REIKALINGA JŪSŲ PARAMA

Dėl abortų liberalizavimo susikirto premjero ir prezidento pozicijos

ŠaltinisBNS

Seimui svarstant Reprodukcinės sveikatos įstatymo pakeitimus, įteisinančius nėštumo nutraukimą ir numatančius, kad ši paslauga būtų teikiama nemokamai, premjeras Gintautas Paluckas diskusijose dėl galimų pakeitimų ragina klausyti moterų.

„Dažnai vyrai aiškina, kaip ir kada bei kodėl reikia nutraukti nėštumą ar ne, kokias teises moteris turi į savo kūną. Aš manau, kad čia reikėtų gal paklausyti labiau moterų“, – antradienį žurnalistams kalbėjo ministras pirmininkas.

Grupė Seimo narių iš valdančiųjų ir opozicinių frakcijų siūlo nėštumo nutraukimą įteisinti įstatymu. Dabar aborto tvarka apibrėžiama sveikatos apsaugos ministro įsakymu.

Pagal projektą, kuriam gegužės pradžioje parlamentas po pateikimo pritarė, į įstatymą būtų perkelta dabar ministro nustatyta nėštumo nutraukimo tvarka. Nesant medicininių indikacijų nėštumas gali būti nutrauktas iki 12 nėštumo savaitės, o esant indikacijoms – iki 22 savaitės.

Abortas taip pat gali būti atliekamas iki 22 nėštumo savaitės po išžaginimo arba nėštumui atsiradus dėl kraujomaišos.

Įstatymo projekte siūloma, kad nėštumo nutraukimo paslauga moteriai teikiama nemokamai, išlaidas kompensuojant iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.

Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį LRT televizijos laidoje „Forumas“ teigė, jog svarstomi pakeitimai jam nėra artimi.

Anot šalies vadovo, siūloma tvarka „mažiausiai kalba apie reprodukciją, o kalba apie tai, kad tos reprodukcijos nebūtų“.

„Viena vertus mes dejuojame, kad Lietuvos gali nelikti už 50–80 metų. Labai nenuosekliai ir labai nedrąsiai mėginame priimti sprendimus, kurie būtų naudingi mūsų šeimoms. (…). Bet štai ateina šitie įstatymai į sektorių, kuris šiaip jau yra pakankamai normaliai teisiškai pas mus sureguliuotas ir subalansuotas“, – sakė G. Nausėda.

Anot projekto, abortas gali būti atliekamas chirurginiu arba vaistiniu būdu, o vaistinio nėštumo nutraukimo paslauga nėščiosios prašymu gali būti teikiama nuotoliniu būdu.

Įstatymo projekte taip pat įtvirtinami reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo principai, užtikrinantys jų prieinamumą, pasiekiamumą, kokybę, konfidencialumą bei asmens teisę į informuotą ir laisvą apsisprendimą.

Įtvirtinamas ir pagalbos teikimas lytinį smurtą patyrusiems asmenims, įrašant nemokamą medicininę, psichologinę ir socialinę pagalbą, veikiančius specializuotus pagalbos centrus visoje šalyje, skubią kontracepciją bei infekcijų profilaktiką.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

REKOMENDUOJAME

Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Patreon paramos skydelis
Paypal paramos skydelis
banko paramos skydelis
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJ0YXB0aSBzYXZhbm9yaXUifQ==
eyJhbGwiOiJiYW5rbyBwYXJhbW9zIHNreWRlbGlzIiwicG9ydHJhaXQiOiJwcmFuZSJ9

NAUJAUSI

Būtume dėkingi, jei mus paremtumėte