Generalinis komisaras R. Požėla: prieš protestus policija aptvers Seimą tvora

ŠaltinisBNS

Policija planuoja pažymėti atstumą, kurio privalu laikytis nuo Seimo ir kitų institucijų, kalbėdamas apie pamokas, išmoktas po riaušėmis virtusio mitingo prie parlamento, sako generalinis komisaras Renatas Požėla.

„Policija imsis priemonių, kad šis perimetras būtų pažymimas techninėmis priemonėmis – mes tai planuojame, mes tam ruošiamės. Tai bus akivaizdu, iki kur galima prieiti, o kur jau yra riba, kur, deja, ji yra saugoma įstatymo“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė komisaras.

„Tą pačią situaciją matome ir prie kitų objektų – valstybės institucijų, kur yra griežtas įpareigojimas laikytis 75 metrų“, – pridūrė jis.

Policijos vadovas teigė, jog prieš protesto renginius policija planuoja aptverti parlamentą tvora.

Kaip pranešė Vidaus reikalų ministerija, ateityje ekstremaliosios situacijos laikotarpiu vykstantys masiniai žmonių susibūrimai (protestai) bus vertinami kaip aukštos rizikos renginiai, todėl išduodant leidimus mitingams policijai bus atstovaujama aukštesniu lygmeniu.

R. Požėla pabrėžia, jog, policijos vertinimu, kelių tūkstančių žmonių renginiai prie parlamento neturėtų vykti, net tam nėra pakankamai vietos.

„Mūsų įsitikinimu, dideli renginiai, kuriuose ruošiasi dalyvauti daugiatūkstantinės minios, vis tik prie Seimo yra negalimi dėl to, kad tiesiog fiziškai ten nėra vietos“, – teigė jis.

Renginių metu iš anksto numatytos papildomos Viešojo saugumo tarnybos ir kitų teisėsaugos institucijų pajėgos.

Jungtinės pareigūnų pajėgos vaiko ir sulaiko riaušininkus prie Seimo rugpjūčio 10 d. / BNS nuotr.

Pristatė išmoktas pamokas

Policijos departamento ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) vadovai ketvirtadienį vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei pristatė rugpjūčio 10 dieną prie Seimo vykusio mitingo, vėliau peraugusio į riaušes, analizę. Pareigūnai taip pat pateikė išvadas ir taktinius sprendimus, kaip ateityje rizikinguose masiniuose renginiuose bus užtikrinama viešoji tvarka ir saugumas.

Kaip spaudos konferencijoje pranešė vidaus reikalų ministrė, daroma išvada, kad rugpjūčio 10 dieną pareigūnų veiksmai buvo adekvatūs tuo metu turėtai informacijai ir susiklosčiusiai situacijai, kritinių klaidų išvengta.

„Vertinant pačią situaciją, turėčiau pasakyti, kad pareigūnų veiksmai buvo adekvatūs tai pačiai esamai situacijai ir turimai informacijai. Kritinių klaidų buvo išvengta. Mes matome, kad taip pat buvo išvengta civilių aukų“, – sakė ji.

Vidaus reikalų ministerijos duomenimis, prie Seimo dirbo 270 policijos ir 184 VST pareigūnai.

Policijos generalinis komisaras teigė, kad malšinant riaušes buvo pasirinktas skandinaviškas modelis, vadovaujamasi efektyviausia tarptautine praktika – visomis įmanomomis priemonėmis stengtasi neeskaluoti situacijos, viešajai tvarkai užtikrinti naudotos dialogo grupės ir kitos taikios priemonės vengiant jėgos. Šis modelis bus taikomas ir ateityje.

„Tikslas yra nenaudojant jokių papildomų prievartos priemonių užtikrinti viešąją tvarką ir saugumą“, – sakė ministrė.

Jos teigimu, konstatuota, jog institucijoms pritrūko bendradarbiavimo, tačiau bus siekiama, kad ateityje tai nepasikartotų.

„Mes labai atidžiai stebime situaciją – tiek geopolitinius procesus, tiek žvalgybinę informaciją gauname ir tikrai pagal tai reaguojame, priimame sprendimus. Veikia Jungtinis situacijų valdymo centras, kuris 24 valandas per parą dirba ir, vertindamas ir analizuodamas situaciją, teikia tam tikras rekomendacijas“, – kalbėjo A. Bilotaitė.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė / BNS nuotr.

Parengtyje bus daugiau pareigūnų

R. Požėla teigė, kad teisėsaugos institucijos kai kuriuos dalykus įvertino „pakankamai savikritiškai“. Jis teigė, kad buvo sprendžiama, kaip ateityje išvengti situacijos, kai taikiniu riaušėse tampa žiniasklaidos priemonių atstovai, Seimo nariai ar „visi kiti, kurie turi kitokią nuomonę“.

„Reikia pripažinti, kad ta situacija, kuri susiklostė tuo metu, tuo laikotarpiu, kai baigėsi vienas renginys ir tas laikotarpis iki aktyvios policijos intervencijos fazės, tai mūsų netenkino, turbūt kaip ir visų kitų netenkino“, – kalbėjo generalinis komisaras.

Be to, pasak jo, buvo sprendžiama, kaip užkardyti pareigūnų sužalojimus.

„Tas skaičius pareigūnų, kurie buvo sužaloti – teigiamai tų dalykų mes negalėjome įvertinti“, – pabrėžė jis.

R. Požėlos teigimu, institucijos išmoko šią pamoką, jog svarbu visada turėti pasiruošusių pareigūnų, galinčių veikti net ir kritinėmis situacijomis.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad pareigūnai renginio metu matė ženklus, kad gali kilti neramumai, vertino rizikas ir pareigūnų skaičius buvo nuosekliai didinamas.

„Tačiau kai atėjo tam tikras momentas ir kai supratome, kad vis tik bus reikalinga vykdyti specialią policijos operaciją, mums reikėjo dar daugiau pareigūnų ir būtent pareigūnų, kurie yra parengti vykdyti tam tikras intervencijas“, – kalbėjo komisaras.

„Išmokta pamoka – kad mes pasitelksime ir kitų teritorinių policijos įstaigų pareigūnus, kad policija galėtų kartu su savo partneriais veikti nenutrūkstamai, kai to reikalauja situacija“, – teigė jis.

Mitinguotojai priartėjo prie Seimo
Mitinguotojai priartėjo prie Seimo mitingo metu / BNS nuotr.

Vertina grėsmes

Pasak R. Požėlos, nuo praeitos savaitės didesni pajėgumai stebi socialinę erdvę ir informuoja institucijų bei politinius vadovus, siekiant numatyti galimas grėsmes.

Pareigūnai taip pat žada ateityje prieš rizikų keliančius renginius pristatyti konkretų pasirengimo planą politiniams vadovams.

Policijos generalinis komisaras taip pat teigė, kad per panašius renginius ateityje bus pasirūpinta ir žurnalistų saugumu. 

„Policija įsipareigojo žurnalistams nustatyti vadinamąsias saugumo zonas, kur žurnalistai iš ten galėtų saugiai fiksuoti, stebėti renginius, dirbti savo darbą susikeliant medžiagą, nuotraukas ir visa kita“, – teigė R. Požėla.

„Aš tikiuosi, kad bendromis pastangomis žurnalistų saugumas ateinančiuose renginiuose bus užtikrintas efektyviau“, – pridūrė jis.

Apie 5 tūkst. žmonių rugpjūčio 10 dieną buvo susirinkę prie Seimo Vilniuje išreikšti nepritarimą Vyriausybės planuojamiems ribojimams, skirtiems imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.

Pasibaigus Seimo posėdžiui dalis protestuotojų užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio Seimo kiemo. Pareigūnams ėmus juos atitraukti nuo pastato, kilo riaušės – į pareigūnus mėtyti buteliai, signalinės raketos, prieš protestuotojus panaudotos ašarinės dujos. 

Rugsėjo 10 dieną planuojama rengti akciją sostinės centre „Stop diktatūrai Lietuvoje, Sugrąžinkime Lietuvą tautai, TAIP – Seimo paleidimui“.

Savivaldybė buvo suderinusi šį renginį, tačiau po riaušių prie Seimo nuspręsta jį vertinti iš naujo.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

3 KOMENTARAI

 1. Visa tai rodo, kad valdžiažmogiai bijo. Jie bijo savo liaudies, kaip eiliniai diktatoriai. Visiškai nesuvokia, kad Šeimų Sąjūdis pakvietė į taikų mitingą ir kviečia visus provokatorius stabdyti ir atiduoti į policijos rankas. Jei mes laikysimės rimties, tai tikrai laimėsime, nes ir yra svrbiausia laimėti dvasinę kovą. Štai ši pergalė mums labai reikalinga, nes tik taip mes pakėlėme žmonių dvasią Vingio parke, kai visi pasakė, kad jau Lietuva pabudo ir nesileis daugiau bauginama. Šis brudas įveikiamas dvasine stiprybe, pasniku ir malda. „Maldos Skydas“ paskelbė devyndienį nuo 1-9 rugsėjo, tad suklupkime kas vakarą maldai.

 2. PAREIŠKIMAS DĖL KOORDINACINĖS TARYBOS

  2021- 08-25

  Lietuvos šeimų sąjūdis pareiškia, kad apgaulingai ir veidmainiškai, remiantis pandemijos suvaldymo pretekstu, šalyje bandoma įteisinti diktatūrą ir antikonstitucinę, tarptautines konvencijas pažeidžiančią piliečių segregaciją. Įvedamas Galimybių pasas ir pamatines žmogaus teises pažeidžiantys apribojimai, visuomenės supriešinimas pasiekė kritinį lygį. Tokia situacija kelia realią grėsmę piliečių gerovei, visuomenės rimčiai, valstybės stabilumui ir išlikimui.

  Lietuvos šeimų sąjūdis praneša, kad tęsiama registracija į Koordinacinę tarybą, kuri spręs klausimą dėl visuotinio politinio streiko ir būdų išvesti Lietuvą iš politinės krizės ir atstatyti Konstitucijos veikimą.

  Kviečiame prie Koordinacinės tarybos jungtis šalies profsąjungas, verslo subjektus, darbo kolektyvus, opozicines ir neparlamentines partijas, asociacijas ir bendruomenes, savivaldybes, seniūnijas ir kitas visuomenines organizacijas – juridinius asmenis.

  Apie Koordinacinės tarybos posėdžio vietą ir laiką bus pranešta kiekvienam užsiregistravusiam dalyviui asmeniškai. Registruotis prašome elektroniniu paštu: r.grineviciusAseimusajudis.lt, nurodant organizaciją, jos atstovą ir kontaktus. Dalyvausiančių organizacijų vadovus prašysime turėti tapatybę patvirtinančius dokumentus, organizacijų atstovus – vadovo patvirtintą įgaliojimą.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis