Gili ekonominė krizė negailestingai palies kiekvieną šeimą – šeimų NVO

Birželio 16 d. trylika šeimas atstovaujančių organizacijų (toliau – NVO) viešu laišku kreipėsi į Seimo narius, Vyriausybę, prezidentą Gitaną Nausėdą, kviesdamos visus Seimo narius gerbti demokratijos bei atsakingo valdymo principus ir susitelkti į ekonominių ir socialinių problemų sprendimą šalyje.

Šeimas ginančios organizacijos pastebi – Ukrainos karo akivaizdoje Lietuvos šeimos išgyvena didžiulį nerimą ir netikrumą dėl ateities.

Šeimas atstovaujančios organizacijos prašo Seimą besibaigiančioje pavasario sesijoje atsisakyti visuomenę skaldančių įstatymų projektų ir visą dėmesį skirti būtiniausių, neatidėliotinų socialinių ir ekonominių klausimų sprendimui: mažinti PVM maistui, akcizus kurui, didinti vaiko pinigus, sulyginti NPD ir MMA, didinti viešajam sektoriui taikomą bazinį dydį, priimti sprendimą nepasiturintiems Lietuvos gyventojams skirti vienkartines 100 eurų išmokas, priimti šalies prezidento pateiktus teisės aktus, įgalinančius palankesnį vietos savivaldos finansavimą ir kitiems sprendimams, būtiniems šiuo laikotarpiu kiekvienai šeimai.

Tėvai – pagrįstoje baimėje

„Didžiausia visoje Europos sąjungoje infliacija sąlygoja žaibiškai augančias maisto, kuro ir kitų energetikos išteklių bei būtinųjų prekių kainas. Tėvams kyla pagrįsta baimė, ar užteks jų uždirbamų lėšų šeimos būtiniesiems poreikiams užtikrinti – būsto išlaikymui, kurui, maistui, vaikų ugdymui ir jų poreikiams. Gili ekonominė krizė negailestingai palies kiekvieną šeimą“, – teigiama pranešime.

Šeimų NVO primena: LR nacionalinio saugumo pagrindų įstatymas skelbia: „Valstybė privalo užtikrinti lietuvių tautos ilgalaikių gyvybinių interesų apsaugą saugodama Lietuvos teritorijos vientisumą, kalbą, etninę kultūrą, kultūros savitumą ir papročius, kultūros paveldą ir puoselėdama tradicinę šeimą.“

Jos įspėja, kad Statistikos departamento skelbiami duomenys rodo gilią demografinę krizę. Pavyzdžiui, pernai fiksuotas didžiausias mirtingumas ir mažiausias gimstamumas per 60 metų.

„Atsižvelgiant į LR piliečių emigracijos mastą ir kartų kaitos neužtikrinantį gimstamumą, nesunku numatyti, kad tai neigiamai atsilieps šalies ekonomikai, socialinės apsaugos sistemai ir visai tolimesnei Lietuvos valstybės raidai“ – sako šeimų NVO.

Dirbančioms šeimos – didžiausias krūvis pandemijos metu

„Kad šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas, skelbia Lietuvos Respublikos konstitucijos 38 straipsnis. Tą patvirtina Lietuvos piliečiai asmeniniais kasdienio gyvenimo pavyzdžiais. Būtent dirbančioms šeimoms pagrindinis krūvis teko pandemijos metais: šeimos mokė, gydė, slaugė, rūpinosi kitais savanoriaudami ir aukodami pačių uždirbtus pinigus. Šeimos nedvejodamos solidarizavosi su broliais ir sesėmis ukrainiečiais, išgyvenančiais karo baisumus: juos priėmė savo namuose, nuolat aukoja ir kaip išgalėdami remia nuo pat Rusijos agresijos pradžios. Tai sąžiningai dirbančių ir kantriai mokančių valstybei vis didėjančias mokestines prievoles žmonių kasdienybė“, – pranešime pasakojama apie šeimų indėlį į visų gerovę.   

Būtent dirbančioms šeimoms pagrindinis krūvis teko pandemijos metais.

Šeimas ginančios organizacijos klausia: „Klausimas, kokio dėmesio Lietuvos šeimos – visuomenės ir valstybės pagrindas – susilaukia iš valdančiosios daugumos? Pastebima tendencija, kai vietoj pagarbos ir pagalbos, kurios turėtų pelnytai (užsitarnautai) sulaukti šeimos, kai mokesčių pavidalu suneša savo šeimos pinigus į valstybės biudžetą, jos vis dažniau iš valstybės gauna kontrolę ir nugalinimą“.

Arogancijos, skaldymo ir marginalizavimo metodai

Organizacijas neramina ir tai, kad marginalizuojama daugiau nei 70 proc. šalies gyventojų, pasisakančių už prigimtines šeimos vertybes (2021 m. sausio (Norstat LT, N-1000; Baltijos tyrimai, N-529), 2022 m. kovo (Vilmorus, N-1005) tyrimas).

„Viešojoje erdvėje vyrauja nuomonė, stebuklingai sutampanti su valdančiosios daugumos atstovaujama nuomone. Visi, tiek politikai, tiek kiti asmenys ar organizacijos, nesutinkančios su priimamais sprendimais itin greitai apkaltinami darbu Kremliui, apšaukiami „maršistais“, homofobais ir panašiai, užsiundomi tyrėjais, diskredituojami spaudoje. Šeimas atstovaujančios nevyriausybinės organizacijos diskriminuojamos nacionalinių radijo ir televizijos programų transliuotojo – tai precedento neturintis reiškinys demokratiškoje, laisvoje ir nepriklausomoje valstybėje“, – dalinasi organizacijos apie skaudulius.

„Šalis susiduria su neregėtais ekonominiais ir socialiniais iššūkiais. Ir nors valdančioji koalicija bando rūpintis šalies gynybos klausimais, sienos apsauga, tačiau išskirtinai pagrindinis dėmesys sutelkiamas į vienos mažos visuomenės grupės ideologinių interesų gynimą, teigia organizacijos, paminėdamos ir daugybę visuomenę kiršinančių valdančiųjų projektų.

Jos ragina valdančiuosius „arogancijos, skaldymo ir marginalizavimo metodus keisti į pagarbaus dialogo, atidaus klausymo ir įsiklausymo bei supratimo ir empatijos kalbą“.

„Kiekvienas vėluojantis sprendimas atsiliepia visuomenės ir šeimų gerovei, todėl yra linkusios palaikyti visas – tiek pozicijos, tiek opozicijos pastangas eiti dialogo ir susitaikinimo keliu“, – pabrėžia NVO.

Valdantieji raginami įsiklausyti į opozicijos pareiškimą dėl valstybėje susidariusios situacijos ir demokratijos principo pažeidimo Seime ir išgirsti jame surašytus konstruktyvius pasiūlymus.

Kreipimąsi pasirašė tokios organizacijos, kaip Nacionalinės šeimų ir tėvų asociacija, VšĮ Laisvos visuomenės institutas, Daugiavaikių šeimų asociacija MES, Šiaulių Apskrities Cerebrinio Paralyžiaus Asociacija, Asociacija Lietuvos tėvų forumas, Asociacija „Šviesos kampelis“, VšĮ Akademija gamtoje, VšĮ Ugdymosi erdvė „Ąžuolynas“, VŠĮ „Basos mamos“, Sąjunga „Vardan šeimos“, Šiaulių verslininkų ir vadybininkų draugija, Rėkyvos gyvenvietės bendruomenė, Rengimo šeimai asociacija.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

8 KOMENTARAI

  1. Kol jie taško lėšas, kurias visi gražinsime mokesčiais, šeimos amortizuoja visas negandas savo jėgomis.

    • Anonime, neapsimetinėkit, kad nesuprantat. 1. Žmonės ėda dėl streso ir nevilties, nes suvokia, kad nei namo pasistatyti niekad neišgalės, nei šeimos sukurti ir išlaikyti; 2. Metriniai pilvai tada ir užauga, kai neturi savo namo, kuriame (jo kieme/sode) galėtumei darbuotis ir džiaugtis, nes parėjus iš darbo tenka sėdėti miniatiūriniame butuke, kuriame nieko nepaveiksi (tik televizorių žiūrėsi).

  2. Anonime, dar pasakykit, kad tai ne dabartinė valdžia stabdė verslus, bankrotino, atleidinėjo žmones iš įstaigų, atėmė teisę gauti med. paslaugas, luošino vaikus ir paauglius – dėl savo sugalvotos „baisiosios mirtinosios kinietiškos coronos“. Ekonomika pradėjo sparčiai smukti dar prieš karą – butent dėl tokios dabartinės sumautos valdžios politikos.

  3. Sakote „visas pasaulis nepalyginamai griežčiau kovojo su corona“? Kovojo, kovojo. Tik ne su korona, kuri tebuvo labai patogi (ir SUPLANUOTA). Su savais piliečiais, savom visuomenėm. Atvirai pamindami Konstituciją, žmogaus teises ir blaivų protą. Ir įsidėmėkite – visi, visas pasaulis sinchroniškai, pagal tų pačių dirigentų lazdelės mostus. Puikus Naujas Pasaulis jau prie slenksčio. Už jį kovotojai ir kovojo, ir toliau dar nuožmiau kovos. Mūsų Lietuva, kaip visada, nėrėsi ir nersis iš kailio, kad tik pasirodytų kuo uolesnė nurodymų vykdytoja… kol kas sekėsi.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS, PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte