REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

JK gedi princo Philipo – Gitanas Nausėda ir pasaulio lyderiai pareiškė užuojautą karalienei Elžbietai II

ŠaltinisAFP-BNS, LRP

Penktadienį mirė britų karalienės Elizabeth II (Elzbietos II) 99 metų sutuoktinis princas Philipas (Filipas), pranešė Bakingamo rūmai.

„Su dideliu liūdesiu Jos Didenybė Karalienė praneša apie savo mylimo vyro, Jo Karališkosios Aukštybės, Edinburgo kunigaikščio princo Philipo, mirtį“, – sakoma pranešime.

„Jo Karališkoji Aukštybė šį rytą ramiai mirė Vindzoro pilyje“, – priduriama jame.

JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) pareiškė užuojautą monarchei dėl sutuoktinio mirties, pabrėždamas princo Philipo „ypatingą gyvenimą ir veiklą“.

Pasak premjero, Edinburgo kunigaikštis „pelnė ištisų kartų simpatijas“ namuose, Tautų Sandraugoje ir visame pasaulyje savo tarnyba Karališkajame jūrų laivyne ir po to ne vieną dešimtmetį būdamas Britanijos vyriausiu princu konsortu.

„Kaip tauta ir karalystė reiškiame dėkingumą už ypatingą princo Philipo, Edinburgo kunigaikščio, gyvenimą ir veiklą“, – sakė B. Johnsonas prie savo oficialios rezidencijos Dauningo gatvėje.

Opozicinės Leiboristų partijos lyderis Keiras Starmeris (Kiras Starmeris) vienas pirmųjų pareiškė užuojautą Elizabeth II, pabrėždamas ilgą princo Philipo darbą valstybės tarnyboje, pirmiausia – tarnaujant laivyne per Antrąjį pasaulinį karą, o vėliau – daugiau kaip 70 metų būnant monarchės sutuoktiniu.

Pirmiausia jis bus prisimenamas dėl savo ypatingo atsidavimo ir pasišventimo KaralieneI.

„Pirmiausia jis bus prisimenamas dėl savo ypatingo atsidavimo ir pasišventimo Karalienei“, – sakė K. Starmeris. 

„Ilgiau nei septynis dešimtmečius jis buvo greta jos. Jų santuoka tapo stiprybės, stabilumo ir vilties simboliu besikeičiančiame pasaulyje, ypač dabar, per pandemiją. Tai buvo partnerystė, įkvėpusi milijonus britų žmonių Britanijoje ir už jos ribų“, – sakė jis.  

Edinburgo kunigaikščio mirtis yra didžiulė netektis 94 metų monarchei, kuri kadaise apibūdino jį kaip savo „stiprybę ir ramstį visus šiuos metus“.

Princas Philipas, buvęs karinio jūrų laivyno karininkas, didžiąją savo gyvenimo dalį, kaip karalienės sutuoktinis, paskyrė labdaros darbams.

Vasario 16 dieną princas Philipas buvo paguldytas į ligoninę ir gydytas dėl senesnės širdies ligos bei kažkokios infekcijos. Po mėnesio jis grįžo namo.

Paskelbusi apie jo mirtį, BBC televizija sugrojo valstybės himną ir parodė karinę uniformą vilkinčio Philipo atvaizdą.

Birželio 10-ąją princui Philipui būtų sukakę 100 metų.

Lapkritį 73-iąsias vedybų metines atšventę karalienė Elizabeth II ir Philipas didžiąją pandemijos dalį praleido Vindzore dėl savo garbingo amžiaus.

Kunigaikštis ir karalienė sausį gavo po pirmąją skiepų nuo koronaviruso dozę.

Princas Philipas gimė Kerkyros (Korfu) saloje 1921 metų birželio 10 dieną ir buvo vienintelis Graikijos princo Andriejaus, Graikijos karaliaus Konstantino jaunesniojo brolio, ir vokiečių princesės Alice Battenberg (Alicijos Batenberg) sūnus.

Jis mokėsi Vokietijoje, Škotijoje, o vėliau – Karališkojo karinio jūrų laivyno koledže Dartmute. Su tuomet dar būsima karaliene Elizabeth II jis susituokė 1947 metais, likus penkeriems metams iki jos įžengimo į sostą. Pora susilaukė keturių vaikų. 

2017 metais Philipas nusprendė oficialiai užbaigti eiti savo karališkąsias pareigas, o karalienė palaikė šį jo sprendimą. Tačiau po to princas Philipas dalyvaudavo kai kuriuose šeimos renginiuose, pavyzdžiui vestuvėse.

Prezidentas Gitanas Nausėda pozuoja
LR prezidentas Gitanas Nausėda / „Facebook” nuotr.

Užuojautą pareiškė Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė užuojautą Karalienei Elžbietai II ir Jungtinės Karalystės žmonėms dėl Karalienės sutuoktinio Princo Filipo mirties.

„Su dideliu liūdesiu priimu žinią apie Princo Filipo mirtį. Tesiilsi Jo siela ramybėje. Reiškiu giliausią užuojautą Jungtinės Karalystės Karalienei Elžbietai II. Šią didžiulės netekties valandą Lietuva yra su Jumis ir Jungtinės Karalystės žmonėmis“, – užuojautoje rašo Lietuvos vadovas.

Šią didžiulės netekties valandą Lietuva yra su Jumis ir Jungtinės Karalystės žmonėmis.

Prezidentas savo užuojautoje prisiminė Karalienės Elžbietos ir Edinburgo hercogo vizitą į Lietuvą 2006 m., kurį tuometinis Lietuvos vadovas V. Adamkus įvardijo kaip istorinį. Vizitas sustiprino Lietuvos ir Jungtinės Karalystės politinius, ekonominius ir kultūrinius ryšius.

Užuojautą pareiškė ir Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen Seimo ir savo vardu reiškia užuojautą Jos Didenybei Karalienei Elžbietai II, Karališkajai šeimai ir visiems Jungtinės Karalystės žmonėms bei britų bendruomenei Lietuvoje dėl  Edinburgo hercogo princo Philipo netekties.

„Princas Philipas buvo vienas moderniosios, vakarietiškosios monarchijos kūrėjų, įprasminęs šias pareigas XX a. ir XXI a. bei įkvėpęs ne vieną britų, Tautų Sandraugos piliečių ir kitų žmonių, sekusių jį visame pasaulyje, kartą. Reiškiu nuoširdžią užuojautą Jos Didenybei Karalienei Elžbietai II, Karališkajai šeimai ir visiems Jungtinės Karalystės žmonėms bei linkiu stiprybės ir vienybės“, – teigė Seimo Pirmininkė.

Gedintieji princo Philipo deda gėles prie Bakingamo rūmų / REUTERS nuotr.

Pasaulio lyderiai reiškia užuojautą

Britanija

JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas (Borisas Džonsonas) pareiškė užuojautą monarchei dėl sutuoktinio mirties, pabrėždamas princo Philipo „ypatingą gyvenimą ir veiklą“.

Pasak premjero, Edinburgo kunigaikštis „pelnė ištisų kartų simpatijas“ namuose, Tautų Sandraugoje ir visame pasaulyje savo tarnyba Karališkajame jūrų laivyne ir po to ne vieną dešimtmetį būdamas Britanijos vyriausiu princu konsortu.

„Kaip tauta ir karalystė reiškiame dėkingumą už ypatingą princo Philipo, Edinburgo kunigaikščio, gyvenimą ir veiklą“, – sakė B. Johnsonas prie savo oficialios rezidencijos Dauningo gatvėje.

Buvęs JK premjeras Tony Blairas (Tonis Bleras), suvaidinęs svarbų vaidmenį po princesės Dianos tragiškos mirties 1997 metais, įvertino princo Philipo visuomeninę veiklą.

Pasak buvusio premjero, velionis karalienės Elizabeth II vyras buvo „įžvalgos, ryžto ir drąsos žmogus“. Jis gyrė jo labdaringą veiklą ir darbus aplinkos apsaugos srityje.

„Dažnai jis gerokai pralenkė savo laiką aplinkos apsaugos srityje, siekiant tarpkonfesinės santarvės ir… įkurdamas Edinburgo kunigaikščio apdovanojimą, kuris iki šiol išlieka viena novatoriškiausių ir veiksmingiausių jaunimo tobulėjimo programų visame pasaulyje“, – nurodė jis.

Airija

Airijos vyriausybės vadovas Michealas Martinas (Mikalas Martinas) penktadienį pranešė, kad pareiškė užuojautą karalienei Elizabeth II dėl jos sutuoktinio princo Philipo mirties.

Pasak M. Martino, jį „nuliūdino“ žinia apie princo Philipo mirtį.

„Šiuo metu mintimis ir maldomis esame su karaliene Elizabeth ir Jungtinės Karalystės žmonėmis“, – pridūrė jis.

Australija

Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas (Skotas Morisonas) nurodė iki pusės stiebo nuleisti vėliavas šalyje, pagerbiant atminimą penktadienį mirusio Didžiosios Britanijos princo Philipo (Filipo) – „įkūnijusio kartą, kurios mes daugiau nebepamatysime“. 

„Tautų Sandraugos šeima dalinasi liūdesiu dėl princo Philipo netekties ir kartu yra dėkinga už jo gyvenimą. Visi esantys čia, Australijoje, siunčia Dievo palaimos prašymą“, – sakoma jo pareiškime.

Karališkosios šeimos internetinis puslapis šiandien

Belgija

Belgijos karalius Philippe’as (Filipas) ir karalienė Mathilde (Matilda) tviteryje parašė esantys „labai nuliūdę“ dėl britų princo mirties.

„Norime pareikšti nuoširdžią užuojautą Jos Didenybei Karalienei, Britanijos karališkajai šeimai ir Jungtinės Karalystės žmonėms“, – sakoma jų žinutėje.

Europos Sąjunga

Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen (Urzula fon der Lajen) tviteryje paskelbė, kad ją „nuliūdino žinia apie Jo Karališkosios Aukštybės princo Philipo mirtį“.

„Norėčiau pareikšti nuoširdžią užuojautą Jos Didybei Karalienei, karališkajai šeimai ir Jungtinės Karalystės žmonėms šią labai liūdną dieną“, – pažymėjo EK vadovė.

Indija

Indijos ministras pirmininkas Narendra Modi (Narendra Modis) penktadienį atidavė pagarbą princo Philipo karinei karjerai ir visuomeniniam darbui.

„Mintimis esu su Britanijos žmonėmis ir karališkąja šeima, išėjus Jo Karališkajai Aukštybei princui Philipui, Edinburgo kunigaikščiui“, – parašė vienos iš Sandraugos šalių premjeras.

„Jis padarė išskirtinę karjerą kariuomenėje ir buvo daugybės visuomeninių iniciatyvų priešakyje. Tegul jo siela ilsisi ramybėje“, – parašė N. Modi.

Izraelis

Izraeliečių ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu (Benjaminas Netanjahus) pareiškė „didžiausią užuojautą“ karališkajai šeimai.

„Princas Philipas buvo patyręs valstybės tarnautojas; jo labai ilgėsis Izraelis ir visas pasaulis“, – parašė jis.

JAV

Buvęs JAV prezidentas George’as W. Bushas (Džordžas V. Bušas) penktadienį pareiškė užuojautą dėl princo Philipo mirties pripažindamas, kad jis „garbingai“ atstovavo šaliai.

„Per savo ilgą ir neprastą gyvenimą jis atsidavė visuomenei reikšmingiems darbams ir kitiems, – sakoma G. W. Busho pareiškime. – Jis garbingai atstovavo Jungtinei Karalystei ir suteikė beribės jėgos ir paramos suverenei.“

„Mums su Laura (Lora) teko laimė pasidžiaugti jo žavinga kompanija ir jo sąmoju, ir mes žinome, kaip labai jo trūks“, – nurodoma G. W. Busho pareiškime.

Kanada

Kanados ministras pirmininkas Justinas Trudeau (Džastinas Triudo) išreiškė „gilų liūdesį“ dėl Britanijos princo Philipo mirties, sakydamas, kad jis bus „mielai prisimenamas kaip konstanta mūsų karalienės gyvenime“.

„Princas Philipas buvo didelio tikslo ir įsitikinimų žmogus, kurį motyvavo pareigos kitiems jausmas“, – Tautų Sandraugai priklausančios Kanados vardu kalbėjo premjeras. Jis pridūrė, kad „kunigaikštis visuomet ieškodavo žmonėse gero ir kviesdavo juos siekti didesnių aukštumų“.

Kenija

Prezidentas Uhuru Kenyatta (Uhurus Kenjata) teigė, kad Edinburgo kunigaikštis buvo vienijanti asmenybė, ir pavadino jį „didžiu žmogumi“.

„Jo Karališkoji Aukštybė princas Philipas buvo iškilus šeimos vertybių ir britų žmonių, taip pat visos pasaulinės bendruomenės vienybės simbolis“, – sakė jis.

Philipo žmona Elizabeth tapo karaliene 1952 metais, kai jai viešint Kenijoje mirė jos tėvas.

Malta

Maltos premjeras Robertas Abela pareiškė esąs „labai nuliūdęs dėl princo Philipo, pavertusio Maltą savo namais ir taip dažnai čia grįždavusio, netekties“.

„Mūsų žmonės visada brangins jo atminimą. Nuoširdžiausia užuojauta Jos Didenybei Karalienei ir karališkajai šeimai“, – tviteryje paskelbė R. Abela.

Naujoji Zelandija

Naujosios Zelandijos premjerė Jacinda Ardern (Džasinda Ardern) savo ruožtu atkreipė dėmesį į princo artimus ryšius su jos šalimi, įskaitant tai, kad jis globojo Edinburgo kunigaikščio Hillary apdovanojimą – jaunimo pasiekimų programą, pavadintą Naujosios Zelandijos alpinisto sero Edmundo Hillary (Edmundo Hilario) garbei.

„Per daugiau nei penkiasdešimt šio apdovanojimo gyvavimo metų Naujojoje Zelandijoje tūkstančiai jaunų žmonių per programą įveikė gyvenimą keičiančius iššūkius“, – kalbėjo Naujosios Zelandijos premjerė.

Nyderlandai

Nyderlandų ministras pirmininkas Markas Rutte (Markas Riutė) perdavė užuojautą britų kolegai išgirdęs „liūdną žinią“ apie princo mirtį.

„Mūsų mintys ir užuojauta šiuo gedulo metu yra su Britanijos karališkąja šeima ir britų žmonėmis“, – sakė jis.

Rusija

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gyrė princą Philipą ir palinkėjo Elizabeth II „drąsos ir dvasios tvirtumo sunkios ir nepataisomos netekties akivaizdoje“.

„Jis teisėtai buvo gerbiamas tarp britų ir tarptautiniu mastu“, – Kremliaus pranešime cituojamas V. Putinas.

Švedija

Švedijos karalius Carlas XVI Gustafas (Karlas XVI Gustavas) pareiškė esąs „labai nuliūdęs“ dėl žinios, kad mirė Philipas, kurį jis pavadino „puikiu ilgamečiu mūsų šeimos draugu“, ir pridūrė, jog šiuos „santykius labai vertinome“.

„Jo tarnyba savo šaliai ir toliau įkvėps mus visus“, – pareiškime nurodė monarchas.

 Ukraina

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis išreiškė užuojautą, sakydamas, kad jo mirtis yra „nepataisoma netektis“.

„Ukraina liūdi kartu su Didžiąja Britanija. Princas Filipas nugyveno puikų gyvenimą, kad tarnautų savo tautai ir būtų pavyzdys ateities kartoms“, – sakė ukrainiečių lyderis.

UNESCO

UNESCO vadovė Audrey Azoulay (Odri Azulė) pareiškė „nuoširdžią užuojautą“ karališkajai šeimai ir Jungtinei Karalystei dėl Philipo mirties.

„Jo Karališkoji Aukštybė Philipas buvo Anglijos šiuolaikinės istorijos ramstis ir uolus veiksmų dėl planetos šalininkas, skyręs Edinburgo kunigaikščio gamtos apsaugos apdovanojimą. Jo mums trūks, – tviteryje paskelbė A. Azoulay.

Vokietija

Su liūdesiu žinią apie princo netektį pasitikusi Vokietija penktadienį jį pavadino Jungtinei Karalystei ištikimu tarnu.

„Mes giliai nuliūdę dėl Karališkosios Aukštybės princo Philipo mirties. Mintimis ir maldomis esme su karališkąja šeima, Sandraugos žmonėmis ir visais, kas jį labai mylėjo“, – parašė užsienio reikalų ministras Heiko Maasas (Heikas Masas) socialiniame tinkle „Twitter“.

„Jis nugyveno ilgą gyvenimą, tarnaudamas savo šaliai“, – pridūrė jis. 

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte