Britų katalikiškame leidinyje „The Catholic Herald” pasirodžiusiame komentare teologas, publicistas ir buvęs Anglijos karalienės kapelionas Gavinas Ashendenas (Gevinas Ašendenas) paskelbė aštrią visuomeninę analizę, kurios centre – plačiai aptarinėjama Lucy Connolly (Liusės Konoli) byla. Pasak autoriaus, tai nėra pavienis teismo sprendimas, o signalas, jog Jungtinėje Karalystėje ima irti patys laisvės ir teisingumo pagrindai.
Kas nutiko?
2024 m. liepos 29 d. Lucy Connolly, 42 metų motina, sureagavo į Sautporte įvykusį tragišką išpuolį, kurio metu žuvo trys mergaitės. Paveikta įtampos, ji socialiniame tinkle „X“ parašė:
„Masinis deportavimas – dabar. Tegul, jei reikia, visi prakeikti viešbučiai, pilni tų niekšų, dega. Ir kartu su jais pasiimkite išdavikišką vyriausybę bei politikus. Man fiziškai bloga vien pagalvojus, ką dabar teks iškęsti toms šeimoms. Jei dėl to būsiu laikoma rasiste – tebūnie.“
Įrašas sulaukė apie 310 tūkstančių peržiūrų per 3,5 valandos, kol buvo ištrintas. Tačiau 2024 m. spalį Connolly buvo nuteista 31 mėnesiui kalėjimo už rasinės neapykantos kurstymą, o 2025 m. gegužę jos apeliacija buvo atmesta.
Teismas nustatė, kad žinutė buvo pavojinga ir galėjo skatinti smurtinius veiksmus. Nors Connolly pareiškė apgailestavimą, teismas nurodė, kad ji menkai suvokia savo poelgio rimtumą.
Žingsnis policinės valstybės link
Ashendenas komentare teigia, kad ši byla atskleidžia gilesnę tendenciją: „Tai buvo tviterio įrašas, ne bomba. Ir vis dėlto į jį atsakyta kaip į kibernetinį terorizmą.“ Anot jo, tokia neproporcinga bausmė atspindi vykdomosios valdžios norą įbauginti visuomenę, kad žmonės bijotų laisvai kalbėti.
Jis pabrėžia dvigubus standartus, primindamas kitus atvejus, kai asmenys, tokie kaip politikas Ricky Jones, raginę susidoroti su oponentais, nebuvo sulaikyti ir vis dar laukia teismo. Šis Leiboristų partijos tarybos narys buvo nufilmuotas sakantis miniai: „Turime jiems perpjauti gerkles ir jų atsikratyti“ (o „jiems“, regis, turėti omenyje baltaodžiai protestuotojai).
„Tokie iškilūs akademikai kaip profesorius Davidas Betzas (Deividas Betzas) iš Londono King’s College perspėjo, kad mūsų visuomenėje jau bręsta pilietinis karas – o jo pradžia, galima sakyti, jau įvyko, vystantis pirmiesiems pilietinio ir politinio smurto etapams.
Mažiausia, ką turėtume padaryti – katalikiška sąžine reaguoti į civilių ir žmogaus teisių krizę, kurios simboliu tapo teismų sprendimų nelygybė“, – ragina britų teologas.


Katalikų tylėjimas
Ashendenas griežtai vertina katalikų bendruomenės reakcijos stoką: „Paskutinius penkiasdešimt metų katalikai garsiai smerkė neteisingumą Lotynų Amerikoje ar Afrikoje. Bet kai teisingumas žlunga mūsų pačių šalyje – mes tylim. (…) Katalikų bendruomenės tyla ypač išryškėja JAV viceprezidento JD Vance’o protesto fone – jis perspėjo dėl prekybinių sankcijų Europai, jei ši toliau bandys įtvirtinti švelnųjį totalitarizmą, pažeidžiantį piliečių teises ir laisves.“
Jis primena: „Katalikiškoji tradicija labai aiškiai apibrėžia kataliko pareigą priešintis korumpuotai valstybei.
Šv. Tomas Akvinietis, nors ir neragino maištauti, leido priešintis kraštutiniais atvejais. Jei valstybė tampa tironiška – nuosekliai neigia teisingumą ir veikia prieš bendrąjį gėrį – ji praranda teisėtą valdžią. Savo veikale De Regno („Apie karaliavimą“) jis teigia, kad tironą, veikiantį savo naudai, o ne teisingumui, galima nuversti – idealiu atveju taikiai ar institucinėmis priemonėmis.
Akviniečio požiūriu, natūralioji teisė (protingas gėrio ir blogio pažinimas) yra viršesnė už žmonių sukurtąją. Jei valstybės veiksmai prieštarauja natūraliajai teisei, piliečiai turi moralinį pagrindą prieštarauti ir neprivalo paklusti neteisingiems įsakymams.“
Politiniai ir tarptautiniai atgarsiai
Buvęs ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) įspėjo, kad Jungtinė Karalystė „praranda žodžio laisvės reputaciją“, nes policija vis dažniau reaguoja į internetinius pasisakymus. Jis smerkė „beprotišką ir nežmonišką sprendimą“ ir sakė: „Starmerinė Britanija virsta policine valstybe, kur visi turime bijoti beldimo į duris dėl ištartos frazės… Dabar Jungtinėje Karalystėje policija kasmet atlieka per 10 000 areštų dėl pasisakymų internete – daugiau nei Rusijoje, ir šis nuosprendis yra dar viena propagandinė dovana Vladimirui Putinui.“
„Kai buvęs premjeras įspėja, kad šalis virsta policine valstybe, būtų kvaila nusukti akis ir apsimesti, kad nieko nevyksta“, – rašo G. Ashenden.
Laisvo žodžio sąjungos generalinis sekretorius Toby’s Youngas (Tobis Jangas) siekia pabrėžti disproporciją dar ryškesniu pavyzdžiu – imigrantų seksualinių išnaudotojų gaujomis: „Kaip gali būti teisinga, kad Lucy nuteista daugiau nei dvejiems su puse metų už vieną tviterio įrašą, kai vaikų seksualiniu išnaudojimu kaltinami gaujų nariai, prisipažinę dėl kaltės, gauna švelnesnes bausmes?“
Jis priduria: „Lucy turėtų būti namie su dukra ir vyru, o ne pūti kalėjime… Niekas neginčija, kad jos įrašas buvo įžeidus, bet bausmė yra akivaizdžiai neproporcinga.“
Ashendenas apibendrina: „Jei nesugebame atsibusti, matydami, kaip motina neteisingai atskiriama nuo savo dukros ir vyro dėl vieno neapgalvoto įrašo – kas tada mus sukrės?“
Gavinas Ashendenas komentare The Catholic Herald Lucy Connolly byla tampa simboliu platesnio proceso – valstybės virsmo į struktūrą, kurioje neapykantos kalbos įstatymai naudojami selektyviai, o žodžio laisvė vis dažniau paminama.