Prieškonklavinis etapas artėja prie pabaigos – kardinolai kalba apie Bažnyčios misiją ir naujojo popiežiaus ganytojišką profilį.
Pirmadienio rytą, gegužės 5 d., kardinolai susirinko į dešimtąją generalinę kongregaciją, kurioje toliau buvo ieškoma atsakymų, kokio popiežiaus reikia nūdienos Bažnyčiai. Įžvalgomis pasidalijo 26 kardinolai, aptardami temas nuo Kanonų teisės ir Vatikano miesto valstybės vaidmens iki Bažnyčios misijos, Caritas paramos, žiniasklaidos vaidmens, Evangelijos aktualumo, atsakomybės kvietimo ir maldos reikšmės pandemijos kontekste.
Kongregacijoje aptartos tokios temos kaip etninė įvairovė Bažnyčioje ir visuomenėje, migracija ir migrantų pastoracija, karai bei jų patirtis regionuose, iš kurių atvykę kardinolai, ypač Azijoje ir Afrikoje. Kalbėta apie sinodiškumą, bažnytinę bendrystę bei sektų keliamus iššūkius.
Pabrėžta būtinybė nustatyti būsimojo popiežiaus profilį – artimo žmonėms, bendrystei atviro ir už pasaulį atsakingo ganytojo, kuris vadovautų Bažnyčiai pasaulyje, susiduriančiame su tvarkos ir vertybių krize.
Toliau kalbėta apie tikėjimo perdavimą, kūrinijos apsaugą, karą ir Bažnyčios bei pasaulio susiskaldymą, pašaukimus, šeimą ir vaikų ugdymą. Akcentuotas Vatikano II Susirinkimo dokumentas Dei Verbum, Eucharistijos šventimo reikšmė ir būtinybė matyti sakramentinį Kristų vargstančiuosiuose. Taip pat iškeltas moters vaidmuo sinodiškumo kontekste.
Pirmadienio, gegužės 5-osios, pavakare Vatikane įvyko vienuoliktoji, priešpaskutinė prieškonklavinė kardinolų generalinė kongregacija. Joje dalyvavo apie 170 iš 252 Romos Katalikų Bažnyčios kardinolų, tarp jų – visi 132 būsimosios konklavos rinkikai. Kardinolai tęsė dvasinį ir bažnytinį dialogą apie popiežiaus tarnystę šiandienos pasaulyje.
Kaip pranešė Šventojo Sosto spaudos salės direktorius Matteo Bruni, spaudos konferencijoje pirmadienio vakarą, kongregacijoje daug dėmesio skirta būsimam popiežiui kaip ganytojui – dialogo žmogui, gebančiam megzti ryšius su skirtingais religiniais ir kultūriniais pasauliais. Pabrėžta, kad kiekvieno kardinolo pareiga ir atsakomybė – remti naujai išrinktą popiežių jo misijoje.
Visi 133 kardinolai rinkikai jau yra atvykę į Romą. Kaip patvirtinta, jiems paskirti kambariai Šv. Mortos svečių namuose ir senuosiuose Šv. Mortos namuose. Persikėlimas į juos vyks pasibaigus antradienio kongregacijai.
Konklavos pradžia – trečiadienį
Trečiadienio, gegužės 7-osios, rytą 10 val. Šv. Petro bazilikoje bus aukojamos iškilmingos Mišios Pro eligendo Romano Pontifice („Už renkamą Romos popiežių“), kurioms vadovaus Kardinolų kolegijos dekanas Giovanni Battista Re. Mišias transliuos Vatikano medijos.
Po pietų, 16.30 val., kardinolai procesijos būdu žengs į Siksto koplyčią. Ten, po tradicinio šaukimo extra omnes, vienuolis kapucinas kardinolas Raniero Cantalamessa pasakys dvasinį pamąstymą apie popiežiaus rinkimų atsakomybę. Jam ir liturginių apeigų vadovui išėjus bei uždarius duris, prasidės konklava ir galimas pirmasis balsavimas.
Sede Vacante simboliai
Antradienio rytą, kaip numato tradicija Sede Vacante laikotarpiu, Sinodo salėje, dalyvaujant Šventosios Romos Bažnyčios kamerlengui ir Kardinolų kolegijai, buvo sunaikinti popiežiui Pranciškui priklausę simboliai – Žvejo žiedas (Anello del Pescatore) ir švininis antspaudas (Sigillo di piombo), pažymintys pasibaigusį pontifikatą ir atveriantys kelią naujam.
Vyskupo Roberto Barrono komentaras: evangelijos esmė – tai, kas svarbiausia
JAV vyskupas Robertas Barronas socialiniuose tinkluose pasidalijo kritika dėl kai kurių viešojoje erdvėje sklandančių konklavos analizės būdų. „Pavargau nuo lėkštų politinių komentarų apie kandidatus į popiežiaus sostą: ‘koks jo požiūris į migraciją? į klimato kaitą? į vargstančiuosius?’ Taip, Evangelija turi moralinių pasekmių, bet pati Evangelija yra tai, kas iš tikrųjų svarbu. Gerosios Naujienos esmė – Jėzus Kristus prisikėlė ir yra teisėtas Viešpats. Popiežiuje ieškau žmogaus, kuris tvirtai tuo tiki ir moka šią žinią įtikinamai perteikti šiandienos pasauliui.“
Tvirta reakcija iš senojo kardinolo
Hondūro kardinolas Óscaras Rodríguez Maradiaga, kuris dėl amžiaus ribos konklavoje nedalyvauja, tačiau vis dar aktyvus Bažnyčios diskusijose, buvo pastebėtas ryžtingai paliekantis vieną iš posėdžių. Jis išreiškė nusivylimą dėl to, kad, jo žodžiais, „per daug kardinolų nusisuka nuo Pranciškaus vizijos“. „Matėme pernelyg daug išdavysčių“, – sakė jis, atkreipdamas dėmesį į būtinybę išlikti ištikimiems reformų dvasiai.