Gegužės 7 d. prasidėsianti konklava, kardinolų nuomone, turėtų trukti vos kelias dienas, nors kai kurie įspėja, kad balsavimas gali užsitęsti dėl riboto tarpusavio pažinimo. Kardinolai pabrėžia brolišką atmosferą ir vienybės jausmą, o lūkesčiai naujam popiežiui siejami su reformų tęstinumu, gebėjimu valdyti Bažnyčią sudėtingame tarptautiniame kontekste ir įsiklausymu į Dievo tautos nerimą.
Bagdado kardinolas Louis Raphael Sako prognozuoja, kad artėjanti konklava, prasidėsianti gegužės 7 d., bus trumpa ir truks vos dvi ar tris dienas.
„Atmosfera tarp kardinolų labai broliška, jaučiamas stiprus atsakomybės jausmas“, – sakė kardinolas žurnalistams prieš bendrąją kongregaciją.
Paklaustas, ar jau žino, už ką balsuos naujojo popiežiaus rinkimuose, kardinolas atsakė: „Turiu labai aiškią idėją, bet jos atskleisti negaliu.“
Tuo tarpu vokiečių kardinolas Reinhardas Marxas žurnalistams sakė, kad tikisi, jog konklava truks „vos kelias dienas“.
Tačiau švedų kardinolas Andersas Arboreliusas, laikomas vienu iš galimų kandidatų į popiežiaus sostą, prieš susitikimą teigė, kad balsavimas gali užtrukti ilgiau, „nes daugelis mūsų vienas kito gerai nepažįstame“.
Kardinolas Gualtiero Bassetti, buvęs Italijos vyskupų konferencijos pirmininkas, taip pat optimistiškai vertina galimybę, kad konklava užtruks vos kelias dienas. Interviu „Corriere della Sera“ jis sakė, kad tarp kardinolų tvyro „gera atmosfera“ ir „stiprus vienybės jausmas“.
Bassetti teigė: „Tikiu, kad konklava gali pasiųsti gražų liudijimą pasauliui, kuris šiandien kupinas karo, susiskaldymo ir neapykantos. Žinoma, gali kilti tam tikrų sunkumų, nes dar niekada nebuvo tiek daug rinkėjų ir ne visi vieni kitus pažįsta.“
Popiežius gali būti iš bet kurios pasaulio šalies
„Bažnyčiai reikės gero ir giliai tikinčio popiežiaus, gebančio tvarkytis su valdymo reikalais bei vadovauti per itin sudėtingą ir pavojingą tarptautinę situaciją. Taip pat reikės gailestingo popiežiaus, net ir Bažnyčios valdyme,“ – italų žiniasklaidai sakė 94-erių m. kardinolas Camillo Ruini.
Visgi jis vengia aptarinėti būsimojo popiežiaus kilmės klausimą: „Popiežius gali būti iš bet kurios pasaulio šalies. Italai dažnai turi pranašumą, nes jų kilmė mažiau juos veikia – jie yra universalesni.
Tačiau tai nereiškia, kad kitų tautų atstovai negalėtų dar geriau atitikti Bažnyčios poreikių. Tai yra pagrindinis vertinimo kriterijus.“
Vokiečių kardinolas Walteris Kasperis laikraščiui „La Repubblica“ sakė, kad gedulo išraiška dėl Pranciškaus rodo, jog katalikai nori, kad kitas popiežius tęstų jo reformatorišką pontifikato stilių.
„Dievo tauta balsavo savo kojomis“, – pareiškė 92 metų Kasperis, kuris konklavoje nedalyvaus. – „Esu įsitikinęs, kad turime žengti Pranciškaus pėdomis toliau.“
Kardinolas Romos vyskupo vikaras Baldassarre Reina, pareiškė: „Šis laikas nėra tinkamas balansavimui, taktinėms strategijoms ar atsargumui; jis neturi būti laikas, kai leidžiamasi į instinktyvų troškimą grįžti atgal, o juo labiau – į keršto siekį ar galios aljansų kūrimą. Reikalingas radikalus pasirengimas įsitraukti į Dievo svajonę, patikėtą mūsų silpnoms rankoms.“
Pasak jo, konklava turi didžiulę atsakomybę tikinčiųjų akivaizdoje: „Žmonių širdyse gyvena nerimas, ir man atrodo, kad jų žvilgsniuose skamba klausimas: kas bus su pradėtaisiais procesais?“