Baltarusijos opozicija ir išeivija Vilniuje mini Laisvės dieną

Baltarusijos opozicija šeštadienį Vilniuje mini Laisvės dieną.

Minėjimą pradės vėliavos pakėlimo ceremonija prie Seimo. Vėliau Rasų kapinėse planuojama aplankyti Antono ir Ivano Luckevičių, 1863–1864 metų sukilimo dalyvių, kapus.

„1918 m. baltarusiai pasauliui pranešė: esame tauta, o mūsų valstybė — Baltarusijos Liaudies Respublika — yra laisva ir nepriklausoma šalis. Anot opozicijos lyderės Sviatlanos Cichanouskajos, šiųmetė Laisvės diena skiriasi nuo kitų: 2022 m. Rusija pradėjo karą prieš Ukrainą naudodama Baltarusijos teritoriją, o Lukašenkos režimas tapo karo bendrininku. Nepaisant to, ne tik baltarusiai išeivijoje, bet ir šalies viduje palaiko Ukrainą jos kovoje už laisvę ir nepriklausomybę. Už savo antikarinę poziciją jie, deja, yra baudžiami režimo: nuo karo Ukrainoje pradžios buvo sulaikyti mažiausiai 1 575 baltarusiai“, – feisbuke rašo Seimo Pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas.

Vidurdienį nuo Rasų kapinių link Lukiškių aikštės pajudės automobilių kolona, vėliau vyksianti link Vievio.

Petrašiūnų kapinėse Kaune bus atidengtas paminklas Lietuvos ir Baltarusijos architektui, visuomenės veikėjui Klaudijui Dušauskui-Duž.

Vakare Vilniuje prie Baltarusijos ambasados bus pagerbti mirusieji už šalies laisvę.

Sveikindamas baltarusius Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda sakė, kad Baltarusijos žmonių tautinė savimonė yra esminis išlikimo ramstis. 

„Išlaikydami savo atkaklumą ir valią kovoti dėl laisvės, Jūs įrodote, kad tiesa yra šviesos pusėje. Baltarusijos žmonės turi teisę į laisvus ir sąžiningus rinkimus. Tarptautinė demokratinė bendruomenė ir toliau palaikys baltarusių laisvos valios išraišką ir teisę į apsisprendimą, sieks režimo izoliacijos ir atsakomybės. Šią Baltarusijos laisvės dieną tvirtai tikiu, kad baltarusių valia ir stiprybė tęsti kovą už demokratiją neužges, ir Baltarusija vėl bus laisva ir nepriklausoma“, – rašoma prezidento sveikinime. 

Baltarusijos žmonės turi teisę į laisvus ir sąžiningus rinkimus.

Premjerė Ingrida Šimonytė taip pat sakė, kad Lietuva niekada nepripažins suklastotų rinkimų ir Aliaksandro Lukašenkos režimo.

„Lietuva niekada nepripažins Aliaksandro Lukašenkos režimo ir suklastotų rinkimų. Ir toliau visuose tarptautiniuose formatuose ir visomis turimomis priemonėmis remsime baltarusių teisėtus reikalavimus sustabdyti režimo represijas Baltarusijoje, paleisti ir reabilituoti visus politinius kalinius, surengti laisvus ir demokratinius rinkimus“, – sveikindama baltarusius šventės proga teigė ji.

Anot I. Šimonytės, laisvė ir demokratija nėra likimo dovana – ją tenka nuolat ginti.

„Tikiu, kad ne už kalnų tas laikas, kai ši šiandien režimo uždrausta šventė bus plačiai švenčiama visoje šalyje, skelbdama baltarusių tautos vienybę ir drąsą“, – rašoma Vyriausybės vadovės sveikinime.

Pačioje Baltarusijoje Nepriklausomybės diena kovo 25 dieną oficialiai nėra švenčiama. Šią dieną 1918 metais paskelbta Baltarusijos demokratinė respublika, bet ji gyvavo iki 1919 metų pradžios, kai valdžią šalyje perėmė bolševikai. 

A. Lukašenkos režimas draudžia švęsti šią dieną Baltarusijoje, jos nepripažįsta. Baltarusijoje kaip nepriklausomybės diena minima liepos 3-ioji, kai 1944 metais iš Minsko pasitraukė nacistinės Vokietijos kariuomenė ir jį užėmė sovietų kariuomenė.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS, PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte