REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Elektroninės cigaretės yra tiksinti bomba – Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius

ŠaltinisBNS

Vidaus reikalų ministras Vladislavas Kondratovičius siūlo rimtai svarstyti elektroninių cigarečių draudimą Lietuvoje.

Šią mintį jis iškėlė trečiadienį per susitikimą su Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcijos nariais Seime.

„Manyčiau, kad tai priemonė, kurią reikėtų labai rimtai svarstyti ir panagrinėti tų šalių praktiką“, – teigė ministras.

Jis priminė, kad Prancūzija ir Belgija jau yra uždraudusios elektronines cigaretes.

V. Kondratovičiaus teigimu, toks siūlymas jau registruotas Seime. Pasak jo, Vidaus reikalų ministerija jam pateiktų teigiamą išvadą, jeigu to būtų paprašyta.

„Manyčiau, tas pasiūlymas, kuris registruotas Seime, vertas dėmesio, kalbant apie galimus plitimo kanalus ne tik narkotinių medžiagų, bet, kaip mes matome, dažnai į tas cigaretes primaišomas didelis kiekis kitų legalių narkotinių medžiagų, tokių, kaip nikotinas, kitų. Tai sukontroliuoti labai sudėtinga“, – po frakcijos posėdžio žurnalistams sakė vidaus reikalų ministras.

„Elektroninės cigaretės yra tiksinti bomba“, – teigė jis.

V. Kondratovičius sutiko, kad esant bendrai rinkai ES, būtų sunku sukontroliuoti elektroninių cigarečių įvežimą, tačiau pardavimą būtų galima.

„Įsivaizduokite, į tą prietaisą galima įvairių priemonių primaišyti, net dažnai sumaišomos nesuderinamos substancijos, kurios sukelia labai skausmingas pasekmes“, – tvirtino jis.

Policijos generalinis komisaras Arūnas Paulauskas sakė pritariąs, kad elektroninių cigarečių kontrolę būtina griežtinti.

„Reikia pripažinti, kad veipai ir kitos elektroninės cigaretės šiandien yra vienas iš būdų svaigintis. Rinkoje atsiranda veipai ir skysčiai veipams, turintys savyje narkotinių medžiagų“, – tvirtino jis.

Komisaro duomenimis, policijos laboratorija, tirdama elektronines cigaretes, net legaliai parduodamuose produktuose aptinka nelegalių narkotinių medžiagų, taip pat pasitaiko, kad nikotino koncentracija 20 kartų būna didesnė už randamą vienoje įprastoje cigaretėje.

„Puikiai suprantame, jeigu 13–14 metų vaikui duosime surūkyti iškart 20 cigarečių, kokios gali kilti pasekmės, vien nuo nikotino, net nesant narkotinių medžiagų“, – kalbėjo policijos vadovas.

Demokratų frakcijos seniūnas Linas Kukuraitis sakė pasigendąs lyderystės užsiimant narkotikų prevencija tarp jaunimo ir vaikų.

„Atrodo, kad ministerijos turi savo atsakomybių ribas, kurios įvardytos prevencinėse programose, bet tokio lyderio, kas imtųsi koordinuoti visą šią sritį, trūksta. Dėl to atrodo, kad einame vėluodami, kad nutinka tam tikri blogi dalykai ir tik tada imamasi kokių nors rimtesnių priemonių“, – teigė jis.

Kaip teigiamą poslinkį L. Kukuraitis paminėjo rengiamą Vyriausybės nutarimą, kuriuo bus nustatytas mokyklų reagavimo algoritmas užtikrinant kvaišalų prevenciją.

„Mokyklos, savivaldybės turi tam tikras gaires, VRM yra jas iškomunikavusi, bet jos nėra privalomos. Algoritmai iš principo veikia, kai yra privalomi. Dabar gavome patikinimą, kad derinamas Vyriausybės nutarimas, kuriuo bus nustatomas algoritmas, kaip mokyklos privalo elgtis, taip pat – kokia yra policijos veikla, kai galimai užtinkama narkotinių medžiagų“, – žurnalistams sakė Seimo narys.

Jis taip pat išskyrė elektroninių cigarečių problemą.

„Jeigu per elektronines cigaretes patenka narkotinės medžiagos, turime ir dabarties, ir ateities didelę problemą. Jeigu nerasime būdų, kaip užkardyti šitų dalykų, tai pasekmių, kurias turėjome praėjusią savaitę, gali tik daugėti“, – sakė L. Kukuraitis.

Kaip rašė BNS, liepos pradžioje Kauno klinikose mirė dėl įtariamo apsinuodijimo narkotikais į ligoninę paguldytas nepilnametis. Prie jo rasta elektroninė cigaretė. Kol kas nenustatyta, kokiomis medžiagomis jis apsinuodijo.

Birželį Seimas pradėjo svarstyti grupės parlamentarų siūlymą labiau sugriežtinti elektroninių cigarečių bei rūkomųjų žolinių gaminių prieinamumą. Siūloma uždrausti mobiliosiose programėlėse ir socialiniuose tinkluose skelbti pranešimus apie elektroninių cigarečių, jų pildyklių ir rūkomųjų žolinių gaminių pardavimą.

Dabar Lietuvoje draudžiama elektroninių cigarečių, jų pildyklių ir rūkomųjų žolinių gaminių reklama (įskaitant interneto svetainėse pateiktas jų kainas), taip pat draudžiama šių rūkalų paslėpta reklama.

Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas socialdemokratas Saulius Čaplinskas savo ruožtu registravo Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis siūloma nuo šių metų lapkričio uždrausti parduoti vienkartines elektronines cigaretes, taip pat nustatyti naują jų apibrėžimą – jos privalėtų būti iš anksto užpildytos skysčiu ir jų nebūtų galima papildyti, nepriklausomai nuo to, ar jos turės įkraunamą bateriją.  

Pirmosios elektronines cigaretes draudžiančios pataisos Seime registruotos vasarį, jų iniciatorė – Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė, „Nemuno aušros“ frakcijos narė Lina Šukytė-Korsakė. Anot jos, šis produktas turėtų būti uždraustos, kol nėra klinikinių skysčių tyrimų.

Elektroninės cigaretės itin išpopuliarėjo tarp jaunimo dėl įvairių skonių, spalvotų pakuočių, bekvapių savybių, jos plačiai reklamuojamos ir socialiniuose tinkluose. 

Belgija pirmoji Europos Sąjungoje nuo šių metų uždraudė prekybą vienkartinėmis elektroninėmis cigaretėmis, jos pėdomis pasekė Prancūzija. Didžioji Britanija, Airija, Vokietija, Naujoji Zelandija svarsto tai padaryti. 

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte