Edukacinis medijų centras Lojoteka – bendras Lietuvos jėzuitų ir Vilniaus jėzuitų gimnazijos projektas

Šių metų spalio 5 d. Vilniuje duris atvers naujas Edukacinis medijų centras – Lojoteka. Sostinės šv. Kazimiero gatvėje atsidarantis centras – tai unikali vieta miesto švietimo ir kultūros žemėlapyje. Šis bendras Lietuvos jėzuitų ir Vilniaus jėzuitų gimnazijos projektas skirtas ne tik bendruomenės, bet ir miesto gyventojų informacijos, pažinimo ir kūrybiškumo poreikiams.

Lojotekos vadovė Rūta Grišinaitė-Bernotienė teigia: „Centras išties unikalus ne tik Lietuvoje, bet, manyčiau, ir Baltijos šalių ugdymo įstaigų kontekste. Lojoteka atitinka esminius XXI a. edukacinei erdvei keliamus reikalavimus – tai funkcionali, atvira, estetiška, lengvai transformuojama vieta, skatinanti kūrybiškumą, įtraukumą ir bendruomeniškumą. Audiovizualiniame medijų centre yra garso įrašų studija, video/foto studija, kino salė. Čia drąsiai peržengiamos tradicinės mokyklos bibliotekos ribos, jau vien tuo, kad atsiveriama miesto gyventojams ir svečiams“.

Pirmoji tiesioginė Lojotekos transliacija / Organizatorių nuotr.

Edukacinis medijų centras yra ilgo ir nuoseklaus Lietuvos jėzuitų ir Vilniaus jėzuitų gimnazijos darbo vaisius. Iš pradžių kilo idėja apjungti gimnazijos ir jėzuitų vienuolyno bibliotekas ir padaryti šiuos išteklius prieinamus visuomenei. Tiek gimnazijos, tiek jėzuitų bibliotekos neturėjo tinkamų patalpų.

Gimnazijos bibliotekoje vienu metu kokybiškai mokytis galėjo vos 12 asmenų, kai gimnazijoje mokosi daugiau nei 800 mokinių ir dirba daugiau nei 100 darbuotojų. Jėzuitų biblioteka daugelį metų kūrėsi viename svarbiausių vienuolyno komplekso pastatų – kolegiume arba profesų name.

Knygų gausa darė neigiamą poveikį seno pastato struktūrai ir didesnė plėtra buvo neįmanoma. Biblioteka buvo uždaro tipo – ja naudojosi tik patys jėzuitai ir tam tikri akademinės visuomenės nariai, besidomintys jėzuitiškuoju paveldu. Tad idėja sujungti bibliotekas ir įkurti jas tam skirtame pastate, užtikrinant prieinamumą platesnei visuomenei, pagreitį įgavo 2012 m., o 2020 m., po ilgų statybos ir įrengimo darbų, atvėrė duris naujoji biblioteka Lojoteka.

Vadovė pasakoja, kad pavadinimas – visiškas naujadaras, kurio autorystė priskiriama istorikui dr. Liudui Jovaišai. Prie trumpinio pridėta aiškinamoji dalis – edukacinis medijų centras. Šis junginys aiškiai nurodo vietos misiją ir jėzuitišką kilmę. Pirmoji dūrinio dalis – Lojo– siejama su Jėzaus Draugijos įkūrėju šv. Ignacu Lojola, antroji – gr. thēkē – reiškia talpyklą, saugyklą. Visiems gerai žinomi tokie pavyzdžiai: mediateka, kartoteka, biblioteka. Terminas „medijos“ apima visumą: tekstą, garsą vaizdą.

„Esminė centro misija – tapti jėzuitų ir gimnazijos bendruomenės bei vilniečių kultūros ir švietimo „hub’u“, susitikimo vieta. Mūsų tikslas, kad ši erdvė taptų bendradarbiavimo ir partnerystės kūrimo vieta. Vieta, kur saugu susitikti tikėjimui ir mokslui, kur vadovaujamasi jėzuitiškuoju Cura personalis (rūpestis kiekvienu asmeniu) ir priimamas visoks ir visas žmogus, yra atliepiami įvairūs kompleksiniai informacijos, pažinimo ir kūrybiškumo poreikiai“ – sako R. Grišinaitė-Bernotienė.

Pirmas Lojotekos aukštas / Organizatorių nuotr.

Ji paaiškina, kad dėl pandemijos reikalavimų centras išorės vartotojus pradės aptarnauti pamažu, atsižvelgdamas į ugdymo įstaigoms keliamus saugumo reikalavimus: „Iš pradžių miesto gyventojus ir svečius kviesime apsilankyti vakarovalandomis arba per viešus renginius. Jau rugsėjo 24 d. kviečiame į Lojotekos Kultūros nakties renginius.“

Rugsėjo 24 d. (penktadienį) Kultūros nakties metu Lojoteka siūlo ne vieną įdomią veiklą ir galimybę iš arčiau pamatyti ir patirti patį centrą. Čia vyks animacinių ir jaunųjų kūrėjų filmų peržiūros, ekskursijos, garso kūrybinės dirbtuvės ir instaliacijos. Visa programa.

Rugsėjo 25 d. (šeštadienį) Lojoteka kviečia jėzuitų ir gimnazijos bičiulius, kurių draugystė ir parama leido Lojotekai išvysti dienos šviesą, į nuotolinį padėkos renginį. 11.00val. bus tiesiogiai transliuojamos šv. Mišios iš Vilniaus šv. Kazimiero bažnyčios, o 13.35 val. kviesime jungtis į jėzuitų tarpukario leidinių parodos pristatymą ir diskusiją „Jėzuitų veikimo būdas XX ir XXI a. Tarp tradicijos ir modernumo“ tiesioginę transliaciją. Visas transliacijas rasite Lojotekos YouTube kanale.

Daugiau informacijos.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis