REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Ar ateities vaikai bus auginami dirbtinėse gimdose?

ŠaltinisCNE

Ar gimti žmogui iš motinos įsčių iš tiesų yra geriausia motinai ir vaikui? Berlyno kino režisierius Hashemas Al-Ghaili tam nepritaria. Jo manymu, netrukus vaikai bus auginami dirbtinėse gimdose. Kaip sekasi įgyvendinti tokius užmojus?

Kūdikiai gali augti permatomose augimo kapsulėse, mano Al-Ghaili. Jis numato, kad kūdikių inkubatoriuje bus 75 laboratorijos, kiekvienoje jų – 400 kapsulių. Tokioje inkubatorijoje kasmet galėtų „gimti” apie 30 000 vaikų.

Al-Ghaili planai bauginamai panašūs į peryklą ir veisimo įrenginį, kurį aprašė britų rašytojas Aldousas Huxley savo knygoje „Puikus naujas pasaulis” (Brave New World, 1932 m.). Tačiau tie, kurie galvoja, kad pateko į mokslinės fantastikos istoriją, gali būti šokiruoti.

„Tikėtina, kad iki bandymų su žmonėmis liko tik keleri metai”, – dar 2018 m. rašė britų etikos specialistė Elizabeth Chloe Romanis. Jeilio universiteto (JAV) reprodukcinių mokslų docentas Carlo Bulletti tais pačiais metais tikėjosi, kad pirmoji visiškai funkcionuojanti dirbtinė gimda bus sukurta „per dešimtmetį”. Taigi, tai gali įvykti jau po penkerių metų.

Al-Ghaili planai bauginamai panašūs į peryklą ir veisimo įrenginį, kurį aprašė britų rašytojas Aldousas Huxley savo knygoje „Puikus naujas pasaulis”

Kūdikių auginimo bendrovė „EctoLife” dabar egzistuoja tik kaip Al-Ghaili mintinis eksperimentas. Tačiau mokslo būklė vargu ar yra kliūtis. Techniškai idealias sąlygas kūdikiui galima imituoti permatomoje dirbtinėje gimdoje – EctoLife EZ Womb. Juk dar 2017 m. mokslininkams pavyko dirbtinėje įsčiose užauginti ėriuką.

Jei „EctoLife” gali tai padaryti, kaip veiks tokia gimda? Daug kas priklauso nuo išmanios elektronikos, kuri stebės kūdikį „EZ Womb” įsčiose. Pavyzdžiui, temperatūra neturi per daug svyruoti, o skystis turi būti nuolat papildomas tiksliai reikiamu hormonų, antikūnų ir augimo veiksnių kiekiu. Dirbtinė bambagyslė tiekia deguonį ir maistą.

Bioreaktoriuje atliekos paverčiamos naujomis maistinėmis medžiagomis. Garsiakalbiai leidžia vaikui priprasti prie tėvų balsų ir raminančios klasikinės muzikos. Tuo tarpu vaikas plūduriuoja sintetiniame amniono skystyje, netrukdomai matydamas kitus kūdikius.

Pirmieji smūgiai

Kad būsimi tėvai galėtų iš anksto užmegzti ryšį su savo kūdikiu, jie gali atidžiai stebėti savo projektą namuose ant sofos naudodami programėlę išmaniajame telefone. Norintieji įsijausti į vaiką gali tai padaryti naudodamiesi virtualios realybės ausinėmis. Tarp galimybių taip pat yra devynių mėnesių auginimo laikotarpio vaizdo įrašas su laiko atkarpa.

Moterys, kurios praleidžia pirmuosius sąrėmius, gali apsivilkti haptinį kostiumą, kuris leidžia sąrėmius pajusti gyvai, kada tik panorėjus. O toms, kurioms visa tai atrodo pernelyg tolima, yra galimybė įsirengti dirbtinę gimdyklą svetainėje. Tuomet visa šeima galės stebėti, kaip auga broliukas ar sesutė.

Nors Al-Ghaili dar neturi konkrečių planų sukurti „EctoLife”, jis sako, kad, remiantis dabartinėmis žiniomis, tai visiškai įmanoma. Kol kas režisierius nori pradėti pokalbį apie tai. Jis sako, kad po kelių dešimtmečių mašininis kūdikių auginimas gali būti labai paplitęs. Pradedant nuo žmonių, kurie negali turėti vaikų natūraliai.

„Tai puiki išeitis moterims, kurioms dėl vėžio ar kitų komplikacijų chirurgiškai pašalinta gimda. Tai taip pat galėtų padėti išspręsti problemas, kylančias dėl mažo spermatozoidų skaičiaus”, – populiariam mokslo žurnalui „Science and Stuff” sakė Al-Ghaili. Jo teigimu, „EctoLife” galėtų padaryti „persileidimą praeities dalyku”.

Parazitai

Tačiau kodėl kas nors norėtų taip beasmeniškai, šaltai ir nenatūraliai prisiliesti prie savo vaiko? Al-Ghaili teigia, kad daugumai moterų nėštumas nėra joks malonumas. Jos dažnai būna pavargusios, jas pykina ir jos jaučia skausmą. Kartais nėštumas net pavojingas motinai ir vaikui. Kasmet apie 300 000 moterų miršta netrukus po nėštumo dėl komplikacijų.
Pasak režisieriaus, nauda kalba pati už save. Nuo pat pirmos dienos po „gimdymo” tėvai gali šviežiai pasiruošti tėvystei, „užuot palaipsniui išsekinti parazituojančio organizmo”.

Al-Ghaili stebisi, kodėl kūdikiai negali tiesiog išlįsti iš įsčių ir po penkių minučių jau vaikščioti ant dviejų kojų

Po devynių mėnesių žmogaus kūdikiai į pasaulį ateina gana bejėgiai. Tačiau laukinėje gamtoje naujagimiai gyvūnai jau beveik iš karto gali vaikščioti. Al-Ghaili stebisi, kodėl kūdikiai negali tiesiog išlįsti iš įsčių ir po penkių minučių jau vaikščioti ant dviejų kojų. Naudojant Womb EZ, šią problemą taip pat galima išspręsti. Kūdikiai, dirbtinėje įsčiose praleidę pusantrų metų ar net ilgiau, galėtų patys išlipti.

Savo planais Al-Ghaili sklandžiai derinasi prie „Tesla” vadovo Elono Musko (Elon Musk) ir kitų technofilinio pronatalizmo. Šis judėjimas vadina nerimą keliančiu faktą, kad gimstamumas Vakarų šalyse mažėja, ir pasisako už daugybės palikuonių generavimą. Kad išlaikytų populiaciją, kiekviena moteris turi pagimdyti vidutiniškai 2,1 vaiko. Daugumoje Vakarų šalių šis rodiklis gerokai mažesnis.

Technologijoms nesvarbu, kokioje šeimoje – tradicinėje, alternatyvioje ar eksperimentinėje – turi augti vaikas. Galimas apvaisinimas mėgintuvėlyje, genetinė atranka, „genetiškai geresnių embrionų” atranka ir genetinis modifikavimas naudojant Crispr-Cas metodą. Fizinius defektus ar kitas anomalijas galima anksti aptikti ir pašalinti arba ištaisyti.

Pinigai nėra kliūtis įgyvendinti tokias iniciatyvas kaip EctoLife. Tikimasi, kad iki 2028 m. reprodukcijos sektoriaus apyvarta pasieks maždaug 55 mlrd. eurų.

Al-Ghaili įtaria, kad „mums liko tik keleri metai iki visiškai funkcionuojančios „EctoLife” augimo kapsulės sukūrimo. Kitos funkcijos, tokios kaip haptinis kostiumas, virtualioji realybė, ryšys su programėlėmis ir dirbtinio intelekto stebėjimo sistema, jau naudojamos kasdien. Taigi, taip. Daugeliu atžvilgių, ko gero, jau beveik pasiekėme tikslą”.

Mokslinės fantastikos scenarijus iš „Drąsaus naujo pasaulio” dabar tapo laiko ir pinigų klausimu.

Krikščionių etikos specialistas labai kritiškas

Nyderlandų protestantų teologijos universiteto Groningeno mieste sveikatos priežiūros etikos profesorius Teo Boeras (Theo Boer) labai kritiškai vertina kūdikių auginimą dirbtinėse įsčiose.

Kokių etinių nuogąstavimų dėl to kyla jums?

„Jų yra gana daug. Reikės atlikti ilgus ir brangius šio metodo saugumo tyrimus, iš pradžių su gyvūnais, o vėliau su vaikais. Pirmieji vaikai, kurie bus auginami dirbtinėse gimdose, bus labai invazinio ir rizikingo eksperimento bandomieji objektai. Atsižvelgiant į dabartines rekomendacijas, vargu ar tai yra etiškai pateisinama.

Asmeninio, emocinio, fizinio ir egzistencinio ryšio tarp motinos ir vaiko iki gimimo svarba yra pakankamai įrodyta. Baiminuosi, kad šiems vaikams bus padaryta didelė psichologinė žala. Ar jie vis dar jausis saugūs su kitais?

Šios technologijos yra dar vienas signalas, kad konkrečiai moteris visai nereikalinga. Neįsivaizduoju, kaip tai pasitarnauja moterų emancipacijai”.

Kokios tokių technologijų pasekmės?

„Jos yra dar vienas nutolimas nuo gamtos. Natūralios ribos ir apribojimai vis labiau iškrenta iš akiračio. Seksualumas ir prokreacija dar labiau atitolinami. Vaikų turėjimas tampa dar didesniu projektu.”

Tad kam tai naudinga?

„Galbūt, moterims, kurios yra per senos gimdyti vaikus? Bet tada gal jos apskritai neturėtų turėti vaikų, atsižvelgiant į jų amžių tėvystės metu. Moterys, kurios neturi įsčių? Tai mažytė grupė. Dviem vyrams, kurie nori vaiko? Tai irgi yra moterų nuvertinimas. Moterims, kurios dėl karjeros neturi laiko nėštumui? Bet ar jos turės laiko auginti vaiką?”

Šį veisimo būdą lydi ir kiti prieštaringai vertinami metodai, tokie kaip apvaisinimas mėgintuvėlyje, genetinė atranka, embrionų atranka ir genų inžinerija. Kokiu mastu vis dar kyla prieštaravimų dėl jų?

„Manau, kad paprasti olandai tam prieštarauja gana plačiai. Tačiau patirtis rodo, kad pasipriešinimas išnyksta per kelis dešimtmečius po nuolatinio žinutės kartojimo. Pavyzdžiui, žmonės sakys: „Aš pats tam nepritariu, bet jei kiti taip nori, kas aš toks, kad būčiau prieš?”.

Santykinai retais, apgailėtinais pavyzdžiais naudojamasi siekiant pašalinti socialinį pasipriešinimą

Santykinai retais, apgailėtinais pavyzdžiais naudojamasi siekiant pašalinti socialinį pasipriešinimą. O kai žmonės sakys, kad šis metodas bus susijęs su „genetiškai pranašesnių embrionų” atranka ir genetine modifikacija naudojant Crispr/Cas technologiją, bus atsakyta, kad bus atlikta etinė peržiūra. Tačiau patirtis rodo, kad ribos pasislinks”.

Kokius biblinius prieštaravimus iškeltumėte?

„Jokių konkrečių. Biblijoje šių technologijų nėra. Mano argumentai daugiausia iš samprotavimų, su kuriais sutiks bet kuris kritiškai mąstantis žmogus. Svarbiausias dalykas, kurio mane moko Biblija, yra šis: neprisitaikyk prie laiko dvasios. Tegul jūsų „ne” būna „ne”. Krikščionys neturi nieko bendra su dirbtinėmis įsčiomis”.

Kiek dabartiniai teisės aktai vis dar yra kliūtis šiai technikai?

„Įstatymai reikalauja, kad vaiką pripažintų bent jau motina, kuri jį pagimdė, ir tėvas, kuris jį pripažįsta. Galbūt, vaikas, gimęs iš dirbtinės įsčios, bus laikomas pamestinuku, kurį galima įvaikinti.”

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

10 KOMENTARAI

REKOMENDUOJAME

Nijolės Sadūnaitės knyga
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte