Bažnytinio paveldo muziejuje atidaryta nauja tarptautinė paroda

Birželio 7 d. 18 val. Bažnytinio paveldo muziejuje (Šv. Mykolo g. 9, Vilnius) buvo atidaryta tarptautinė paroda „Dvylika. Iliustracijos ir komiksai“. Paroda veiks iki 2024 m. rugsėjo 4 d.

Parodos atidaryme dalyvavo Bažnytinio paveldo muziejaus vadovė Rita Pauliukevičiūtė, parodos kuratorės Kamilė Jagėlienė ir Laura Misiūnaitė, komiksų dailininkai Miglė Anušauskaitė ir Povilas Vincentas Jankūnas. Vakarą vainikuos Juliaus Vaicenavičiaus koncertas.

Parodoje pristatomi pirmieji Jėzaus Kristaus mokiniai, vadinami apaštalais (gr. apostolos – pasiuntinys). Naujajame Testamente skaitome, kad pirmiausia Jėzus pašaukė dvylika: Petrą, Jokūbą Vyresnįjį, Joną, Andriejų, Pilypą, Baltramiejų, Matą, Tomą, Jokūbą Jaunesnįjį, Judą Tadą, Simoną ir Judą Iskarijotą. Tačiau apaštalų buvo daugiau: išdaviką Judą pakeitė išrinktas apaštalas Motiejus, o aistringas krikščionybės skleidėjas Paulius, nors tiesiogiai nebuvo susitikęs su Jėzumi, taip pat vadinamas apaštalu.

Susiformavo du šventųjų, taip pat ir apaštalų, vaizdavimo būdai – pasakojamasis, nusakantis šventojo gyvenimo istoriją, ir alegorinis, per simbolius, nurodant būdingus atributus, nusakančius šventojo dorybes ir patirtus išbandymus.

Šiandien šioms tradicijoms perteikti puikiai tinka komikso ir iliustracijos žanrai – juos pasirinkę kūrėjai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos, Lenkijos ir Ukrainos piešė sekdami įprasta ikonografine tradicija arba atradę savą raiškos būdą.

Miglei Anušauskaitei, Povilui Vincentui Jankūnui, Justinai Norkutei-Širin, Alonai Shostko, Dariai Filippovai, Francesco Rosso, Lindai Valerei, Oleksandrui Shatokhinui, Robertui Rūrānui ir Tomaszui Bereźnickiui įkvėpimo šaltiniu tapo lakoniški apaštalų gyvenimų aprašymai, jų aplankytų žemių kraštovaizdžiai, jų pašaukimo ir kankinystės istorijos – visa tai paskatino menininkus permąstyti savo santykį su religija ir istorija, savo ruožtu jų kūriniai kviečia mus naujai pažvelgti į mokinystės esmę – kaip ją suprato dvylika Kristaus apaštalų – ir jų gintas vertybes bei pasirinkimus.

Kiti renginiai

10 d. 15.30 – ekskursija „Unikali unija” unitiškajam (graikų apeigų katalikų) Vilniui pažinti. Susitikimo vieta: prie Aušros Vartų, iš Aušros Vartų gatvės pusės.

10, 17 d. 14 val. – „Ekstremalus Vilniaus katedros požemių maršrutas”, susitikimo vieta – katedros varpinė.

10, 17 d. 15.30 – ekskursija Vilniaus katedros požemiuose, susitikimo vieta – katedros varpinė.

10, 17 d. 14 val. – ekskursija muziejuje (Šv. Mykolo g. 9) po Vilniaus katedros lobyną, taip pat ir viena vakarinė:

14 d. 18 val.

10 d. 15.30 ir 21 d. 18 val. – ekskursija muziejaus saugyklose, reta proga jose apsilankyti!

28 d. 18.30 – vakarinė ekskursija po parodą „THEATRUM BIBLICUM. Velykų preliudijos scenovaizdžiai“, o kiemelyje nuo 18 val. giedos Bernardinų bažnyčios kantičkinių giesmių grupė.

Renginiai yra www.700vilnius.lt programos dalis.

Muziejaus veiklą finansuoja: Vilniaus arkivyskupija, Lietuvos kultūros taryba.

Į ekskursijas būtina išankstinė registracija. Daugiau informacijos: tel. + 370 5 269 7800, el. p. muziejus@bpmuziejus.lt

Muziejus dirba antradieniais, ketvirtadieniais–šeštadieniais 11–18 val. Trečiadieniais 11–20 val.

Muziejus nedirba sekmadieniais, pirmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis.

Varpinė vasarą dirba iki 19 val. (prieš šventes valandą trumpiau).

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte