Visoje Ispanijoje šeštadienį į gatves išėjo tūkstančiai demonstrantų, protestuodami prieš didėjančias maisto, elektros energijos ir degalų kainas, kurias dar labiau paskatino Rusijos invazija į Ukrainą.
Mitingus, vykusius pagrindiniuose Ispanijos miestuose, sušaukė kraštutinių dešiniųjų partija „Vox“, paskubėjusi pasinaudoti augančiu socialiniu nepasitenkinimu, sukeltu didėjančių pragyvenimo išlaidų, dėl kurių daugelis šeimų sunkiai apmoka sąskaitas.
Prie Madrido miesto rotušės susirinko kelių tūkstančių žmonių minia, mojuodami šimtais Ispanijos vėliavų ir skanduodami piktus šūkius, raginančius atsistatydinti socialistų ministrą pirmininką Pedro Sanchezą (Pedrą Sančesą).
Tarp patriotiškų šūksnių „Tegyvuoja Ispanija!“ girdėjosi ir premjerą smerkiančių šūkių, tokių kaip „Sanchezai, netikėli, sumažink mūsų sąskaitas!“
„Turime blogiausią kokia tik įmanoma vyriausybę. Tai net ne vyriausybė, o tikra nelaimė, <…> kuri plėšia ir išnaudoja darbuotojus piktnaudžiaudama mokesčiais,“ – mitinge pareiškė „Vox“ lyderis Santiago Abascalis (Santjagas Abaskalis), sulaukęs audringo minios pritarimo.
„Neišeisime iš gatvių, kol ši neteisėta vyriausybė nebus pašalinta,“ – pareiškė jis.
Ši vyriausybė „atima iš mūsų viską“, kalbėjo 56 metų demonstrantė Anabel, nenurodžiusi savo pavardės.
„Jie didina šviesos ir dujų kainas ir sako, kad tai dėl [Rusijos prezidento Vladimiro] Putino, bet tai melas. Taip buvo ir anksčiau,“ – teigė ji naujienų agentūrai AFP.
„Šviesos kainos tikrai turi įtakos [mano šeimai], nes kai kurie iš mūsų dirba namuose, o vargu ar galime įjungti šildymą, nes per pastaruosius šešis mėnesius dujų kaina išaugo beveik dvigubai,“ – pridūrė protestuotoja.
„Apleisti žmones“
Daugelis protestuotojų mano, kad vyriausybė turėtų sumažinti mokesčius ir padėti sunkiai besiverčiantiems gyventojams.
„Šalis, kuri taip kelia kainas ir nepadeda savo piliečiams per mokesčių mažinimą, apleidžia savo žmones,“ – kalbėjo 53 metų bedarbis Francisco, taip pat nenurodęs savo pavardės.
„Turime priversti vyriausybę veikti arba juos pašalinti Ispanijos labui,“ – agitavo protestuotojas.
Praėjusiais metais energijos kainos Ispanijoje išaugo 72 proc. ir tai buvo vienas didžiausių rodiklių Europos Sąjungoje, tuo tarpu išlaidos dar labiau išaugo po Rusijos invazijos į Ukrainą, įvykusios praėjus visai nedaug laiko nuo COVID-19 pandemijos sukeltos krizės.
Pirmadienį Ispanijoje sunkvežimių vairuotojai paskelbė neterminuotą streiką dėl degalų kainų, kuris netrukus išaugo į daugybę kliūčių ir protestų, sukeldamas tiekimo grandinių problemų.
Kylančios kainos taip pat paskatino dvi didžiausias Ispanijos profsąjungas UGT ir CCOO paskelbti nacionalinį streiką kovo 23 dieną.
Vyriausybė pažadėjo imtis veiksmų mažinti energijos ir kuro sąnaudas, tačiau savo planus pristatys tik kovo 29 dieną.
Ministras pirmininkas P. Sanchezas šiuo metu yra išvykęs vizitų Europoje, siekdamas paskatinti bendrą ES atsaką į sparčiai augančias energijos kainas.
Madridas kelis mėnesius ragino savo partnerius Europos pakeisti mechanizmą, pagal kurį elektros kainos susiejamos su dujų rinka, tačiau jo prašymai iki šiol nebuvo išgirsti, nepaisant Paryžiaus paramos.