REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Kinija teigia turinti alternatyvų taikos planą konfliktui Ukrainoje

Šeštadienį, vasario 18 d., Miuncheno saugumo konferencijoje sakytoje kalboje Kinijos aukšto rango diplomatas Wang Yi pristatė savo šalies taikos planą dėl Ukrainos konflikto.

Kinijos pozicija viso konflikto metu buvo dviprasmiška – panašu, kad tai yra strategija, kuria ji siekia tapti potencialia tarpininke tarp Rusijos ir Vakarų.

Savo kalboje Wangas pabrėžė Kinijos įsipareigojimą vengti Šaltojo karo mąstysenos sugrįžimo ir kritikavo konfliktą vilkinančias didžiąsias valstybes, “turinčias didesnių už Ukrainą strateginių tikslų” – tikėtina, kad tai buvo nuoroda į Jungtines Valstijas.

Wangas savo pastabas nukreipė į Europos auditoriją, perspėjo, kad negrįžtų protekcionizmas, ir įspėjo tuos, kurie bando pakenkti ES “vienos Kinijos” politikai, pagal kurią nepripažįstama Taivano nepriklausomybė. Jis pareiškė, kad bet koks konflikto sprendimas turėtų būti priimtas atsižvelgiant į nacionalinį suverenitetą, teritorinį vientisumą ir JT Chartiją.

Tikimasi, kad Kinija atskleis visą taikos planą šią savaitę, minint Rusijos invazijos į Ukrainą metines, ir visa tai bus daroma atsižvelgiant į Maskvos susirūpinimą dėl Ukrainos prisijungimo prie NATO. Kinija kritikavo Vakarų pastangas prieš Rusiją, tačiau vengė atvirai remti V. Putiną, kad išvengtų prekybos sankcijų.

Wangas apibūdino ankstesnius Kinijos bandymus derėtis dėl taikos Ukrainoje, nes juos sužlugdė didesnės galios. Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock palankiai įvertino šias pastabas.

Praėjusią savaitę Wangas keliavo po Europos sostines, taip pat po Maskvą, nes siekia įgyvendinti Kinijos strateginius interesus regione. Dienraštis “Politico” praneša, kad Europos lyderiai nerimauja, jog Kinijos taikos planas gali pakenkti šią savaitę numatytam JT balsavimui dėl Rusijos pasmerkimo.

Pekinas kaltina NATO ir JAV “išprovokavus” karą, kartu bandydamas kurti savo, kaip atsakingo tarptautinės arenos veikėjo, skatinančio taikius konfliktų sprendimo būdus, įvaizdį

Kalbėdama su “The European Conservative”, Europos užsienio santykių tarybos (ECFR) politikos bendradarbė Alicja Bachulska suabejojo Kinijos neutralumu, pridurdama, kad Pekinas sąmoningai formuoja karą kaip sukeltą NATO agresijos, siekdamas galimai suskaldyti JAV ir ES.

Wang Yi komentarai gali būti vertinami kaip bandymas įvaryti pleištą tarp Europos ir Amerikos. Pekinas kaltina NATO ir JAV “išprovokavus” karą, kartu bandydamas kurti savo, kaip atsakingo tarptautinės arenos veikėjo, skatinančio taikius konfliktų sprendimo būdus, įvaizdį.

Vėliau klausime ir atsakymuose Wangas atmetė neseniai įvykusį Kinijos aukštybinio oro baliono numušimą kaip Vakarų išpūstą incidentą, sakydamas, kad Kinija iš anksto pranešė Amerikai, jog balionas nukrypo nuo planuotos trajektorijos. Wangas neatmetė galimybės, kad ateityje Taivano saloje gali įvykti karinė intervencija.

Ir JAV, ir ES įspėjo Kiniją neteikti karinės pagalbos Rusijai, o ES užsienio politikos vadovas Josephas Borellas perspėjo, kad tai yra raudona linija tarptautinei bendruomenei. Amerika jau skyrė sankcijas Kinijos bendrovei “Spacety” už palydovinių vaizdų teikimą Rusijos grupei “Wagner”.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte