Po nesėkmingo bandymo jūra patekti į Gazą ir dėl to Izraelio gynybos pajėgų išsiuntimo praėjusį mėnesį, Švedijos politinė aktyvistė Greta Thunberg birželio 26 d. pasirodė Budapešte, paremdama pasaulinę LGBT intifadą.
„Šiandien prisijungiau prie tūkstančių žmonių Budapešto gatvėse, kur desperatiškai siekdamas uždrausti „Pride“ eitynes Orbánas paskelbė jų draudimą“, – rašė ji „Instagram“ paskyroje. „Tai dar vienas fašistinis išpuolis prieš žmogaus teises. Pride yra ne tik protestas, bet ir meilės bei mūsų tapatybės šventė. Fašistai niekada neuždraus meilės.“ Jei Thunberg būtų pasiekusi Gazą, ji galbūt suprastų, kad ten yra kitaip.
Kovo mėnesį Vengrijos parlamentarai priėmė Vaikų apsaugos įstatymo pataisą, kuria balsų dauguma – 136 prieš 27 – uždraudė LGBT „Pride“ eitynes. Ministras pirmininkas Viktoras Orbánas pareiškė, kad vaikų apsauga nuo LGBT ideologijos ir nepadorių viešų reginių yra svarbiau nei aktyvistų teisė viešai juos propaguoti. Vengrijoje Orbáno LGBT politika tokia populiari, kad jai priešintis – politiškai nenaudinga.
Svarbu pažymėti, tai nuo ko Vengrijos įstatymų leidėjai stengėsi apsaugoti vaikus. Pavyzdžiui, šį mėnesį Toronte nuogi vyrai žygiavo pro šeimas su vaivorykštinėmis vėliavomis, skelbdami šūkį „normalizuoti nuogybę“, o vyrai vilkintys „šuniukų“ fetišo apranga lietėsi ir bučiavosi. Panašūs vaizdai fiksuoti ir kituose didžiuosiuose Vakarų miestuose, kuriuose neretai dalyvavo aukšto rango politikai. Tam tikro tipo lyderiams atrodo esą būtina, kad visuomenė matytų tai viešai.
Daug tokių politikų birželio 26 d. susirinko į Budapeštą „Budapest Pride“ – iššūkį metančiame renginyje, kurį palaikė tarptautiniai aktyvistai, vėl nukreipę dėmesį į Vengriją. Tarp dalyvių buvo Europos Komisijos lygybės komisarė Hadja Lahbib, Europos Parlamento vicepirmininkas Nicolae Ștefănuță ir Liuksemburgo europarlamentaras Marc Angel, EP LGBTI teisių tarpparlamentinės grupės bendrapirmininkis.
Žinoma, pasirodė ir 22 metų Greta Thunberg – tarsi iš pareigos.
Šiandien Greta dalyvauja protestuose jau ne tik kaip žmogus, bet ir kaip prekės ženklas.
Thunberg – tai pasaulinė profesionali aktyvistė, primenanti Hergé sukurtą žurnalisto Tintino moterišką versiją. Ji išgarsėjo būdama vos 16-os, kai 2019 m. rugsėjį Jungtinių Tautų klimato viršūnių veiksmų susitikime išrėžė piktą kalbą Europos biurokratams, kaltindama juos neveiklumu. Jos frazė „Kaip jūs drįstate!“ tapo legendine. Ironiška, bet tąkart ją pakvietė ir į kitus svarbiausius renginius – nuo Davoso forumo iki Europos Parlamento.
Thunberg metams paliko mokyklą, kad pamokytų pasaulio lyderius, kaip kovoti su klimato krize, o vėliau suprato, kad aktyvizmas – tai ir pelningas verslas. Šiandien ji dalyvauja protestuose jau ne tik kaip žmogus, bet ir kaip prekės ženklas. Greta, be aplinkosauginių temų, neseniai papildė savo darbotvarkę Palestinos klausimu – šį mėnesį bandė su aktyvistais jachta pasiekti Gazą.
Pernai mitinge Vokietijoje ji šaukė: „F*** Israel!“. Bandydama sujungti savo kovas į visumą, pridūrė: „Negalime delsti – nei dėl Palestinos, nei dėl klimato kaitos.“ O kaip paaiškėjo, ir dėl LGBT darbotvarkės.
Greta Thunberg kelionė į Gazą ir jos atvykimas į Budapeštą paremti LGBT judėjimo turi savitą simetriją. Vengrijos vyriausybė daugelį metų sulaukia išpuolių dėl dviejų priežasčių: atsisakymo priimti tūkstančius musulmonų migrantų ir griežtos opozicijos LGBT ideologijai. Kad pagrindiniai jų politiniai oponentai piktinasi abiem šiais dalykais, daug pasako apie Europos progresyvistų savinaiką ir vidinius prieštaravimus.
Greta Thunberg politinė reikšmė – tai beveik tobulas šiuolaikinio pomoderniojo progresyvizmo prieštaravimų simbolis. Ji išgarsėjo, kai tapo atgailos skelbėja elito žmonėms – juos barti kviesdavo į iškilmingus renginius. Dabar ji žygiuoja mitinguose, kur skanduojama už Izraelio sunaikinimą, ir protestuose, kur reikalaujama krikščioniškosios Europos atsisakymo. Thunberg – internacionalistė, po įvairiomis vėliavomis – nesvarbu, ar tai būtų pusmėnulis, ar vaivorykštė.