai vienos principinės opozicijos partijos juodina kitas, eilinis rinkėjas, kuris, kaip visada, tingi arba nuo darbų pernelyg pavargęs giliau mąstyti, nusprendžia, kad išvis nėra prasmės balsuoti už kurią nors iš šios grupės partijų, nes visos jos – tik pagiežingos nykštukės.

Net žiūrint aritmetiškai susiskaldžiusių partijų balsai išsisklaido.

Didžiulę įtaką tokiai padėčiai turi ir populiarioji žiniasklaida, griežtai dozuojanti arba išvis blokuojanti informaciją apie alternatyviąsias partijas, o dažnu atveju ir demonizuojanti jas. Pramušti didžiosios žiniasklaidos užtvarą įmanoma tik vieningu informaciniu veikimu, kuriant vieningą informacinę platformą visuomenės švietimui.

Deja, kaip partinėje, taip ir informacinėje plotmėje daugeliui alternatyvininkų mieliau virti savose sultyse, būti vadukais savame kiemelyje, negu kompromisų pagrindu, atsižadant smulkių ambicijų, žengti vieningu frontu prieš gyvuliukų stovyklas.

Kai kurie gerbiami kolegos skiria dvi Lietuvas – valdančio oligarchato ir jo ignoruojamos visuomenės daugumos. Iš tiesų, dabar Lietuvų – bent keturios. Pirma – oligarchato, antra – su juo gana gerai sutariančios hipsterijos, trečia – posovietinės liaudies, plebso, narodo, ketvirta – tautos, sąmoningų piliečių, besitapatinančių su tautinės valstybės projektu.

Oligarchatą tik iš dalies galima tapatinti su hipsterija. Dažnas hipsterijos atstovas nei užima kokias nors valdžios pozicijas, nei į jas pretenduoja. Jis tiesiog nori linksmai gyventi, tad politika kaip veikla jam veikiau kelia nuobodulį, negu potraukį. Bet jis gali balsuoti už tuos, kurie žada jam linksmą gyvenimą.

Iš esmės jis – tik labiau prasilavinęs plebsas, bet skiriasi nuo likusio plebso, sudarančio visuomenės daugumą, nes super primityvius instinktus papildo subtilesniais, kaip seksualiniai eksperimentai ir narkotikai. Paprastam plebsui gi užtenka pavalgyti, išgerti ir išsimiegoti.

Tauta – subtiliausias visuomenės segmentas. Tai nėra visuomenės sinonimas, o tik jos dalis, beje – sudaranti mažumą. Tai – žmonės, kuriems rūpi dvasinis, intelektualinis, moralinis augimas, pozityvi laisvė, teisingumas, bendruomenė, tėvynė. Tai – piliečiai, kuriems duoti palaimingiau, negu imti. Jie pasirengę aukotis, kad kitam jų bendruomenės nariui ir pačiai bendruomenei būtų geriau.

Kai kuriais atvejais, kaip Sąjūdžio metais, tauta kaip mažuma gali pakelti liaudį kaip daugumą, įtikindama ją, kad laisvės ir teisingumo idealai gali sąlygoti ir liaudies trokštamą gerą ir patogų gyvenimą.

Šiuo metu padėtis kitokia. Tauta – išsisklaidžiusi. Jos likučiai sėdi uždaruose narveliuose, iš tų narvelių kiekvienas jos segmentas čirškia ant kitų segmentų, sėdinčių kituose narveliuose. Nemaža tautos dalis apskritai atsiriboja nuo politikos, atsidėdama asmeniniam tobulėjimui, nes jau prarado viltį politikoje turėti nors kokios įtakos.

Daugelis politikų, pagal prisiimtą politinę tapatybę turinčių atstovauti tautai, mieliau kalba liaudžiai, nes jos – daugiau ir ją patraukti reikia mažiau intelektualinių pastangų. Tik pasakyk, kad mažinsi mokesčius ir didinsi išmokas, ir dalis liaudies – jau tavo.

Štai kodėl artimiausiuose rinkimuose pagrindinė skirtis bus tarp pilvo ir papilvės. Socialinė gerovė prieš hedonistines „laisves“. Duok, Dieve, kad abiem pusėm po rinkimų pritrūktų deputatų valdančiajai daugumai ir tektų įsileisti vertybininkus.

Jei bus, ką įsileisti. Kol kas tikimybė, kad į parlamentą pateks bent kiek įtakingesnė vertybininkų grupė, gana maža. Bet kartais pasitaiko stebuklų.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

13 KOMENTARAI

 1. reikia auklėti visuomenę: kabinti plakatus:
  „Lietuvi !
  nebūk iškrypėlis, vagis, kolaborantas – nebalsuok už okupantų rusų pakalikus !
  negerbk prisivogusius – jie iš Tavęs pavogė !“
  ir t.t.

 2. Rekėtų teisingai įvardinti tai kas vyksta. Ne visuomenė pati susiskaldė ir susipriešino. Autoriui nepatogu įvardint tuos , kurie skaldo ir priešina. Kalbėdamas apie pilvą ir papilvę , kaip gyvuliškąsias žmogaus puses , autorius lieka realybei aklas ir kurčias. Skurdžius ne tas , kuriam tenka visą turimą laiką aukoti dėl duonos kąsnio. Skurdžius ne tas, kam vietoj dvasinių vertybių siūlomi narkotikai. Skurdžius ne tas , kuris nori auginti sveikus ir dorus vaikus. Skurdūs tie valdantieji ir tie žurnalistai , kurie į visuomenę žvelgia tik kaip į gyvulius. Skurdūs tie , kuriems nesvarbus nei Dievas, nei žmogus.

 3. išrinks tikrus nusikaltėlius – korumpuotus demagogus okupantų ruskių kolaborantus apsivogusius komunistus.
  moralas: tautos dauguma (liaudis) – nusikaltėliai ?

   • Ne geriausius renkam, bet mažiausią blogį, nes pasirinkimas ribotas, o pasirinkus taip blogai jautiesi, kad maudžia ne tik širdį, bet ir vidurius. Ir taip nuolatos. Sukamės kaip voverės rate. Išeities nesimato …

 4. deja, rasinelis tokio paties lygio kaip ir kritikuojami. Labai paprasta, kas nesutinka su manim, tas blogis. jokios erdves kitai nuomonei, tai kam tada mesti lauk „oligarchohipsterius“, jei gausi ta pati kitame ipakavime, o desinieji rinkejai ir toliau lieka su riestainio skyle. Desinuma suprantu kaip rinkos liberaluma, nuosaiku socialini konservatyvuma, minimalu valdzios kisimasi i gyvenima, pasaulyje is man zinomu arciausiai to US respublikonai

 5. taip jaučiuosi, po pirmo turo… Pirmajame ture dalyvaujantiems vertybininkams, manau, reiktų pasirinkti skambesnius, nors ir nebanalius pasivadinimus, aiškius kiekvienam, kad balsuotų jiems prijaučiantys žmonės…

 6. Oho, kiek pilvinių ir papilvinių sukilo 🙂 Nieko, galutinė pergalė vis tiek priklauso Dvasiai. Ir dvasiniams žmonėms.

 7. Laimės Skvernelis ir co. Bet ką jis pakvies į koaliciją: prorusiškas partijas ar prolietuviškas?

 8. Bet iki Seimo rinkimų vyks ne mažiau svarbūs savivaldybių rinkimai – o kas kontroliuoja savivaldybes, tas kontroliuoja konkrečius resursus. Ir per vsus šituos 30 metų prorusiškos partijos nepalyginamai labiau stengėsi kaip tik savivaldybių rinkimuose. Pažiūrėkite, kokie Lietuvos įstatymai: kam realiai atskaitinga savivaldybė ir kokias tesines galias savivaldybės ayvžilgiu turi vyriausybė, Seimas ir prezidentūra? Jeigu savivaldos įstatymai nebus peržiūrėti ir pakoreguoti, tai egzistuoja realus pavojus, kad gresia atviras separatizmas. Laikmetis.lr galėtų įsitegti atskirą rubriką ,,Justicija“, kurioje būtų pateikiami naujai priimti įstatymai ir vyriausybės bei Seimo nutarimai – tai būtų gera prevencinė priemonė sudrausminti ypač suįžūlėjusius valdančiuosius – nes komentatoriai įgytų galimybę komentuoti įstatymų turinį. O kadangi Delfi, 15min, LRT ir kiti sisteminės propagandos kanalai arba išvis neleidžia komentuoti, arba komentarus riboja, laikmetis.lt bemat išpopuliarėtų dėl suteiktos galimybės pasakyti savo nuomonę. O didėjanati katalikiško tinklalapio auditorija būtų ypatingos svarbos ir toli siekianti pergalė prieš valdžios išlaikomus propagandinius kanalus.

Komentarai neleidžiami

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS, PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte