Grigališkojo choralo savaitė Marijampolėje – tradicija ir tęstinumas

Jau penkioliktą kartą Vilniaus Šv. Kazimiero grigališkojo choralo studija rengia grigališkojo choralo vasaros kursus, kuriuose laukiami visi grigališkojo choralo mėgėjai ir puoselėtojai. Kursai turėtų vykti rugpjūčio 1–8 dienomis Marijampolėje. Registracija į juos jau pradėta.

Nuo 2011 metų palaimintojo arkivyskupo Jurgio Matulaičio mieste organizuojama kasmetinė grigališkojo choralo entuziastų stovykla jau tapo gražia šio miesto kultūrine tradicija. Šiemet Savaitė rengiama nelengvomis pandemijos sąlygomis, kasdien sekant pranešimus apie viruso plitimo mastą ir viliantis, kad dauguma ribojimų rugpjūčio mėnesį jau bus sušvelninti arba panaikinti, ir choralo giedotojai galės tęsti tradiciją ir laisvai susirinkti „Aukščiausiojo globoje“. Ir tai ne metafora. Tai – šiųmetės Grigališkojo choralo savaitės obalsis arba moto, paremtas 90 psalmės žodžiais: „Kas gyvena Aukščiausiojo pastogėj, kas pasilieka Visagalio pavėsy, sakys Viešpačiui: „Mano Dieve, mano prieglauda ir tvirtove, tavimi pasikliauju!“.

Šių metų kursų vyriausioji mokytoja ir choro vadovė – mokytoja iš Lenkijos, hab. dr. Susi Ferfoglia. Iš Goricijos (Italija) kilusi sesuo vienuolė persikėlė į Lenkiją, kur 2005 m. Krokuvos muzikos akademijoje baigė vargonų specialybę, o Aukštesniojoje filosofijos ir pedagogikos mokykloje „Ignatianum“ – pedagogiką. 2006 m. Jogailaičių universitete apgynė kultūros filosofijos srities daktaro disertaciją. Jos habilitacijos tema – „Mišios alternatim italų ir prancūzų XVII a. liturginėje muzikoje“, darbą apgynė Krokuvos muzikos akademijos Instrumentiniame fakultete. 2019 m. Lugano „Conservatorio di Musica della Svizzera Italiana“ (Šveicarija) įgijo grigališkojo choralo semiologijos ir paleografijos specializaciją. Šiuo metu S. Ferfoglia yra Popiežiškojo Jono Pauliaus II universiteto Krokuvoje bažnytinės muzikos katedros vedėja. 2007 m. įkūrė moterų vokalinę grupę „Flores Rosarum“, kuri atlieka šv. Hildegardos iš Bingeno kūrybą bei lenkų senąją monodinę muziką. Už savo pedagoginę, mokslinę ir muzikinę veiklą Lenkijos Respublikos Prezidento apdovanota Auksiniu nuopelnų kryžiumi.

Sesuo Susi Ferfoglia Marijampolėje ves teorines paskaitas ir praktinius choralo giedojimo užsiėmimus bei repeticijas, parengs jungtinį dalyvių chorą „Cantores Montis Pacis“  rugpjūčio 7 d. vyksiančiam baigiamajam Savaitės koncertui Marijampolės bazilikoje.      

Akimirka iš vasaros kursų / Organizatorių nuotr.

Šiųmečiuose kursuose taip pat dėstys nuolatinis savaitės kursų mokytojas ir choralistų draugas iš Lenkijos kun. dr. Mariuszas Białkowskis, grigališkojo choralo savaičių Marijampolėje 2014–2019 m. dėstytojas ir dvasios tėvas, puikus liturgijos žinovas kun. Kęstutis Palikša, „Schola Gregoriana Vilnensis“ choro nariai dr. Giedrius Tamaševičius, Daina Adamkevičiūtė ir Živilė Stonytė-Tamaševičienė.

Savaitės metu vargonuos ir baigiamajame koncerte Marijampolės bazilikoje dalyvaus vargonininkė, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos magistrantė Eglė Maciukevičiūtė. Ji yra „Jaunojo vargonininko“ konkurso Kaune (2015) ir Jono Žuko jaunųjų vargonininkų konkurso Vilniuje (2016) laureatė. Koncertavo Vilniaus arkikatedroje bazilikoje, Vilniaus Šv. Kazimiero bažnyčioje, Vilniaus Evangelikų liuteronų bažnyčioje, Vilniaus Šv. Kryžiaus bažnyčioje, Klaipėdos Pranciškaus Asyžiečio koplyčioje ir kitur. Nuo 2017 m. yra Vilniaus Šv. Kryžiaus bažnyčios vargonininkė ir stačiatikių Vilniaus Šv. Dvasios vienuolyno Arkivyskupo choro choristė.

Kursuose Marijampolėje kviečiami dalyvauti visi grigališkojo choralo mėgėjai, patyrę ir pradedantieji: muzikos mokytojai, vargonininkai, bažnyčių choristai, kiti besidomintys šiuo unikaliu viduramžių muzikos paveldu ir liturginiu giedojimu. Savaitės programa formuojama iš dviejų esminių dėmenų: teorinių studijų (paskaitų, seminarų) ir praktinio giedojimo (repeticijos, giedojimas liturgijoje). Daug dėmesio šią savaitę skiriama ir dvasiniam ugdymui ar tiesiog dvasinei ir fizinei rekreacijai.

Savaitės metu dalyviams bus surengta vienos dienos išvyka į Šv. Benedikto vienuolyną Palendriuose. Čia drauge su broliais benediktinais bus giedamos liturginės valandos, vyks Mišios, broliai skaitys paskaitas aktualiomis dvasinio gyvenimo temomis.

Akimirka iš vasaros kursų / Organizatorių nuotr.

Savaitės dalyviai gyvens ir mokysis istoriniame Marijampolės Marijonų vienuolyne (Vilkaviškio vyskupijos pastoraciniame centre). Baigusiems šiuos kursus bus išduoti diplomai.

Savaitės studijas, kaip ir kasmet, vainikuos vieši renginiai, į kuriuos kviečiami visi norintieji ir mėgstantys grigališkąjį choralą ir katalikiškąją liturgiją. Rugpjūčio 7 d., šeštadienį, 19 val. Marijampolės bazilikoje vyks jungtinio savaitės dalyvių choro „Cantores Montis Pacis“ (dir. Susi Ferfoglia) ir vargonininkės Eglės Maciukevičiūtės koncertas. O rugpjūčio 8 d., sekmadienį, 12 val. Marijampolės bazilikoje vyks Mišios, kuriose giedos Savaitės dalyviai, vargonuos E. Maciukevičiūtė.

Visa informacija apie Savaitę skelbiama inerneto svetainėje gregoriana.lt (čia galima užpildyti dalyvio anketą, išankstinė registracija būtina!). Aktualijų publikacija.

Grigališkojo choralo savaitę Marijampolėje remia Lietuvos kultūros taryba.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

1 KOMENTARAS

  1. Grigaliskasis choralas – nenukonkuruojamas jokios kitos muzikos. Klausyciau ir klausyciau. Geresnio budo Dievui pagarbinti audialiai kazin ar galima rasti..
    Gaila, kad per Marijos radija ji isgirsti – retas dziaugsmas. Apie baznycias net nekalbu. O galetu klebonai pasirupinti ir sutelkti norincius slovinti Dieva butent siuo budu. Kursai, mokymai yra, o vietos entuziastu – nelabai. (Gal cia tik man taip pasitaike susidaryti tokia nuomone?)

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis