„Johnson & Johnson“ vakcina jau Lietuvoje. Kaip prisidėti prie etiškesnio vakcinų kūrimo?

ŠaltinisCNA, BNS

Farmacijos kompanijai informavus, kad siūlo pradėti platinti ir naudoti „Johnson & Johnson“ vakciną „Janssen“ nuo koronaviruso, 4800 jos dozių, esančių Ekstremalių sveikatai situacijų centro sandėlyje (ESSC), trečiadienį bus paskirstyta vakcinacijos centrams, informuoja Sveikatos apsaugos ministerija.

Tik viena doze skiepijamos vakcinos bus skirtos senjorams, lėtinėmis ligomis sergantiems ligoninėse gydomiems pacientams, taip pat asmenims, vykstantiems dirbti į Lietuvos diplomatines ir konsulines įstaigas užsienio valstybėse.

„Johnson & Johnson“ vakcina yra ketvirtoji vakcina, kuria Lietuvoje bus skiepijama nuo COVID-19. Iki šiol buvo skiepijama Europos vaistų agentūros patvirtintomis „Pfizer-BioNTech“ „Comirnaty“, „Moderna TX“ „Moderna“ ir „AstraZeneca“ „Vaxzevria“ vakcinomis.

Atsiradus daugiau prieinamų vakcinų, kyla klausimas ne tik dėl šių vakcinų veiksmingumo, bet ir ar jos yra lygiavertės moraliniu požiūriu.

Kaip teigiama Tikėjimo mokymo kongregacijos paskelbtoje Notoje dėl kai kurių vakcinų nuo COVID-19 naudojimo moralumo, nėra etinių prieštaravimų, dėl kurių nebūtų galima naudoti vakcinų, sukurtų naudojant ląstelių linijas, išvestas iš žmogaus embrionų ląstelių, kurios buvo gautos iš prieš kelis dešimtmečius darytų abortų, nes „bendradarbiavimas tyčiniame aborte, iš kurio šios ląstelių linijos yra kilusios, šias vakcinas naudojančiųjų atžvilgiu yra tolimas.“

„Todėl laikytina, – rašoma Notoje, – kad tokiu atveju visi skiepai, klinikiniu požiūriu pripažįstami kaip saugūs ir veiksmingi, gali būti naudojami su sąžinės tikrumu, žinant, kad tokių vakcinų naudojimas nereiškia formalaus bendradarbiavimo aborte, iš kurio kilo ląstelės, panaudotos šių vakcinų gamyboje.“ Tačiau, jei prieinama ir jei leidžiama rinktis, tikintysis raginamas rinktis tas vakcinas, kurių gamybos procesas buvo etiškai nepriekaištingas.

Taip pat Notoje pažymima, kad skiepijamasis vakcinomis, sukurtomis naudojant iš žmogaus embriono išvestų ląstelių linijomis, „nereiškia net netiesioginio aborto praktikos pateisinimo ir būtinai suponuoja šiomis vakcinomis besinaudojančiųjų prieštaravimą šiai praktikai.“

Norėdama padėti tikintiesiems išreikšti savo prieštaravimą minėtai praktikai, JAV Vyskupų konferencija (USCCB) pradėjo kampaniją, raginančią siųsti laiškus vakcinas gaminančioms kompanijoms. USCCB savo tinklapyje paskelbė laiškų šablonus skirtingoms farmacijos kompanijoms, įskaitant „Pfizer“, „Moderna“, „GSK“, „AstraZeneca“ ir „Johnson & Johnson“, kuriuos siųsti raginami visi, nepritariantys iš abortuose žuvusių kūdikių išvestų ląstelių linijų naudojimui. Farmacijos kompanijos laiškuose raginamos atsisakyti šios technologijos ir rinktis kitas šiuo metu mokslui jau žinomas etiškas alternatyvas.

Kun. Kyle‘as Ratuiste‘as, bioetikos specialistas Spokano vyskupijoje, JAV, teigia, kad „imdamiesi praktiškų žingsnių išreikšti savo nepritarimą iš abortų išvestų ląstelių linijų naudojimui, galime padaryti mūsų pačių sąžinę veiklesnę, ypač jei esame vakcinų naudos gavėjai.“

Kun. Ratuiste‘as taip pat paragino katalikus remti tyrimų organizacijas, užsiimančias etiškų alternatyvų paieška. Kaip pavyzdį jis nurodė Jono Pauliaus II medicininių tyrimų institutą (JAV), kuris jau ilgą laiką darbuojasi ieškodamas alternatyvų embrionų kamieninių ląstelių naudojimui ir šiuo metu kuria savo vakciną nuo COVID-19.

Kaip informuoja CNA (Catholic News Agency), kuriant „Pfizer-BioNTech“ ir „Moderna“ vakcinas ląstelių linijos, išvestos iš abortuotų kūdikių embrionų, buvo naudojamos vakcinų testavimo etape, tai, deja, šiuo metu yra plačiai taikoma farmacijos mokslo praktika. Tuo tarpu kuriant „The Johnson & Johnson“ ir „AstraZeneca“ vakcinas iš žmogaus embriono išvestos ląstelių linijos buvo naudojamos ne tik vakcinas testuojant, bet ir kituose jos vystymo etapuose, todėl kai kurie Amerikos vyskupai, esant galimybei rinktis, siūlo skiepytis „Pfizer-BioNTech“ ar „Moderna“ vakcinomis.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis