Po pontifikato pradžios Mišių ir inauguracijos iškilmių popiežius Leonas XIV susitiko su įvairių Bažnyčių, krikščioniškųjų bendruomenių ir religijų atstovais. Išskirtinis dėmesys skirtas asmeniniam susitikimui su Konstantinopolio visuotiniu patriarchu Baltramiejumi, per kurį išryškėjo svarbi ekumeninė kryptis – galimas popiežiaus vizitas į Turkiją.
Patvirtintas popiežiaus troškimas vykti į Turkiją
„Leonas XIV užtikrino patriarchą, kad labai trokšta šiais metais, laiku, kurį dar reikia nustatyti, apsilankyti Turkijoje ir kartu su patriarchu paminėti Pirmojo ekumeninio susirinkimo Nikėjoje 1700-ąsias metines“, – rašoma Konstantinopolio patriarchato pranešime, paskelbtame po susitikimo gegužės 19 dieną.
Šis pareiškimas iškart susilaukė plataus dėmesio, nes rodo tvirtą popiežiaus pasiryžimą tęsti popiežiaus Pranciškaus puoselėtą ekumeninio artumo liniją. Būtent Pranciškus buvo gavęs pradinį kvietimą dalyvauti jubiliejiniuose Nikėjos susirinkimo minėjimo renginiuose, o dabar jo įpėdinis Leonas XIV perima šį troškimą, jau vykstant konkretiems kelionės parengiamiesiems darbams.
Pasak patriarcho Baltramiejaus, viena iš galimų popiežiaus vizito datų būtų 2025 metų lapkričio pabaiga, kai ortodoksų pasaulis švenčia šv. Andriejaus – patriarchato dangiškojo globėjo – iškilmę. Vizitas galėtų apimti ir oficialius susitikimus su Turkijos valstybės vadovais.
Nikėjos susirinkimo dvasia – vienybės ženklas
Popiežius savo kalboje susitikimo su Bažnyčių ir religijų atstovais metu išskyrė, kad jo pontifikatas prasidėjo minint 1700 metų nuo Pirmojo Visuotinio Nikėjos susirinkimo, kurio sprendimai – visoms krikščioniškoms Bažnyčioms bendras Credo – išliko pamatiniu vienybės pamatu.
325 metais imperatorius Konstantinas sukvietė visuotinio susirinkimo dalyvius į Nikėją – dabartinį Izniką Turkijoje – siekdamas išspręsti ginčus dėl Kristaus prigimties. Susirinkime buvo atmesta arijonizmo doktrina ir įtvirtinta Trejybės samprata – viena, bet triasmenė Dievo būtis. Tai išliko kertine dogma, jungiančia skirtingas krikščioniškas tradicijas.
Popiežius Leonas XIV pabrėžė, kad „vienybė visų pirma yra tikėjimo vienybė“, ir savo kaip Romos vyskupo pareigą mato „siekyje atkurti visišką ir regimą bendrystę tarp visų, kurie išpažįsta tikėjimą į Dievą Tėvą, Sūnų ir Šventąją Dvasią“.
Nikėjos metinės – proga pasauliniam dialogui
Nikėjos susirinkimo jubiliejaus proga šiais metais įvairios krikščioniškos bendruomenės organizuoja minėjimus, konferencijas, parodas ir ekumeninius susitikimus. Pasaulinė Bažnyčių Taryba pranešė apie planuojamą tarptautinę konferenciją spalio pabaigoje Aleksandrijoje (Egiptas), kurioje bus diskutuojama apie regimos krikščionių vienybės būklę.
Popiežiaus vizitas į Turkiją taptų reikšmingu ekumeninės dvasios ženklu, liudijančiu apie gilėjančią Romos ir Konstantinopolio bendrystę bei ryžtą ieškoti bendrų kelių krikščionių vienybei.
Tęsiama Pranciškaus brolystės vizija
Kalboje popiežius Leonas XIV taip pat pagerbė savo pirmtaką Pranciškų, kurio pontifikato ašis buvo visuotinės brolystės, dialogo ir bendrystės kultūros skatinimas. Pranciškaus enciklika Fratelli tutti ir jo pastangos stiprinti ryšius su kitomis Bažnyčiomis bei religijomis tapo įkvėpimu naujajam popiežiui.
„Tegul Dievas padeda mums branginti šį palikimą“, – sakė popiežius Leonas, žadėdamas ne tik jį išsaugoti, bet ir stiprinti tarpusavio ryšius per konkrečius veiksmus – tokius kaip būsimas vizitas į Turkiją.
Popiežius: sinodiškumas ir ekumenizmas – viena kryptis
Leonas XIV taip pat pabrėžė, kad sinodiškumas ir ekumenizmas yra neatsiejami. Jo teigimu, sinodinis Bažnyčios kelias turi būti atviras ekumeniniam dialogui, siekiant „naujų ir konkrečių formų vis intensyvesniam sinodiškumui ekumenizmo srityje“.
Kardinolas Pietro Parolinas, Vatikano valstybės sekretorius, pirmoje oficialioje kalboje po Leono XIV išrinkimo paminėjo popiežiaus ir Šventojo Sosto artimiausio laikotarpio prioritetus, tarp kurių ir ekumeninė darbotvarkė.
Jis pareiškė, kad popiežius Leonas XIV yra linkęs pirmąją kelionę surengti į Turkiją Nikėjos susirinkimo jubiliejaus proga.
„Nikėjos 1700 metų jubiliejaus minėjimas yra svarbus įvykis Katalikų Bažnyčiai ir ekumenizmui. Buvo numatyta, kad dalyvaus popiežius Pranciškus. Manau, kad popiežius Leonas XIV eis tuo pačiu keliu“, – patikino P. Parolinas.
Galimas popiežiaus vizitas į Turkiją – ne tik simbolinis žingsnis, bet ir konkretus atsakas į gilią Nikėjos dvasios atmintį bei ilgalaikį ekumeninį troškimą. Tai būtų ne tik istorinė kelionė, bet ir evangelinis gestas, kviečiantis krikščionis visame pasaulyje atnaujinti tikėjimo išpažinimo bendrystę.