Irena Eglė Laumenskaitė. „Kas ne prieš mus, tas su mumis“…

Tai nėra tiksli Morkaus evangelijos eilutės citata, tačiau aiškiau išreiškia mintį. Taip rašau, svarstydama mūsų, katalikų, viešai išreikštą išankstinį požiūrį į Šeimos gynimo maršą.

Dabar, kai jis jau įvyko ir matėme jo vyksmą, kalbas ir žmonių pakilumą, kategoriškas atsiribojimas nuo jo tarsi „pakibo ore“. Tačiau kalbu ne apie tai, jog toks atsiribojimas buvo ar nebuvo pagrįstas, girdint ką ir kaip savo metu jo organizatoriai kalbėjo.

Taip, pagrindo abejojimui buvo. Tačiau, tuo reiškėsi labiau politinė maršui nepritariančiųjų pozicija. Suprantama, kad ją asmeniškai išsakė abu arkivyskupai, nes Šeimų gynimo maršas kaip protestas turėjo politinius reikalavimus, o Bažnyčia nėra politinė organizacija. Savo nepritariančią politinę poziciją iš anksto išreiškė ir partijos, kurios baiminosi ir dėl galimų susipriešinimų, bet ne mažiau dėl naujos neapibrėžtos politinės jėgos įsiveržimo. 

Bažnyčia teigia ir gina šeimą kaip visuomenės ir valstybės pagrindą. Suprantama, jog remdamasi tikėjimu Dievo pagalba, Bažnyčia pirmiausia pakvietė maldos tiltui už šeimą, ir nemanykime, kad ši malda neturėjo įtakos. Daug kas meldėsi, nes jautė, kad arba dabar tauta išdrįs pareikšti savo konstitucinę valią, arba mūsų gyvenimą užvaldys politinės jėgos, kurių sprendimams daugelis nepritaria.

Bet kai pamatėme daugelio žmonių palaikymą, didžiule kolona vykstančiųjų sveikinimus nuo tiltų ir pakelėje, pačių maršo dalyvių veidus ir pasisakymus, santarvės ir ramaus tvirtumo liudijimą Vingio parke bei tam renginiui talkinusius policininkus, iškyla ir kitas klausimas. Partijos jį spręs savaip, bet kaip ateityje reaguoti Bažnyčiai? Ar gilus tikėjimas ir sutaikinantis vaidmuo, kurį Sąjūdžio pradžioje aiškiai išsakė kardinolas Vincentas Sladkevičius, tegali pasireikšti vien malda?

Gal mums reikėtų permąstyti šią situaciją ir Bažnyčios vaidmenį kiek plačiau, nei vien susitelkiant į maldą?

Tam, kad žmonės, kurių dauguma katalikai, nenusivylė Bažnyčios pozicija, padėjo kelių dvasininkų drąsa ir pasitikėjimas, jog galima pakviesti žmones savo poziciją reikšti pagarbiai – padėti patarimais, net buvusiomis raiškos klaidomis (br. Pauliaus Vaineikio OFM pernelyg drastiškas kalbėjimas  moksleiviams, iššaukęs jų nepritarimą, galėjo būti ir perspėjimas organizatoriams valdyti savo retoriką), o taip pat ir palaikymu, kurį išreiškė vyskupas emeritas Jonas Kauneckas bei ne tiek tiesiogiai kardinolas Sigitas Tamkevičius (jų pogrindinio pasipriešinimo patirtis čia buvo svari). Ne vieną mūsų palietė tai, kad kariuomenės kapelionas Arnoldas Valkauskas atvyko į Vingio parką kaip kunigas, pakviečiantis dvasiniam atgimimui pradėti renginį paprasta malda, kad Jėzus galia ir ramybė mums talkintų.

Tuomet man ir suskambo tos Morkaus evangelijos eilutės, kur Jėzus, reaguodamas į mokinių išreikštą nepasitenkinimą, kad kažkas Jo vardu išvarinėja demonus, bet nepanoro eiti su jais, atsako: „Nedrauskite jam! Nėra tokio, kuris mano vardu darytų stebuklus ir galėtų čia pat blogai apie mane kalbėti. Kas ne prieš mus, tas už mus!“ (Mk 9, 40) Gal mums reikėtų permąstyti šią situaciją ir Bažnyčios vaidmenį kiek plačiau, nei vien susitelkiant į maldą?

Pagarbus santykis, tikėjimo liudijimas, argumentai ir pagalba gali padėti žmonėms ne tik tvirtėti tikėjime, bet ir atsigręžti į jį, kai pasimetimas, nuovargis ir nepasitikėjimas juos „užveria“. Tai svarbu tiek asmeniniuose pokalbiuose, tiek ir viešajame gyvenime, kurio Bažnyčia neturėtų šalintis.  

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

25 KOMENTARAI

 1. Deja Baznycia yra politine organizacija kaip institucija ir su savo ideologija, o laumenskaite nusirase is didelio rasto ir ambiciju.

 2. Vietos Bažnyčia(‘feodalai’) dabar susitelkusi į pinigus, kurių trūksta, kuras irgi pabrango, pajamos neindeksuojamos, žmonės aukoja pagal išgales, vietomis klebonai priversti nustatinėti tarifus už patarnavimus, rinkliavų ‘reketas’ kurijai irgi ne vieną smaugia.

 3. Ačiū kun. Grigui ir Valkauskui!

  Antraip būtume meldęsi latviškai . Kas irgi yra Šv. Dvasios dovana.

  Ačiū braliukams

  Bunda jau Latvija

 4. Galės vėl kunigai greitai imti šautuvus, ir kaip nesenais laikais rūsiuose traukti kitatikius ir šaudyti su kitais Lietuvos naciais.

 5. Ar organizatoriai kalbėjo ką nors apie tai kaip pagerinti šeimų gyveimą? Kaip sustiprinti tradicinę šeimą?

  Vien kas skambėjo iš jų lūpų tai propoganda ir neapykanta, neįgyvendintos politinės svajonės. Nustokit tikėti tuščiais pažadais, ypač iš tokių padugnių kaip organizatoriai maršo.

 6. Iš Vilniaus Bernardinų parapijos dėl organizuojamos stovyklos, kur labai suglumino dėl reikalavimo turėti „Galimybių pasą“ bei siūlymu gyventi su kitomis šeimomis, nes to dar nebuvo: Mielieji stovyklautojai,
  Kadangi užsiregistravusių į parapijos stovyklą yra daugiau nei stovyklavietėje esamų vietų kambariuose, parapijiečius jau tenka registruoti į „rezervinį“ sąrašą. Jie pateks į stovyklą tik tuo atveju, jei kas nors atšauks savo registracijas. Stovyklos organizacinė komanda LABAI prašo visų užsiregistravusiųjų į stovyklą iki gegužės 22 d. patvirtinti savo registraciją pervedant auką į parapijos sąskaitą :VILNIAUS ŠV. PRANCIŠKAUS ASYŽIEČIO PARAPIJA (gavėjas), a/s LT30 7300 0101 3343 9118, bankas SWEDBANK AB. Mokėjimo paskirtis: „Auka už stovyklą“ ir stovyklautojo vardas, pavardė. Jei aukosite už kitą asmenį, nurodykite už kurį asmenį aukojate.
  Jei iki gegužės 22 d. to nepadarysite, manysime, kad dėl kokių nors priežasčių persigalvojote ir užleidžiate savo vietą stovykloje už brūkšnio likusiems parapijiečiams. Šis prašymas negalioja tiems, kurie jau yra pervedę auką už stovyklą ir gavę patvirtinimą, kad esate užsiregistravę.
  Norime patikslinti informaciją dėl stovyklavimo sąlygų. Miegamų vietų stovyklavietėje yra apie 120, tačiau labai nedaug – dviviečių ir triviečių kambarių (dvigubai mažiau nei norinčių būtent tokiuose kambariuose gyventi). Tad kai kuriems teks gyventi kiek neįprastai, laikinai priimant į savo šeimas po dar vieną parapijietį (-tę) arba dviems šeimoms kooperuojantis į keturvietį, penkiavietį kambarį. Esame krikščionių bendruomenė, parapijos stovykla – mus vienijanti šventė, kurioje darsyk kartosime pakantumo, tolerancijos, meilės savo artimui pamokas, bandydami gyventi tuo, kuo tikime. Beje, jei dėl šios informacijos persigalvosite ir nuspręsite gyventi savo atsivežtoje palapinėje, kurioje tikrai gyvensite po vieną, po du, po tris – vietų stovyklos palapinių miestelyje dar yra.
  Stovyklos organizacinė komanda nori pažymėti, jog stovykla vyks laikantis VISŲ tuo metu galiosiančių Vyriausybės nutarimų dėl renginių organizavimo ir bendrų susibūrimų. Gegužės 24 d. Lietuvoje įsigalios Galimybių pasas. Iš dabar turimos informacijos apie šio dokumento reglamentavimą, aišku, kad į stovyklą teks atvykti turint šį dokumentą ir neturėsime teisės priimti neturinčio Galimybių paso. Stovykla yra ne tik renginys, bet ir beveik 5 dienas ir naktis truksiantis beveik pusantro šimto žmonių buvimas drauge, tad privalome užtikrinti visų Jūsų saugumą.
  Organizacinės komandos vardu –
  Sigita+Alvydas

 7. Didysis. Seimu zygis labai pavyko. Dekui organizatoriams ir dalyviams. Lietuva. Lenkija
  Latvija bumda. Turkija atsisako. Sambulo konvencijos. Mes lankysime. R. Dambrausko koncertus. Protingas. A. Valinskas neapsmeize sio. Seimu zygio nes jo seima.tradicine. didele meile davo zmonai. Imgai. Visiems geros sveikatos.laimes limkiu.

 8. Ačiū autorei. patiko klausimas, ar padėti /taikinti galime tik malda. Deja, tenka su liūdesiu konstatuoti, kad dauguma (mano pažįstamų ) katalikų tik tiek tedaro – meldžiasi. O kartais reikėtų, kad pasidomėtų, pakalbintų, pabūtų drauge, padėtų darbuose. Tada bendrystė didėtų, tarpusavio vienybė rastųsi. Gi kartais atrodo, kad malda yra skydas atsiginti nuo brolių / sesių.

 9. Mielieji gyvenkit savo gyvenimą, bet savo peršamas “ teisybes “ mintis …pasilikit sau … nes kiekvienas supranta gyvenimą pagal save ir jis yra toks priimtinas kiekvienam savaip

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis