Atviras sąjūdininko laiškas prof. Vytautui Landsbergiui

Lietuvos Aukščiausios Tarybos, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio tarybos, Garbės Sąjūdžio pirmininkui prof. Vytautui Landsbergiui ATVIRAS LAIŠKAS DĖL SUSIDARIUSIOS PADĖTIES VALSTYBĖJE

Kreipiuosi į Jus kaip bendražygį dėl susidariusios pavojingos padėties Lietuvos visuomenėje, kurią iš dalies skatina valdančiosios daugumos agresyvi komunikacija piliečių atžvilgiu. Kas atsitiko, kad į LR Seimą išrinkta pagrindinė parlamentinė valdančioji partija- Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai „pasiklydo“ ideologiniais labirintais. Mano nuostabai, kai yra susidariusi nenuspėjama Lietuvos saugumo ir geopolitinė situacija nesaugioje kaimynystėje, pagrindinės valdančiosios parlamentinės partijos nusprendė „saugotis“ nuo sunerimusių piliečių aktualiais svarstomais šalies politiniais klausimais, bet nesiėmė ieškoti bendrų sąlyčio taškų, kaip būtų galima išvengti susipriešinimo ir konflikto eskalavimo.

po 30 metų Lietuvos Seimas ir Vyriausybė tapo priešiškomis Tautos interesams

Priešingai kaip puikiai pats prisimenu, kad 1991 m. sausio mėnesio kruvinuose įvykiuose jau nepriklausomos Lietuvos valdžios institucijos, kurios sprendė savarankiškai kartu su Tauta šalies politinius ir ekonominius klausimus, buvo kaip tik ginamos šalies likimui neabejingų besisolidarizuojančių piliečių prie laužų su dainomis per šaltas naktis su įsimintinu šūkiu: „Laisva Lietuva ir Landsbergis!“.

Deja, kaip pastebėjau su dideliu nuogąstavimu, kad po 30 metų Lietuvos Seimas ir Vyriausybė tapo priešiškomis Tautos interesams ir dėl neva potencialiai užimamų pagrindinių politinių valdžios institucijų apsitvėrė apsauginėmis tvoromis bei dislokuota karine technika. Juk nedraugiškas mums valstybes „mokinome“ demokratinio sugyvenimo su visuomene, o patys pradėjome imti pavyzdį iš autoritarinių valstybių, mėginant malšinti jėga bet kokį nepasitenkinimą valdžia apskritai! Viena iš auksinių demokratijos taisyklių valdžią įpareigoja garantuoti piliečių laisves ir teises.

Klaipėdos Sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys, Lietuvos Sąjūdžio Seimo narys (1988-1994 m.)

Dionyzas Varkalis

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

31 KOMENTARAI

 1. Gerbiamas Varkalis šiek tiek nusišnekėjo.
  Pirma, gyvenimu nepatenkintų piliečių sambūrio nereikėtų vadinti Tauta, tai kažkuri tautos dalis. Antra, apsauginėmis tvoromis ir technika, ir riaušių policija valstybinės institucijos apsitvėrė ne nuo tautos, bet nuo chuliganų, kurie, aišku, irgi yra lietuvių tautos dalis.
  Net ir paskutinis, esą tai taikus mitingas baigėsi kai kurių dalyvių demonstratyviu žygiu ten, kur visi puikiai žinojo, kad užtverta, ir jiems kelią pastojusių pareigūnų įžeidinėjimais. Tai elementarus chamizmas. Asmeniškai man tokios “demokratijos” nereikia.

  • Chamizmas ir melas sklinda iš tamstos lūpų. Koks dalyvių žygis? Ar buvote ten. Juk viskas yra įrašyta. Esate tipiškas konservatorius.

   • Kaziui atsakau. Savo nuomonę rašau be užgauliojimų. Taip pat ir nemeluoju, nes nėra dėl ko. Jei, gerbiamas Kazy, po mitingo nėjote Gedimino prospektu link seimo, tai žinokit, kad dalis žmonių ėjo. Pats mitingo organizatorius buvo ten nuvykęs jų raminti ir dar kartą paraginti skirstytis.
    Koks “viskas” yra įrašyta?
    Ir iš kur vyrukui Kaziui tiek drąsos teigti, kad aš “tipiškas konservatorius”? Suklydo Kazys. Galbūt atsiprašys… bet greičiausiai ne.

    • Jūsų žinios iš žiniasklaidos, o aš msčiau savo akimis. Susidūriau ir su paruoštais provokatoriais, kuriuos pranešus organizatoriams, pašalino. Matėm kaip žmonės kalpėjo Rožinį. Taigi…

  • Jei tamstai atrodo, kad gerbiamas Varkalis nusišnekėjo, o tavo Tata šventas, tai nueik pas jį (pas Varkalį) į Klaipėdos Kalvystės muziejaus dirbtuves (jis priima VISUS) ir paprašyk papasakoti apie tą, kas leido Raškėn išvežti KGB archyvus, kas sužlugdė Klaipėdos ankstyvuosius Sąjūdžio laikraščius ir žurnalus, kas leido (įstatymiškai) privatizaciją bei inventorizacijos, kas galėdamas specialiai nesutrukdė AMB komuniagoms ateiti į valdžią, ir kas sunaikino Sąjūdį kaip organizaciją, paversdamas ją visuomenine (o ne politine) organizacija. Dar galėsi paklausti kieno planais buvo sunaikintos krūva normalių partijų, įtraukiant jas į Tėvynės sąjungą ir taip „praryjant“. Gali atsinešti ir diktofoną, nes faktai bus tikrai įdomūs. Pažiūrėsim, kaip tada drįsi tvirtinti, kad gerbiamas Varkalis nusišneka…

   • Gerbiamas Varkalis ŠIEK TIEK nusišnekėjo.
    O kad tamstai atrodo, kad man atrodo, kad kas nors šventas ar nešventas, tai čia tamstos bėda.
    Ir klausimus apie sunaikintas partijas pats uždavinėk, aš ir be tamstos leidimo galiu juos užduoti, kokius noriu.
    “Prarytosios” partijos tegu išlenda iš TS ryklės, jeigu jau taip nori. Neišlenda — reiškia, noras jų veikti savarankiškai per mažas.

   • Jei gerbiamas Varkalis iš tiesų žino įdomių dalykų iš Sąjūdžio istorijos, tai gali papasakoti juos šio portalo administratoriams, o mes visi mielai paskaitysime. Tačiau tai, kad gerbiamas Varkalis kažką žino, nereiškia, jog ir visais kitais klausimais jis viską žino.
    Aš išreiškiau savo nuomonę apie tai, ką jis parašė šioje svetainėje. Manau, kad jis vietomis nusišnekėjo. Nei drįstu tvirtinti, nei nedrįstu. Jūs kažkokie visi įsibaiminę. Manau — ir parašau, ką manau, kodėl taip manau. Be įžeidinėjimų.

    • Kas įsibaiminę?? Tamsta ar voki išvis kas tas Varkalis? Ir ką jis žino? Ir kodėl 86-rių metų darbais užsiėmęs žmogus turėtų važiuoti į Palangą ir pasakoti kažką ŠIO portalo administratoriams? Tai pas jį į dirbtuves visi važiuoja (politikai, žurnalistai, studentai…). Jei nebijai tiesos – nuvažiuok ir tu. Įdomių dalykų iš anų laikų išgirsi. Ar bijai, kad po tų pasakojimu nebegalėsi daugiau prieš miegą Tatos ikonos bučiuoti? Nebijok. Tiesa padarys tave laisvu.

     • Fui. Jūs įsibaiminę, nes mane vis raginate „išdrįsti“. Tai aš irgi paraginsiu jus išdrįsti bendrauti pagarbiai. Man šlykštus jūsų niekinantis pravardžiavimas tų, kurių nemėgstate. Ir vis ką nors kitam nurodinėjate, ką padaryti. Sovietinis palikimas musėt.

 2. Jūsų žinios iš žiniasklaidos, o aš msčiau savo akimis. Susidūriau ir su paruoštais provokatoriais, kuriuos pranešus organizatoriams, pašalino. Matėm kaip žmonės kalpėjo Rožinį. Taigi…

  • Gerbiamas Kazy, aš gi neteigiu, kad visi buvo chuliganai. Puiku, kad chuliganai provokatoriai buvo laiku sutramdyti.
   O maldos, kiek matau, ne visada “naudojamos pagal paskirtį”, kai kada jomis manipuliuojama. Ir va tokiuose susitikimuose su Lietuvos policija (ne omonu, kaip kai kurie lietuvių tautos atstovai ją pavadino), ir bažnyčiose (davatkų, kurios lūpomis meldžiasi, o akimis ieško, ką užpulti).

 3. “Sveikinu” šitą portalą pradėjus trinti komentarus, kurie nebuvo įžeidžiantys. Bent du mano komentarai po šituo tekstu ištrinti. Nenorite — nereikia.

  • Stebūklai tokie, kad tau bojaryšnykas (sumaišytas su Šimašiaus žole) nustojo veikti ir akyse šiek tiek prašviesėjo. Todėl „dingę“ komentai ir „atsirado“.

   • Durnas komentaras… Mano komentarai irgi dingdavo, bet ir vel atsirasdavo. Cia -Laikmecio IT problemos, kurios , deja, ilga laika nesprendziamos… Leidejai turbut nekreipia i tai demesio, bet cia ju biednumo israiska… Turetu daugiau pinigu, geresnius IT specialistus pasisamdytu. Dabar gi, yra kaip yra.

    Skalsu, as palaikau Jusu pozicija – ji yra blaiviai mastancio, nei dvasiskai, nei politiskai nepriklausomo nuo konjunkturos zmogaus pozicija. Gerbiu Jus ir palaikau!
    As kol kas nutariau patyleti su savo komentarais, nes, kaip matote, nera su kuo diskutuoti – tik spjaudymasis ir emocijos… Nutariau palaukti, kol bangavimas nurims 🙂 O Jums – sekmes!

 4. nu, skalsu, nuvylei. Gerbiu drąsą pasakyti kitokią nuomonę, bet tegu ta nomonė būna paremta faktais. Deja, Varkalys – visiškai nieko apie jį nežinau – labai taikliai dėjo taškus. Aš pati labai jaudindavausi, kai Landsbergis būdavo piktai pravardžiuojamas. Kol nepradėjo matytis, kad tas žmogus pilnas pykčio ir pavydo, kad apsistatęs KGB, o nuoširdžius , atsidavusius , savo ištikimybę Tėvynei įrodžiusius darbais, žmones šalina, žemina, neprileidžia. Tai, kad nebuvo padaryta liustracija, manau, tik Landsbergio nuopelnas. Kaip ir žemės negrąžinimas savininkams. Pirmas dalykas būtų neleidęs išsilaikyti savo postuose KGB ir valdininkams visokio lygio,tarybiniams teisėjams. (į teisėjų luomą tarybiniais laikais „ne savi“ kadrai tikrai nepatekdavo), antrasis būtų atstatęs Lietuvos kaimą ir ten jau būtų užaugę laisvi žmonės. Deja, turim ką turim. Tačiau jau net ir kretantis, visai arti grabo stovintis Landsbergis vis dar išspjauna kokį tulžies gabalą ant žmonių, kurie nepataikauja jam ir jo šutvei. Ne mes, ne Varkalys – pats senolis kaltas, kad nieko gero apie jį nepasakom

 5. dar pridėsiu apie mitingą. Dalyvavau ir buvau sužavėta žmonių susikaupimo, noro nepasiduoti provokacijoms. Netgi per maldą buvo gražu matyti, kaip žmonės, patys nesimelsdami, ramiai stovi, kantriai laukia pabaigos. Taip, minioje buvo norinčių eiti prie Seimo, buvo žmonių, kuriems nebuvo suprantama taikios akcijos reikšmė. Jie tikrai ūžtelėjo paskui provokatorius. Bet , pagarba organizatoriams – pavyko juos suvaldyti. Ne policija, ne dar kažkas, bet pats vadovas, paprasta verslininkas nuėjo (nubėgo, nuvažiavo) į eitynių priekį ir prašė žmonių skirstytis, nepridaryti bėdos. Žmonės paklausė ir tikėtasis scenarijus subliuško. Deja, bet mūsų milijonais šeriama žiniasklaida kiek galėdama dezinformuoja, iškreipia, nutyli faktus ir tai yra baisiausia. Nes taip buvo sovietmetyje, taip yra visur, kur nėra demokratijos.

  • Negaliu patikėti, kad tamsta dalyvavai „taikioje“ akmenų mėtymo į „baisiuosius“ policininkus akcijoje. Ar jūs akli, kad nematote, jog jumis, kaip Š sąjūdžiais, naudojasi opozicinės partijos, norėdami išplaukti ant tos bangos į sekančius rinkimus. Jau nekalbu apie naujų „lyderių “ iškilimą: Orlauskas… ( kaip vienas autorius taikliai pasakė: 30 metų pasakojęs anekdotus apie incestą šeimoje, kurią dabar sugalvojo ginti. Tegul jis šeimas gina nuo savęs paties)

   Palaikau SKALSU.

   • ar skaitai ką rašai, ar darai copy/paste? Nepavyko rugsėjo 10 mitingo išprovokuot. Nors jau atrodė, kad pavyks…Bet nepavyko. Ir tai rodo, kad žmonės mąsto. SAvo galva…Ne copy/paste .

    Dėl pasinaudojimo..Tą ir rašo Varkalys – kad Landsbergis pasinaudojo žmonių pasitikėjimu. Pasinaudojo savanaudiškai, kraudamas turtus savo klanui, stumdydamas dorus, sąžiningus žmones ne tik iš valdžios – net iš Lietuvos, net žudymAIS ( kaip Povilonį).. Na, jis tikisi, kad jam gana laimėas ir čia, Žemėje. Lai pasidžiaugia, jau nedaug liko.
    Kiekvienuose rinkimuose visokie visokiais būdais išnaudoja žmonių pasitikėjimą.

 6. Varkalio tvirtinimas, kad kad po 30 metų Lietuvos Seimas ir Vyriausybė tapo priešiškomis Tautos interesams, taip pat, kad patys pradėjome imti pavyzdį iš autoritarinių valstybių, mėginant malšinti jėga bet kokį nepasitenkinimą valdžia, yra visiška, absurdiška, begėdiška netiesa, švelniai tariant, prasilenkianti su tikrove.

   • Tas faktas, kad grupė apsimeta Tauta, pasistato kartuves, šukauja apie kvailą valdžią ir blogą policiją, dūmus leidžia, būgnais tratina ir mano, kad visas tas triukšmas ką nors įtikins. Tai nėra Tautos interesas.
    Be to, „bet koks nepasitenkinimas valdžia“ nebuvo „jėga malšinamas“, o tik chuliganiški veiksmai.

    • juokinga. Kai grupė balsuoja už konservatorius, tai jau tauta. bet kai grupė nepatenkinti valdžia, tada jau tik grupė. Tokia pati grupė kažkada buvo nepatenkinti Hitleriu, Stalinu, Leninu, žydų žudymu, Žmogaus teisių pažeidinėjimas. Tokia nesusipratėlių grupė. Niekaip nesuprantančių, kad valdžia visada teisi

     • Eikite balsuoti, kai rinkimai ateis, ir išsirinkite, ką norite. Aš nebalsavau už dabartinę valdžią, bet kiti balsavo ir jų susidarė dauguma. Per visokius teisuolius, kurie sugeba tik kompiuterio klavišais barškinti, o nueiti valdžią išrinkti jiems per sunku.

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

1.2% paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte
Laikmetis.lt naujienlaiškis