Akušerė, biologijos mokytoja ir entuziastinga jaunosios kartos ugdytoja – taip galima pristatyti Godą, kurią sutikau visiškai netikėtai. Tačiau nė kiek neabejojau – jos akyse degantis noras kalbėti apie moters kūną ir vaisingumą ne gėdos ar mitų, o mokslo ir faktų kalba yra būtent tai, ko šiandien labiausiai reikia. Kviečiame skaityti smagų ir įkvepiantį pokalbį su naująja FEMM mokytoja Goda Šedvilaite Inte – apie pašaukimą, kūno pažinimą, moteriškas super galias ir tai, kaip mokslas gali tapti tiltu į gilesnį savęs supratimą. Pastaba – FEMM (Fertility Education & Medical Management) – tai mokslo žiniomis grįsta vaisingumo sveikatos programa moterims, kurios metu mokoma stebėti, nustatyti ir suprasti savo kūno pokyčius, susijusius su sveikata ir vaisingumu.
Goda, papasakok šiek tiek apie save – kaip susiklostė tavo kelias į akušeriją, o vėliau ir į mokymą biologijos?
Į akušeriją atvedė pašaukimo paieškos. Baigdama mokyklą labai troškau aiškaus ženklo, kuris padėtų apsispręsti, kur studijuoti. Ir tų ženklų sulaukiau – tiek daug, kad nebeliko kur trauktis. Taip pasirinkau akušeriją. Studijų metais iš naivios merginos, kuri akušeriją matė kaip stebuklą, tapau profesionalia, blaiviai mąstančia specialiste, pasiruošusia darbui. Baigusi studijas dirbau akušere Kretingos ligoninėje. Tačiau dar studijuodama antrame kurse įsitraukiau į savanorystę su jaunimo lytiškumo ugdymo programa „Pažink save“. Ten atradau naują pašaukimą – dirbti su paaugliais, kalbėti temomis, kuriomis daugelis su manimi nekalbėjo – apie lytiškumą pačia plačiausia prasme.
Nuo tada žinojau, kad švietimas – tai erdvė, kurioje noriu augti ir veikti. Jau keletą metų su kolega vedame lytiškumo ugdymo pamokas lytiskumougdymas.lt. Kai Kretingos ligoninėje buvo uždarytas gimdymo skyrius, netekau darbo – natūraliai perėjau prie švietimo. Baigiau papildomas biologijos studijas Vilniaus universitete, o dar studijuodama buvau pakviesta dirbti biologijos mokytoja Palangos senojoje gimnazijoje. Pradėjusi dirbti, įstojau į pedagogikos studijas Klaipėdos universitete – taip jau visiškai oficialiai tapau mokytoja. Ateityje save labiau matau kaip gyvenimo įgūdžių dalyko mokytoją, bet dabar esu be galo laiminga dirbdama biologijos mokytoja ir kasdien bendraudama su paaugliais.
O kada pirmą kartą išgirdai apie vaisingumo pažinimo metodus? Ir kas tave patraukė būtent prie FEMM? Atrodo, kad jau turint medicininių ir pedagoginių žinių, daug kas turėtų būti „aišku“ – ar FEMM kažkuo dar nustebino?
Pirmą kartą apie vaisingumo pažinimo metodus sužinojau dar akušerijos studijose, bet tada visa tai atrodė labai sudėtinga – temperatūrų matavimai, gleivių stebėjimas… Man, savo kūno dar nepažįstančiai jaunai merginai, visa tai atrodė kaip kažkas labai nepatogaus, net šlykštaus.
Vėliau, savanoriaudama „Pažink save“ organizacijoje, su natūraliu šeimos planavimu susipažinau artimiau, ir šis pasaulis man pasidarė labai įdomus. Net pasvajojau, kad vieną dieną norėčiau tapti natūralaus šeimos planavimo mokytoja.
FEMM pasirinkau ne todėl, kad ieškojau konkrečios programos – tai buvo gražus sutapimas, neplanuotas pamirštos svajonės išsipildymas. Po vienos mano paskaitos prie manęs priėjo vaikinas, kurį pažinojau iš savanoriavimo „Pažink save” organizacijoje laikų. Jis paklausė, ar norėčiau padėti jo mamai plėtoti FEMM programą Lietuvoje ir kartu įgyti vaisingumo mokytojos kvalifikaciją. Labai apsidžiaugiau, bet kartu ir išsigandau – kaip viską suspėti? Buvau ką tik baigusi biologijos studijas, įstojusi į pedagogiką ir be to nuo rugsėjo ruošiausi pradėti dirbti biologijos mokytoja gana dideliu krūviu.
FEMM mane nustebino savo paprastumu ir dėmesiu moters sveikatai, o ne tik nėštumo planavimui. Taip pat jie turi nuostabią programėlę, kuri labai patogi, moderni ir pritaikyta šiuolaikiniam žmogui. Mano akimis, šiandien natūralus šeimos planavimas dažnai siejamas su religija ir tikėjimu. Tačiau daugelis jaunų žmonių, vos išgirdę šiuos žodžius, iškart atsiriboja nuo visko, kas bent kiek susiję su „bažnyčia”. FEMM gebėjimas viską pateikti per mokslo ir sveikatos prizmę, padaro šią programą patrauklią ir tiems, kurie vengia visko, kas susiję su religija. Manau, tai puikus kelias pasiekti jaunąją kartą.
Goda, o kaip manai, ar FEMM metodas gali tapti tiltu tarp medicinos ir švietimo? Ar jis keičia požiūrį, kai kalbame apie vaisingumą, ne tik moterims, bet ir visuomenei plačiau?
Tikrai taip.
FEMM yra įrankis, kuriuo galime tiesti tiltus tarp medicinos ir švietimo.
Dirbu su paauglėmis ne tik savo mokykloje, bet ir visoje Lietuvoje. Merginos dažnai yra labai smalsios, jau turi nemažai žinių, bet informacija, kurią jos randa internete, dažnai prieštaringa. Jos užduoda pačius įvairiausius klausimus – nuo juokingų, kaip „ar galima pastoti ryjant spermą, jei turiu skrandžio opą?“, iki labai jautrių: „Man 15, gydytojai nustatė policistines kiaušides – ar tai reiškia, kad negalėsiu turėti vaikų?“. Šie klausimai – visi – svarbūs ir turi sulaukti atsakymų. Lygiai taip pat svarbu dirbti ir su berniukais – kai jie pradeda suprasti, kas vyksta moters kūne, atsiranda visiškai kitoks, pagarbesnis požiūris į moteris.
Kai vedu susitikimus su sužadėtiniais, stebiu, kaip vyrų akys plečiasi klausantis apie moters ciklą. Jie nustemba – jiems niekada niekas to nepasakojo.
Tikiu, kad taip po truputėlį kalbant, pasakojant, supažindinant visą visuomenę su tuo kas yra vaisingumas, kaip jis veikia, nuimsim gėdą nuo šios temos, padrąsinsime ir vyrus ir moteris tuo labiau domėtis, padidinsime pagarbą mūsų kūnams, nes jie yra nuostabūs, ir gyvensim kur kas sveikesnius gyvenimus.
Kaip įdomu! O yra tekę girdėti, kad FEMM moterims padeda ne tik sekti ciklą, bet ir giliau pažinti save, net pagerinti santykius. Kaip tu tai matai – ar šis metodas veikia plačiau nei tik „sveikatos“ ribose?
Be abejo. Dauguma mūsų nuo mažens augome kultūroje, kur kalbėjimas apie „TAI“ buvo gėdijamas, lytiniai organai vadinami visais įmanomais vardais, tik ne tikraisiais. Tai ilgainiui paliko pėdsaką ir moterys dažnai gėdijasi savo kūno, to, kas jame vyksta. Dabar viskas pamažu keičiasi.
FEMM padeda moteriai geriau suprasti save, pasitikėti savo kūnu. Šis savęs pažinimas kelia savivertę. Aš visada sakau – moteris turi super galių. Ir pati įspūdingiausia, man kaip akušerei, yra ta, kad moteris gali savo viduje užauginti naują žmogų. Mačiau daugybę nėščiųjų, gimdyvių ir pati dabar laukiuosi, tačiau net ir turėdama tiek žinių, vis dar žaviuosi šiuo stebuklu. Tai neįtikėtina. Pagalvokite apie skirtumą tarp moters, kuri gėdijasi savo ciklo, ir tos, kuri jį vertina kaip super galios išraišką. Tas požiūrio skirtumas – esminis. Ir kai moteris tai suvokia – ji ima žvelgti į save visiškai kitaip.
Esi akušerė, biologijos mokytoja, o ar FEMM mokytojo kursai tau pačiai atnešė kažkokių asmeninių pokyčių ar atradimų? Gal kažkas pasikeitė tavo kasdienėje rutinoje ar požiūryje į moteriškumą?
Tikrai taip. Iki tol savo ciklą stebėjau minimaliai – t. y. tiesiog menstruacijas. O tai – ne tas pats. Pradėjusi mokytis FEMM supratau, kad mano ciklas ne toks paprastas, kaip maniau. Į kasdienybę atėjo gleivių stebėjimas, programėlės naudojimas, kūno signalų refleksija. Sustiprėjo pasitikėjimas savimi, kai pradėjau žinias taikyti praktiškai.
Padaugėjo pokalbių su draugėmis apie ciklą, diskusijų apie tai, kas „normalu“, o kas ne. Kalbuosi su jomis, kad nėra normalu gerti šešias tabletes nuo skausmo pirmąją menstruacinio kraujavimo dieną. Mano požiūris į moteriškumą nepasikeitė, bet dar kartą įsitikinau – moteris tikrai įspūdingas, stiprus ir galingas sutvėrimas.
O jei kažkam po šio pokalbio norėtųsi gilintis daugiau – su kokiomis moterimis ar merginomis tau artimiausia dirbti? Kaip praktiškai atrodytų konsultacijos su tavimi ir kur galima tave rasti, kur kreiptis?
Kreiptis tikrai gali kiekviena. Mano stipriausia sritis – paauglystė, jaunos moters vaisingumo pažinimas ir nėštumo planavimas. Su moterimis išgyvenančiomis prieš menopauzės laikotarpį dirbti dar nesu visiškai pasiruošusi – žinių turiu, bet jų dar nepakanka.
Gyvenu pajūryje, tad konsultacijos kontaktu įmanomos čia, bet su džiaugsmu dirbu ir nuotoliniu būdu. Konsultacijų tikslas – padėti moteriai ar porai geriau suprasti, kaip veikia moters kūnas, atsakyti į klausimus, padėti įveikti iššūkius.
Susisiekti galima per „Facebook“ arba „Instagram“ suvedus mano vardą – Goda Šedvilaitė-Intė – arba el. paštu godasedvilaite@gmail.com. Turiu svajonę sukurti atskirą „Instagram“ paskyrą, kurioje kalbėčiau apie vaisingumą – kai tik ji atsiras, tai bus dar vienas būdas mane pasiekti.
Nuoširdus ačiū, Goda, už pasidalinimą! Dar pabaigai – ką pasakytum moteriai, kuri galbūt dvejoja, ar verta gilintis į savo ciklą? Ką tokia pažintis jai gali duoti?
Pasakyčiau, kad verta – bet tik jei tikrai to nori. Svarbiausia – aiški vidinė motyvacija. Jei jos nėra, viskas veiks tik tol, kol vyks susitikimai ar konsultacijos. Kai tai baigsis, baigsis ir stebėjimas. Visada norisi, to lengvesnio kelio ir FEMM kelias, tikrai nėra toks sudėtingas kaip gali pasirodyti, žinoma, ne toks lengvas kaip išgerti kontraceptikus ir užslopinti savo natūralius kūno signalus, bet man FEMM tikrai nesukelia daug nepatogumo ar sudėtingumo jausmo, o aš esu tikrai tas žmogus, kuris mėgsta patingėti.
Jei motyvacija yra – tuomet vaisingumo pažinimas dovanoja neįkainojamą dovaną: pasitikėjimą savimi, pažintį su savo kūnu, gebėjimą būti savo kūno advokate, kai susiduri su paviršutiniškais gydytojais. Tai galimybė stebėti, kaip tavo kūną veikia gyvenimo pokyčiai – stresas, amžius, nėštumai,