Seimui antradienį nepritarus Vyriausybės siūlyto nekilnojamojo turto (NT) mokesčio projekto svarstymui, premjeras Gintautas Paluckas pareiškė ketinąs inicijuoti rimtą pokalbį su koalicijos partneriais, ypač su partija „Nemuno aušra“, kurios dalis parlamentarų balsavime neparėmė projektui svarbios iniciatyvos.
Premjeras žada griežtą frakcijų pokalbio toną
Po nesėkmingo balsavimo premjeras atvirai kalbėjo apie būtinybę spręsti koalicijos drausmės klausimus. Jo teigimu, „Nemuno aušros“ frakcijos nariai turėjo laikytis bendro susitarimo ir palaikyti pateikimą.
„Dėl mūsų frakcijos narių sprendimų bus svarstoma partijos organuose, pirmiausia frakcijoje. O dėl kolegų iš ‘Nemuno aušros’ – jų partijos pirmininko salėje nebuvo, tad kai jis pasirodys, kalbėsime rimtai apie jų frakcijos discipliną“, – sakė Paluckas.
Nors septyni iš 19 „Nemuno aušros“ atstovų balsavo prieš ar susilaikė, o taip pat projektui nepritarė ir keli „Vardan Lietuvos“ bei vienas socialdemokratų frakcijos narys, premjeras teigia kol kas to nevertinantis kaip koalicijos griūties ženklą.
Priminimas apie atsakomybę
Premjeras pastebėjo, kad koalicijos nariai galėjo pernelyg atsipalaiduoti manydami, kad balsų vis tiek pakaks: „Šiandien galbūt per daug to atsipalaidavimo. Klausimas bus išspręstas disciplinos būdu.“
Jo teigimu, tikrasis koalicijos tvirtumo egzaminas laukia, kai bus balsuojama dėl galutinio įstatymo priėmimo. Dalis parlamentarų nedalyvavo dėl komandiruočių ar abejonių, ar jų siūlymai bus įtraukti.
Pakeitimų bus, bet kokių – dar neaišku
Po nesėkmingo bandymo įveikti pateikimo stadiją, Vyriausybei buvo sugrąžintos NT mokesčio įstatymo pataisos, kuriomis būtų nustatyti nauji tarifai bei įpareigota savivaldybes apibrėžti neapmokestinamą ribą (vadinamąsias „grindis“) pagrindiniam gyvenamajam būstui.
Už pataisų svarstymą balsavo 62 Seimo nariai, prieš – 40, susilaikė 24. Dėl nepakankamos paramos jos buvo grąžintos tobulinti.
Finansų ministras Rimantas Šadžius patvirtino, kad įstatymo projektas bus keičiamas, tačiau detalių apie būsimus pokyčius kol kas nepateikė. „Tikrai pakeitimų bus, nes turime tobulinti šitą įstatymo projektą“, – sakė jis, bet pabrėžė, jog konkrečiai, kas keisis, dar negali pasakyti.
Kontekstas
Siūlymu buvo siekiama reformuoti NT mokesčio sistemą ir įvesti platesnį apmokestinimą, kuris paliestų ne tik prabangų, bet ir dalį įprastų būstų. Tam tikri saugikliai, kaip neapmokestinamos sumos „grindys“, turėjo būti apibrėžti savivaldybių lygmeniu, tačiau projektas sulaukė tiek politinės, tiek visuomeninės kritikos.
Artėjant įstatymų priėmimo terminui – liepos 1-ajai – Vyriausybė ir Seimas susiduria su būtinybe greitai susitarti dėl naujo NT mokesčio modelio, kuris būtų ir socialiai teisingas, ir fiskaliai pagrįstas.