Lina Dūdaitė-Kralikienė. Kiekvienai aikštei – po sumaitotą tanką, kad nepamirštume

Svajonės pildosi. Tokia laimė nutiko Mordoro orkų svajonei, kad Europos, ypač Baltijos šalių sostinėse, stovėtų Mordoro tankai. Tik Dievas turi puikų humoro jausmą. Todėl svajonę kiek pakoregavo – aikštėse stovi subambinti tankai.

Subombintas tankas – visuomenės naivumo ir kvailumo lakmuso popierėlis. Jis – geriausia pastarųjų metų meno, istorijos ir realybės instaliacija. Surūdijusiais vikšrais traiškanti baltų ir pūkuotų argumentus. Kad gal nepatogu, matai, tame tanke, visgi, žuvo žmonės… Kad mes, neva, už gėlėtas pieveles, rožinius vienaragius ir taiką visame pasaulyje. Kad ne vieta tankui Katedros aikštėje, kur reikia galvoti apie ramybę, gerumą ir Dievą…

Apie Dievą, beje. Daugelis baltai-pūkuotų fariziejų nė nežino, kad prasidėjo gavėnia, atgailos už nuodėmes metas. Yra viena tokia nuodėmė, visų nuodėmių motina. Šito karo motina. Tai – puikybė. Tai visi tie „Na Berlin“, „Možem povtorit“. Tai manymas, kad galima kitoms šalims, pasauliui, ginklu primesti savo gyvenimo būdą. Tai įsikalbėtas „dvasingumas“ prieš kažkokią geiropą, pamirštant, kad stačiatikių dvasininkas ramų ramiausiai šventina raketą „Satana“.

Tai bukas įsivaizdavimas, kad kažkas nori gyventi „russkij mir“ su jo lauko būdelėmis ir žmogaus ekskrementų stalaktitais daugiabučiuose. Kad kažkas gali reguliuoti, kur kokioms šalims stoti ir su kuo draugauti. Kad šalis, paskendusi girtuoklystėje, vogime ir nepramušamame bukume, gali būti kam nors kelrode. Kad kažkas nori kalbėti užkariautojų kalba, turėdami ir mylėdami savąją. Kad kažkas nori melstis Stalino ir xuilo ikonoms… Kad šalies pajėgumas ir galia skaičiuojami tankų divizijomis.

Va ir stovi jų puikybės įrodymas. Toks pat, kaip ir jų siela. Kur boba parduoda vyrą, močia sūnų už ladą kaliną ar galimybę 5 minutes pastovėt su kailiniais. Kur ant kelių klaupiamasi prieš xuilo, o ne prieš Dievą. Kur lendama į šitą tanką tam, kad vienas nupušęs xuilo galėtų pakasyti savo savimeilę. Sudaužytas tankas – puikiausias „sit transit gloria mundi“ (liet. taip praeina pasaulio šlovė) įrodymas.

Ten, kur važiuoja tokie tankai, nebėra aikščių ir bažnyčių. Nebėra muziejų, kultūros namų, bibliotekų, stadionų. Nebėra ištisų miestų. Nebėra žmonių. Ten nebe išpuoselėtos ir žydinčios aikštės. Ten nebeskamba, kviesdami maldai, šventovių varpai. Ten ir maldos nebėra. Nes melstis nebėra kam. Ten kyla kapinių kvartalai. Ten, broliškuose kapuose – vaikystė, jaunystė, ateitis ir viltys. Ten tik krauju ir ašaromis sulaistyta žemė.

Šitas tankas – Dievo penktojo įsakymo gyva iliustracija. Ar jūs, balti ir pūkuoti, dori sofos fariziejai, jį bent žinote?

Klausdami, ar verta stovėti sudaužytam tankui Katedros aikštėje, paklauskime savęs – ar yra kas švenčiau už drąsą, pasiaukojimą, artimo ir tėvynės meilę? Ar yra kas šventesnio, nei gyvybę už draugus atiduoti? Šitas nugalėtas tankas – paminklas tūkstančių ukrainiečių meilei ir drąsai. Tai jie savo meile ir krauju sustabdė šitą žvėrį.

Sudaužytas tankas – nugalėto šėtono ženklas. Jei jis ateitų su ragais ir kanopomis, daugelis bėgtų nuo šėtono neatsigręždami. Bėda ta, kad šėtonas maskuojasi: vilioja puikybe, pranašumu, galia, pinigais. Štai tas drakonas, suklupęs prieš Nukryžiuotąjį. Nugalėtas drakonas – tai žmogaus ir Dievo galios, didybės ir meilės simbolis. Tai ženklas visiems, kurie ir šiandien, tyčia ar iš kvailumo, sudarinėja sandėrius su šėtonu. Šėtonas turi būti nugalėtas ir nugramzdintas į pačias jo sukurto pragaro gelmes.

O mums dera prisiminti, kad ten, kur ateina šitie tankai, ateina kančia ir siaubas, neviltis, bukumas, skurdas. Kaip sakome: „Tam, gde tanki NATO, my živiom bogato. Tam, gdie tanki vaty, tam pylajut xaty“ (liet. Ten, kur NATO tankai, mes gyvename turtingai. Ten, kur vatos tankai, ten dega trobos).

Šitas sudaužytas tankas – lakmusas ir mums. Juk atsiranda tokių, kurie ten gėles neša. Nėra ko stebėtis, yra ir tokių, kurie valūzojosi su koloradinėmis juostelėmis. Kurie ukrainiečius vadina nacistais ir banderovcais. Nors ukrainiečiai neįsiveržė nė į vieną šalį. O save, siautėjusius Moldovoje, Gruzijoje, tebesiautėjančius Ukrainoje – taikdariais. Taikdariais, iki alkūnių kruvinomis rankomis. Tegul jie neša tuos gvazdikus.

O mes galėtume palengvinti jų darbą: prie tanko pastatyti kioskelį su gvazdikais ir žvakelėmis. Ir plakatu: visos už gvazdikus ir žvakes surinktos lėšos yra skiriamos Ukrainai. Kad nereikėtų šitiems blūdams vargti, prie tanko galima ir jų mėgstamą vazelę – klozetą – pastatyt. Lai merkia. Ir fotografuoti šituos iškilmingus momentus, gal net specialų puslapį vatozhopa.com atidaryt, kad kiekvienas mulkis su gvazdiku ten rastų savo buką fiziomordiją. Dar galim ir kepures ten nemokamai dalinti, kad kaip vienas klasikas rašė, „kad skirtųs galva nuo šikinės“. Ir antsiuvus „otriad desanto-divannych voisk“ (liet. desanto-sofos karių būrys).

Galbūt mūsų miestai galėtų paskelbti akciją: perkam sudaužytą Mordoro tanką. Ukrainiečiams motyvacijos juos daužyti netrūksta. Tačiau pavyzdžiui: „Rokiškis užsako savo Tūkstantmečio aikštei tanką“ iš aukotojų surinktų lėšų vis būtų geriau nei kokį nors kreivą babaužį ten pastatyt. Ir ukrainiečiams pinigai praverstų. Galėtume mainyti, pavyzdžiui, jie mums kokį – 10 sudaužytų tankų, mes mainais kokį vieną bairaktarą, ar pan. Žmonės mūsų gudrūs. Ką nors gražaus tikrai sugalvosim.

Visited 1 times, 1 visit(s) today

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

31 KOMENTARAI

 1. Nepritariu autorei. Tas tankas tai tik nereikalingas dirgiklis mūsų penktajai kolonai. Kam kurstyti neramumus? Kam tai naudinga? Manau, kad Putinui tikrai naudinga kelti bangas mūsų valstybėje.
  Negi galvojate, kad tokia „instaliacija” pakeis vatagalvių nuomonę ir jie pradės smerkti Rusiją? Nemanau. Arba, kad tai padidins mūsų pačių patriotizmą? Nei tas, nei kitas. Nereikalingas visuomenės dirgiklis ir tiek.

  • Viens prie vieno mano pačios mintys. Tempti tą metalo gabalą į sostinės centrą – tai visiškai pakrikusios sąmonės požymis. Mes nusivažiavome…. Beviltiškai. Šitokiu sunkiu metu dar specialiai ieškoti ir tempti žmonėms prieš nosį papildomus dirgiklius?! Tai ne tik beprasmiška, tai nusikalstama.

 2. Deja, negaliu pritarti autorės entuziamui. Ypač klaikiai atrodo tas rusų tankas Vilniuje, šalia tokios iškilios Katedros, Tikras šėtono kiaušinis, padėtas nesutarimams tarp pačių Lietuvos piliečių provokuoti. Tai viena. O antra – įsivaizduokim, kad Ukraina laimėjo. kad jos tankai – Maskvoje, Raudonoje aikštėje. Bet jau Lietuvos aikštėse mes jų nebegalėtume statyti – ten, kur žemė suteršta šitomis agresoriaus šmėklomis…

  • Autorės entuziuazmui nepritariate, bet pati mąstote taip pat – Lietuvos aikštėse matyti Ukrainos tankus. Kaip žiauriai visiems susuko protus propogandinis buldozeris, sveiko mąstymo nulis.

  • ar tikrai mes kišame galvą į smėlį? Pažiūrėkite kiek Lietuva suaukojo Ukrainai! Per visas medijas viena tema – karas Ukrainoje, krūvos politologų, karo ekspertų svarstymų apie eigą ir galimą paramą. O jūs apie kažkokį smėlį… Traukite savo pačios galvą iš to smėlio.

   • Taip, vieną dvejus metus vyravusią kovido šizofrenijos temą pakeitė kitos šizofrenijos formos tema. Ir tie patys politologiai bei ekspertai per akimirksnį virto karo ekspertais.

 3. Puikiai. Idėja dėl pamuštų kacapų dranduletų išpirkimo iš ukrainiečių už aukas ir demonstravimo centrinėse mūsų miestų aikštėse, bent jau karo metu, tikrai verta dėmesio – palaikau ir aukočiau. Rokiškis imsis…? Praneškit, nuvažiuosiu kurį tai savaitgalį!

 4. Kaip bebuvę, vyksta skaldymas. Tačiau šiuose nuomonių karuose pamiršti vaikai. Kodėl vaikai turi gyventi baimėje. Kaip bebuvę, tankas -tai karo mašina. Iš Ukrainos eina prašymai, padėti vaikams, kad jie nebematytų tų baisybių, kad nors trumpam laikui išvežti vaikus į stovyklas kur nėra karo. O Lietuvoje lyg tyčia- vaikai žiūrėkite į siaubą. Apmaudu, kad prieštaraujantys tuojpat apšaukiami rusistais, penktom kolonom, vatnikai… Bet yra vaikai, kuriems linkime gražios vaikystės. O gal ne?..

  • Negalima auginti ir auklėti snieguoliukų. Pamuštas tankas – tikrovės dalis. Tereikia paaiškinti vaikui, kodėl tikrovė tokia. Kaip ir visais kitais panašiais atvejais.

   • Iš kokio mėnulio nukritote, kad taip susižavėjote populistiniu tanko performansu? Tai tik viešieji valdančiųjų ryšiai prieš rinkimus ir visuomenės kiršinimas. Jokių pamokų jis nemoko.

   • -> Liūdnas, Nes Blaivus

    Tai gal jums ir pedofilai – tikrovės dalis? O galvas pjaustantys ISIS teroristai? Benzino statinėse gyvus žmones deginanti Meksikos mafija – irgi tikrovės dalis. Ąžuoliuko vaiksu pedofilijos mokantis Landsbergis – irgi tikrovės dalis. Narkomanė Seimo narė Kulikauskaitė (Morgana) – tikrovės dalis. Ir kaip jūs aiškinate pirmiausia sau pačiam, kodėl tikrovė tokia ir ką darote, kad ji būtų kitokia?

 5. Beje, lotynų k. ne SIT, o SIC transit gloria mundi.
  Mintis užtemdo emocijos. Labai jau visko daug – Dievas, šėtonas ir tankas, kažkokie pūkuotukai…Nereiktų karščiuotis su tuo ,,buki”, maždaug, jei prieš tanko statymą, tai jau bukas.

  • Štai blaivus Alvio Mozerio komentaras (tikiuosi, A.M. ne prieš):
   „…klausimas, ar, vykstant karui Ukrainoje, paties tanko viešas eksponavimas pagrindinėje šalies aikštėje, ten pat viešai raginant visuomenę dar ir aukoti pinigus, kurie bus naudojami tolimesnių karo veiksmų vykdymui, nėra karo propaganda, Lietuvos policijai nekyla.
   Tuo tarpu aš neturiu net menkiausios abejonės, kad tai yra karo propaganda, už kurią, beje, yra numatyta net ne administracinė, o baudžiamoji atsakomybė.”

   • Alvis Mozeris neskiria agresoriaus nuo aukos. Ir jam reikėtų priminti, kad jo tokiu būdu remiamas Putinėlis tą marmalo terorą Rasiejoje vykdė daug griežčiau nei PIŠas pas mus. Apgailėtina suklupti lygioje vietoje taip.