Atsistatydino Sakartvelo premjeras G. Gacharija (papildyta URM komentaru)

ŠaltinisBNS

Lietuvos užsienio reikalų ministerija (URM) sako esanti sunerimusi dėl pastaruoju metu susiklosčiusios politinės padėties Sakartvele.

Anot URM pareiškimo, parlamento sprendimas panaikinti pagrindinės opozicinės partijos Vieningojo nacionalinio judėjimo lyderio Nikanoro Melijos teisinę neliečiamybę ir galimas politiko suėmimas „mažina dialogo tarp valdančiosios partijos ir opozicijos galimybę, kelia klausimų dėl selektyvaus teisingumo ir teisės viršenybės šalyje“.

„Raginame mūsų partnerius Sakartvele atsitraukti nuo raudonųjų linijų ir pasinaudoti proga deeskaluoti situaciją bei ieškoti sprendimų, kaip normalizuoti padėtį ir sugrįžti į konstruktyvų politinį dialogą“, – pranešime cituojamas užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.

Pareiškimu Sakartvelo valdžia ir opozicija kviečiamos „atsisakyti veiksmų, vedančių į tolesnę aklavietę ir skaldančių visuomenę bei galimo jėgos panaudojimo prieš piliečius“.

Teigiama, kad tolesnis situacijos eskalavimas tik dar labiau pakenks šalies ateities perspektyvoms, o Sakartvelui būtinos valdžios institucijos, gebančios priimti žmonių interesus atitinkančius sprendimus tiek dėl pastarojo meto iššūkių, tiek dėl Europos Sąjungos ir Sakartvelo Asociacijos susitarimą įgyvendinančių reformų.

Užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio spaudos konferencija
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis / BNS nuotr.

Sakartvelo ministras pirmininkas Georgijus Gacharija ketvirtadienį atsistatydino dėl planų suimti opozicijos lyderį Nikanorą Meliją, įstumdamas šią Kaukazo valstybę į dar gilesnę politinę krizę, prasidėjusią po pernai spalį vykusių parlamento rinkimų.     

45 metų G. Gacharija iš valdančiosios partijos „Sakartvelo svajonė“, premjero poste dirbęs nuo 2019 metų, nurodė, jog atsistatydina vyriausybėje kilus nesutarimų dėl teismo sprendimo suimti N. Meliją vykdymo.  

Bandymas sulaikyti N. Meliją – eksprezidento Michailo Saakašvilio įkurto „Vieningojo nacionalinio judėjimo“ (VNJ) pirmininką – išprovokavo opozicijos pasipiktinimą. Įspėjimų Tbilisiui paskelbė ir kai kurios Sakartvelo sąjungininkės Vakaruose.       

Beveik visų opozicinių partijų lyderiams susirinkus prie VNJ būstinės Tbilisyje, o televizijoms rodant filmuotą medžiagą, kurioje matyti šalimais telkiama riaušių policija, G. Gacharija pareiškė, jog negali vykdyti teismo sprendimo, todėl atsistatydina. 

„Neleistina vykdyti teismo sprendimą… jeigu tai kelia grėsmę mūsų piliečių sveikatai ir gyvybei ar kelia politinės krizės eskalavimo riziką“, – sakė jis.  

Trečiadienį Tbilisio miesto teismas patenkino prokuratūros prašymą pakeisti N. Melijai skirtą kardomąją priemonę – užstatą – į suėmimą. VNJ lyderis atsisakė mokėti užstatą, pareiškęs, kad jam iškelta baudžiamoji byla, susijusi su 2019 metais vykusiomis antivyriausybinėmis demonstracijomis, yra „politinis persekiojimas“.

N. Melijai gresia iki devynerių metų nelaisvės, jei bus pripažintas kaltu dėl masinių neramumų organizavimo per tuos protestus.

Raginimai rengti pirmalaikius rinkimus

41 metų N. Melija kaltinimus atmeta ir vadina juos politiškai motyvuotais. Opozicionieriaus šalininkai žadėjo neleisti policijai jo suimti. 

Nurodymas sulaikyti didžiausios opozicinės politinės jėgos šalyje lyderį padidino statymus politinėje krizėje, kuri Sakartvelą krečią nuo pernai spalį vykusių parlamento rinkimų. 

Opozicija laiko suklastotais spalio 31 dieną vykusius parlamento rinkimus, kuriuos nedidele persvara laimėjo valdančioji partija „Sakartvelo svajonė“.

Opozicijos atstovai atsisakė dirbti naujajame parlamente ir pareikalavo rengti naujus rinkimus. 

N. Melija ketvirtadienį žurnalistams sakė, kad opozicija pasirengusi deryboms dėl pirmalaikių rinkimų. 

„Valdžia Sakartvele pasikeis taikiai ir labai greitai“, – kalbėjo jis. 

Vidaus reikalų ministerija pranešė, kad atsistatydinus premjerui N. Melijos suėmimas laikinai atidedamas. 

Valdančiosios partijos pirmininkas Iraklis Kobachidzė pareiškė, kad „Sakartvelo svajonės“ vadovybė iki penktadienio apsispręs dėl naujo premjero kandidatūros, ir pridūrė „apgailestaująs“ dėl G. Gacharijos sprendimo trauktis iš pareigų. 

„Raginu N. Meliją paklusti teismo sprendimui. Priešingu atveju vyriausybė vykdys teismo sprendimą ir jį suims“, – sakė jis per spaudos konferenciją Tbilisyje. 

VNJ vadovas kaltinamas smurto kurstymu per 2019 metų birželį Tbilisyje vykusius protestus, kurie įsiplieskė, kai Rusijos Valstybės Dūmos deputatas Sergejus Gavrilovas iš pirmininko tribūnos kreipėsi į Sakartvelo parlamentą. Tai buvo itin kontroversiškas žingsnis, turint galvoje po trumpo 2008 metų karo tarp Tbilisio ir Maskvos tvyrančią įtampą.

Per audringas demonstracijas neišvengta susirėmimų tarp protestuotojų ir policijos, kuriai teko pasitelkti ašarines dujas, vandens patrankas ir gumines kulkas.

„Pavojinga padėtis“ 

Tuo laikotarpiu vidaus reikalų ministru dirbęs G. Gacharija vadovavo protestų malšinimui, o 2019 metų rugsėjį buvo paskirtas ministru pirmininku. 

G. Gacharija, opozicijos vadinamas „Maskvos žmogumi“, dirbo Rusijoje vokiečių oro bendrovės „Lufthansa“ regiono direktoriumi. Jis yra Maskvos Lomonosovo universiteto absolventas.  

Prieš N. Melijos teismą išplatintame pareiškime Europos Sąjungos ambasadorius Sakartvele Carlas Hartzellas (Karlas Harcelas) aplinkybes, susijusias su VNJ lyderio baudžiamuoju persekiojimu, pavadino „pavojinga trajektorija Sakartvelui ir Sakartvelo demokratijai“.

JAV ambasada Tbilisyje socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad krizė „turi būti išspręsta taikiai“, ir paragino tiek vyriausybę, tiek opoziciją elgtis santūriai.

„Dabartinės pavojingos padėties, susiklosčiusios po teismo sprendimo dėl N. Melijos, šaknys glūdi dešimtmečių senumo problemose, susijusiose su l rinkimų sistema ir teismų sistema“, – nurodė ambasada.   

Nuo 2012 metų valdžioje esančios „Sakartvelo svajonės“ populiarumas smarkiai priblėso dėl kritiškai vertinamos jos ekonominės politikos ir, daugelio nuomone, atitolimo nuo demokratinio kurso.

„Sakartvelo svajonės“ įkūrėjas milijardierius Bidzina Ivanišvilis – turtingiausias Sakartvelo žmogus – 2013 metais atsistatydino iš ministro pirmininko posto, tačiau daugelio tebelaikomas įtakingiausia figūra šalyje.   

Kritikai kaltina B. Ivanišvilį politinių oponentų persekiojimu ir teigia, kad ekspremjeras sukūrė korupcinę sistemą, kurioje privatūs interesai svarbesni už politiką.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

ATSAKYTI

Įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

PASIRAŠYK SVARBIAS DEKLARACIJAS, PETICIJAS

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte