Gegužės 8-ąją išrinktas popiežius Leonas XIV tapo pirmuoju pontifiku iš Šv. Augustino ordino (OSA) – vienos seniausių ir intelektualiai turtingiausių vienuolijų Katalikų Bažnyčioje. Šis įvykis paskatino atnaujintą susidomėjimą augustinijonais – jų dvasiniu palikimu, veikla pasaulyje ir istorija Lietuvoje.
Kas buvo šv. Augustinas?
Šv. Augustinas (354–430), vyskupas, teologas ir Bažnyčios mokytojas, yra viena svarbiausių figūrų Vakarų krikščionybės istorijoje. Jo autobiografinė knyga Išpažinimai liudija apie ilgas klaidžiojimo paieškas, gyvenimą malonumais ir filosofija, kol galiausiai, įkvėptas šv. Ambraziejaus ir mamos Monikos maldų, jis atsivertė į katalikybę. Vėliau tapo Hipono vyskupu Šiaurės Afrikoje, kur rašė garsiąsias veikalus De Civitate Dei („Dievo miestas“) ir Išpažinimus. Jo mintys apie malonę, nuodėmę, Bažnyčią ir žmogaus valią iki šiol daro didelę įtaką katalikų teologijai.
Augustinijonų vienuolijų kilmė ir šakos
Augustinijonai – tai Katalikų Bažnyčios vyrų ir moterų vienuoliai, gyvenantys pagal šv. Augustino regulą (Regula Sancti Augustini). Viduramžiais daugybė vienuolijų vadovavosi šia regula, tačiau laikui bėgant išsiskyrė dvi pagrindinės šakos:
Šv. Augustino regulos kanauninkai (Canonici Regulares): susiformavo po Laterano sinodo 1059 m. ir popiežiaus Grigaliaus VII reformų. Jie aktyviai užsiima pedagoginiu ir pastoraciniu darbu. 1985 m. jų buvo apie 900.
Šv. Augustino ordinas (Ordo Fratrum Sancti Augustini, OSA): susikūrė XIII a. Italijoje sujungus kelias kongregacijas, o 1256 m. popiežius Aleksandras IV patvirtino jų įstatus. Ordinas greitai išplito po visą Europą – XIII a. pabaigoje turėjo 42 provincijas ir apie 30 000 narių.
Nuo 1303 m. šis ordinas tapo elgetaujančių vienuolių ordinu. XV a. viduryje visoje Europoje veikė apie 2000 vyrų ir 300 moterų vienuolynų. Jie buvo ne tik dvasininkai, bet ir mokytojai, dėstytojai universitetuose. Beje, iš šio ordino kilo ir garsios reformacijos figūros – Martynas Liuteris bei Ulrichas Cvinglis. Reformacijos metu ordinas patyrė didelių nuostolių, o XIX a. daugelyje kraštų buvo panaikintas. Vėliau kai kur atkurta jo veikla.
OSA sudaro keturios šeimos – Šv. Augustino ordinas, Augustinijonai rekolektai (įkurti 1588 m.), Basieji augustinijonai (1592 m.; laikosi griežtos regulos), Augustinijonai asumpcionistai (1845 m.).
1990 m. Šv. Augustino vyrų ordinui priklausė apie 5000 narių, moterų – apie 6000. Jie rūpinasi parapijomis, vykdo misijas, dirba švietimo ir mokslo srityse, valdo universitetus Ispanijoje, Filipinuose, JAV. Dėvi juodą (kai kuriose vietose – baltą) abitą su smailėjančiu gobtuvu ir odiniu diržu.
Augustinijonai Lietuvoje
Lietuvoje Šv. Augustino ordinas veikė 1410–1864 m. Pirmasis vienuolynas Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo įkurtas 1410 m. Brastoje (dabar Brestas), o vėliau Gardine (1503), Seredžiuje (1620), Lyduvėnuose, Vilniuje (1675) ir Kaune (1808). Jie aktyviai užsiėmė sielovada, švietimu ir pastoracija. Vienuolynai tapo svarbiais dvasinio ir kultūrinio gyvenimo centrais.
XIX a. viduryje carinė valdžia pradėjo vienuolijų naikinimo politiką – Vilniuje vienuolynas uždarytas 1852 m., Kaune – 1864 m. Po šios represijos augustinijonų veikla Lietuvoje nebeatsigavo. Vis dėlto jų palikimas išlieka: ir per jų statytas bažnyčias, ir per dvasinį bei intelektualinį paveldą.
Popiežius Leonas XIV – pirmasis augustinijonas pontifikas
Popiežius Leonas XIV, kilęs iš Jungtinių Amerikos Valstijų, yra pirmasis popiežius iš Šv. Augustino ordino. Jis mokėsi Vilanovos universitete, priklausančiame OSA, studijavo teologiją Čikagoje ir bažnytinę teisę Romoje. Įšventintas kunigu 1982 m., vėliau daugiau nei dešimtmetį tarnavo Peru, kur dėstė seminarijoje, dirbo sielovadoje ir bažnytinėje teisėje.
Po sugrįžimo į JAV buvo išrinktas Čikagos provincijos vyresniuoju, o 2001 m. – viso ordino generolu (vadovu). Šias pareigas ėjo dvi kadencijas, iki 2013 m. Jo ilgametė patirtis, gili teologinė formacija ir misionieriška dvasia šiandien pasitinka naują Bažnyčios tarpsnį – jau kaip Šventojo Petro įpėdinio.
Popiežiaus išrinkimas – tai ne tik svarbus įvykis Bažnyčios gyvenime, bet ir priminimas apie augustinijonų, vienos seniausių krikščioniškų vienuolijų, turtingą dvasinį paveldą. Tai paveldas, kviečiantis gyventi bendrystėje, mąstyti giliai ir drąsiai liudyti Evangeliją šiandienos pasaulyje.