Lietuvos stačiatikių vadovybė išreiškė susirūpinimą dėl Lietuvos valdžios kontaktų su Konstantinopolio patriarchatu

Pasklidus žiniai, kad rugsėjo 19 d., Stambule (Turkija) Lietuvos valdžios atstovai susitiko su Konstantinopolio patriarchu Baltramiejumi Lietuvos stačiatikių vadovybė išplatino pareiškimą, kuriame Vilniaus metropolitas Inokentijus teigia, kad tokie valdžios veiksmai kelia nerimą bei verčia apgailestauti, nes su šalies stačiatikių bendruomene susiję klausimai vėl sprendžiami jai už nugaros, nedalyvaujant jos atstovams. Be to, visuomenė nėra informuojama apie valdžios žingsnius ir tikslus.

Kaip BNS nurodė Užsienio reikalų ministerija, delegacija su Konstantinopolio patriarchu aptarė „Stačiatikių bažnyčios veiklos Lietuvoje aktualijas, tikinčiųjų teises ir regiono politinės aktualijas“.

Tuo metu M. Adomėnas negalėjo nei patvirtinti, nei paneigti, jog susitikimo metu kalbėta ir apie galimą kanoninio pavaldumo Konstantinopolio patriarchatui atkūrimą.

„Sprendimus dėl Bažnyčios organizacijos klausimų pirmiausia priima tikinčiųjų bendruomenė ir Bažnyčios vadovybė“, – BNS sakė politikas.

Vilniaus ir Lietuvos metropolitas Inokentijus priminė, kad šių metų gegužės 18 d. vyko Lietuvos Respublikos ambasadoriaus Turkijoje Ričardo Degučio ir patriarcho Baltramiejaus susitikimas, kurio metu buvo perduotas Lietuvos Ministrės Pirmininkės laiškas. Laiške buvo kalbama apie galimybę „atkurti“ Konstantinopolio patriarchato parapijų veiklą Lietuvoje ir apie paramą, kurią Lietuvos valdžia yra pasirengusi suteikti šiam procesui.

Lietuvos Stačiatikių Bažnyčios vadovas pabrėžė, kad „kelių Bažnyčios skėlimo kelią pasirinkusių kunigų bandymai pasėti nesantaiką nedavė norimo rezultato – savo ištikimybę tiek Motinai Bažnyčiai, tiek Bažnyčios vadovams išreiškė ir Lietuvos Stačiatikų arkivyskupijos pasauliečiai ir dvasininkai. Lietuvos Respublikos Prezidentui jie įteikė kreipimąsi su tūkstančiais visoje Lietuvoje surinktų parašų.“

„Manome, kad bažnytinės taikos šalyje užtikrinimas yra mūsų bendras reikalas, dėl to Lietuvos Stačiatikių arkivyskupijos hierarchai yra visiškai atviri dialogui. Kartu negalime sutikti su valstybės valdžios kišimusi į Bažnyčios vidaus reikalus“, – pabrėžė metropolitas Inokentijus.

Metropolitas sako, kad gindama interesus nedidelės tikinčiųjų grupės, prieštaraujančios teisėtai stačiatikių hierarchijai, valdžia neturėtų nepaisyti absoliučios daugumos stačiatikių interesų, kurie net negalvoja apie Bažnyčios jurisdikcijos keitimą.

„Su apgailestavimu konstatuoju, kad mūsų raginimai pradėti dialogą iki šiol nebuvo išgirsti. Atsakymo į savo laišką su pasiūlymu susitikti, asmeniškai siųstą premjerei gegužę, dar negavau. Esame tikri, kad būtent atviras dialogas tarp valstybės ir kanoniškai teisėtos stačiatikių hierarchijos padėtų sumažinti augančią įtampą“, – pridūrė metropolitas Inokentijus.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

14 KOMENTARAI

 1. Tie stačiatikiai, kurie nori priklausyti KGB agento rašisto guntejevo (patriarh Kiril) bažnyčiai ir vykdyti jo nurodymus, teturi vieną kelią:

  čemodan, vokzal, roZZija (niemytaja)

  Ir kaip sakoma: skatertju doroga.

  • Man nepatinka mano vyskupijos vyskupas , bet neprašau nei Čmilytės ar Šimonytės , nei Putino nei Sorošo ,kad jį pakeistų ar prijungtų vyskupiją prie ,,pažangesnes “ . O šis komentaras grynai FSB kūrinys , nors pabaiga kagėbistinė . prisiminkim 1989- 1991 kas taip šūkavo , ir kas jiems tuos šūkius diktavo . NA TAIP ir L. Karsavinas ir kiti jums priešai , o kažkoks Vaidas iš Žemaitijos laisvai rengia ,,lietuviškas “ putiniškas laideles , o tokių ne vienas bet jums gerai.Jeigu,,na taip “ netikintis ar kitatikis tai tegul savais rūpinasi , o jeigu katalikas tai te pasako kaip kovojo prieš vyskupą slapyvardžiu
   ,,Karolis“.

   pasako kaip rūpinosi kad nevadovautų net kelioms vyskupijoms KGB agentas ,,Karolis “.

 2. teigia:… su šalies stačiatikių bendruomene susiję klausimai vėl sprendžiami jai už nugaros, nedalyvaujant jos atstovams.

  Teiginys galimai nėra teisingas, nes su šalies stačiatikių bendruomene susiję klausimai sprendžiami Maskvoje, kaip visuomenę informavo iš Maskvos grįžęs stačiatikių vyskupas Amvrosijus (LRT pranešimas 2022.07.26 13:03)

 3. kad ir kaip nemėgtume patriarcho, bet jis yra šios Bažnyčios vadovas ir tik jis turi spręsti, kas su kuo jungiasi ar skiriasi. O tokie adomėnų veiksmai yra skaldymas ir priešiškumų kėlimas.

   • nu su savo leksika tu rodai ne ką kita, o rusišką kalbos „kultūrą“ – patyčios ir keiksmai

  • Apie kurį patriarchą rašote? Maskviškis sprendžia Lietuvoje veikiančios Maskvos patriarchato
   Rusų stačiatikių bažnyčios klausimus. Konstantinopolio patriarchas sprendžia jam pavaldžios bažnyčios klausimus, kur ji beveiktų. Tiesa, Jų Ekselencija vysk. Amvrosijus tam prieštarauja, pasitelkddamas kanoninės teritorijos terminą.

   • net jei ir klystu, kuris patriarchas turi spręst, tikrai žinau, kad tuos reikalus ne su politikais turi aptarinėti. dar , kol kas, mes nei sovietijon grįžę, nei Kinijai priklausom

  • „…tikrai žinau, kad tuos reikalus ne su politikais turi aptarinėti.“ Yra vienas niuansas. Kaip žinote Jų Ekselencija pradėjo vadinti Lietuvą Maskvos patriarchato kanonine teritorija, ir vartodamas šį terminą argumentuoti, kad Konstantinopolio patriarchato parapijoms čia nėra vietos. Štai tokiame kontekste „kanoninės teritorijos“ pasaulietinė administracija turi teisę ir pareigą pasistengti užtikrinti vietinių gyventojų laisvę rinktis tą bažnyčią, kuri jiems labiau patinka.

   • tikrai taip – turi teisę ir pareigą. Bet pačios Bažnyčios reikalus tvarko pati Bažnyčia

 4. Mano galva, metropolitas Inokentijus „pats muša ir pats rėkia“ arba, kaip mėgdavo sakyti šviesios atminties a. a. mons. A.Svarinskas „ką pasėsi, tą ir pjausi“. Pats iniciavo garbingų dvasininkų atleidimą. Tai negi šie vyrai sėdės rankas sudėję ir nuolankiai nulenkę galveles? Daro ką gali, kaip veda šv. Dvasia. O teisiesiems šv. Dvasia sako: „Nebijokite!“

 5. M-Polit’as patvirtino, kad LR vyriausybės premjerė vengia jam daryti bet kokią įtaką (neskuba susitikti). Atrodo viskas tvarkoje?

 6. Reikia viską padaryti, kas maskovijos įtaką per rusų stačiatikius atriboti. Istoriskai maskvos stačiatikiai yra okupantų ir smurtininku religija.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS, PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte